День Трьох Королів (Trzech Króli) або Богоявлення – давнє католицьке церковне свято, яке у Польщі надзвичайно шанують. Часто в українців, які вперше зіштовхуються з традиціями проведення 6 січня в Польщі, виникають певні нерозуміння деяких звичаїв. Тож з нагоди наближення свята Закордон 24 вирішив розповісти про нього цікаві деталі.

Корисно Миттєво надіслати кошти до свят рідним з-за кордону: як це стало можливим

Історія Trzech Króli

Обговорюване свято має біблійне підґрунтя. В Євангеліє сказано, що у цей день три мудреці зі Сходу прибули до немовляти Ісуса у Вифлеємі, аби вклонитися йому, а дорогу їм підказала яскрава зоря. Волхви уособлюють людей різних соціальних верств, культур і віку, бо, за легендою, один з мудреців був темношкірим, одного відрізняла юність, а третій був у поважному віці.

Цікаво, що Trzech Króli – це одне з перших свят, котре затвердив Костел. Відзначання свята Трьох Королів відбувається на знак вшанування появи та присутності Бога в історії людства. Святкують Богоявлення щороку незмінно 6 січня. Цей день також вважається закінченням різдвяного тижня.

За легендою, волхви принесли немовляті Ісусу смирну, ладан і золото. Тому це символи 6 січня. На згадку про це в польських костелах освячують золото і ладан, а ще – крейду та воду.

Trzech Króli – це давнє католицьке церковне свято / Фото Picsel

Традиції святкування Trzech Króli в Польщі

Традиційно 6 січня по всій Польщі відбуваються богослужіння. Також проходять театралізовані вистави на тему народження Ісуса Христа.

Більшість поляків беруть з костелів освячену крейду та пишуть нею на вхідних дверях своїх осель такий надпис: "К + М + В". Ця традиція зберігається ще з XVIII століття. Багато українців в Польщі, коли вперше бачать такий надпис, трактують його по-своєму, через що часто виникають курйози. Кумедною історією з власного досвіду поділилася Катерина Коновалова, менеджерка з розвитку українського ринку міжнародної компанії TransferGo.

Коли я тільки переїхала до Варшави, на дверях нашої квартири був надпис "К + М + В". Тоді я подумала, що це означає імена власників. Оскільки житло в оренду нам здавало подружжя Кристіан і Малгожата, то я вирішила, що В – це, мабуть, ім'я їхньої дитини,
– з усмішкою пригадує Катерина.

Насправді загадковий надпис символізує трійку волхвів: їх звали Каспар (Каспер), Мельхіор і Бальтазар. Поляки вірять, що ініціали королів захистять будинок від нещасть, а членів родини – від хвороб.

Часом замість "К + М + В" можна зустріти надпис "С + М + В". Це скорочена версія фрази Christus mansionem benedicat (хай Христос благословить цей дім).

У Польщі 6 січня на дверях пишуть шифр "К + М + В" / Фото PAP

На свято Богоявлення у Польщі традиційно частуються мигдальним солодким пирогом. За старим звичаєм, у ньому ховають один цілий мигдальний горіх. Того, хто знайде горіх, чекає удача.

Вдень Trzech Króli супроводжує святкова костюмована хода у містах та містечках Польщі. А ввечері діти ходять по домівках, колядують та збирають солодощі як нагороду. Щоправда, зараз, в часи пандемії, до гучних та людних святкувань поляки ставляться з обережністю.

6 січня у Польщі є офіційним вихідним. У цей день ринки, торгові центри та супермаркети, як правило, зачинені. Проте, 7 січня у країні вже не є вихідним.

6 січня жителі Польщі їдять солодкий мигдальний пиріг / Фото Istock

Богоявлення в інших країнах

З нагоди Богоявлення 6 січня також є вихідних днем у трьох німецьких землях (Баден-Вюртемберг, Баварія та Саксонія-Ангальт) та в багатьох країнах, зокрема:

  • Австрії;
  • Кіпрі;
  • Хорватії;
  • Фінляндії;
  • Греції;
  • Іспанії;
  • Словаччині;
  • Швеції;
  • Венесуелі;
  • Італії;
  • та інших.

Традиції відрізняються у різних куточках Землі. Однак, незмінним є те, що 6 січня заведено відвідувати релігійні місця, молитися та пригадувати символічне значення числа 3.

Найважливіше, що день Трьох Королів – це сімейне свято, яке варто зустрічати у колі найрідніших. На жаль, не всі люди мають таку змогу. Наприклад, часто члени родини живуть в різних країнах. У таких ситуаціях проявити турботу до близьких у святковий період можна по-різному: дзвінком, листом чи матеріальною підтримкою. В останньому випадку допоможе сервіс TransferGo.

TransferGo – це надійні, швидкі, безпечні та вигідні міжнародні перекази. Тим паче нещодавно TransferGo прискорив доставку грошей в Україну, тож відтепер на всі картки українських банків гроші доставляються з Польщі буквально миттєво.

Сьогодні TransferGo довіряють майже 1,5 мільйона українських користувачів. За минулий рік трудові мігранти переказали в Україну понад 465 мільйонів євро. При цьому кількість клієнтів компанії впевнено зростає з кожним днем.

З додатком TransferGo міжнародні грошові перекази робити легко / Фото iStock

Чому варто обрати TransferGo для здійснення міжнародних грошових переказів

  • Компанія TransferGo заснована у 2012 році, і є одним із найшвидших та безпечних сервісів грошових переказів в Європі, а також першою загальноєвропейською компанією, яка здійснила переказ грошей за 30 хвилин.
  • На глобальній платформі відгуків користувачів Trustpilot компанія отримала оцінку "Відмінно" та досягла 96-відсоткового і п'ятизіркового рейтингу.
  • TransferGo обслуговує понад 3,5 мільйоні користувачів на 160 ринках в країнах Європи, Азії, США, Канади та Латинської Америки з офісами в Берліні, Вільнюсі, Стамбулі та Варшаві й штаб-квартирою в Лондоні.
  • Якщо у користувачів виникають питання, служба підтримки TransferGo може надати фахові консультації 9 мовами, зокрема українською та російською.
  • Компанія активно підтримує трудових мігрантів за допомогою різноманітних промоцій та проєктів. Так, TransferGo створив мотиваційний відеопроєкт на ютубі для того, щоб ділитися історіями українських мігрантів, виступає стратегічним партнером проукраїнських заходів за кордоном, ділиться корисною інформацією в прямих ефірах з експертами, готує довідники для мігрантів тощо.