Прямий ефір з експерткою для висвітлення цікавої та корисної для українців теми організувала компанія TransferGo. За коротку відеозустріч Оксана Пестрикова встигла лаконічно та зрозуміло розповісти найголовніші моменти отримання PESEL для українців.

Дізнавайтеся також Унікальна бонусна програма: як заробляти на міжнародних грошових переказах

Чому TransferGo провів відеоконференцію на актуальну для емігрантів тему

Компанія TransferGo відома трудовим мігрантам як найзручніший сервіс для здійснення міжнародних переказів. Користувачі обирають TransferGo через низькі комісії, зрозумілий інтерфейс додатку, швидкість проведення операцій та висококваліфіковану службу підтримки, яка говорить зокрема українською та російською мовами.

Своєю чергою TransferGo всіляко намагається допомагати емігрантам. Компанія виступає стратегічним партнером проукраїнських заходів за межами України, розповідає успішні історії мігрантів, підтримує численні акції на важливі для українських громадян теми та висвітлює актуальні для українців за кордоном питання.

Цього разу TransferGo запросив до розмови експертку з легалізації, щоб допомогти українцям в Польщі зрозуміти усі тонкощі отримання дуже важливого документу, відсутність якого значно ускладнює життя іноземців.

TransferGo провів ефір з консультанткою з легалізації у Польщі / Скриншот з відео

Що таке PESEL

Якщо пояснювати простими словами, висловилася Оксана Пестрикова, то номер PESEL (powszechny elektroniczny system ewidencji ludności або універсальна електронна система реєстрації населення) за своєю суттю нагадує чинний в Україні ідентифікаційний код. Тобто, це унікальний для кожної особи податковий номер, який складається з 11 цифр, де міститься дата народження особи, порядковий номер, цифра статі та контрольна цифра.

Якщо громадянин Польщі або іноземець отримує PESEL, то цей номер закріплюється за людиною назавжди. Отже, зміни прізвища, паспорта та інші оновлення даних про людину не тягнуть за собою зміну номера PESEL.

Для чого потрібен PESEL

Номер PESEL в Польщі не є обов'язковим. Хоча обійтися без нього буде вкрай складно. Річ у тому, що PESEL потрібен для багатьох дій, пов'язаних з різними сферами діяльності. Наприклад, для:

  1. Користування медичними послугами. Так, за PESEL визначають, чи особа застрахована, і на цій підставі надається медична допомога. Навіть реєстрація на щеплення від коронавірусу відбувається за представлення номера PESEL.
  2. Фінансових послуг. Номер платника податків потрібен, до прикладу, для оформлення банківського рахунку.
  3. Офіційного прийняття працівника на роботу.
  4. Оформлення господарської діяльності.
  5. Розрахунку суми податку та контролю за сплатою податків.

Корисно мати PESEL й для складання документів на карту побиту та ще багатьох моментів.

TransferGo організував прямий ефір на тему отримання номеру PESEL / Скриншот з відео

Чи легко українцеві в Польщі отримати номер PESEL і що для цього потрібно

Побутує думка, що українцеві в Польщі складно отримати PESEL. Оксана Пестрикова з цією тезою не погоджується, але зауважує, що певні складнощі присутні. На думку експертки, найчастіше українцям важко вдається отримати PESEL через відсутність прописки (meldunek).

Бо основний спосіб отримання PESEL – це "замельдуватися". Під час прописування у відповідному районі або гміні особа отримує автоматично номер PESEL. Тобто, PESEL надається безкоштовно. Але meldunek є платним – 17 злотих.

Оксана Пестрикова

Консультантка з легалізації

Проблема полягає в тому, продовжує експертка, що meldunek не кожен може отримати. Все залежить від умови винаймання помешкання і від того, чи дасть згоду власник житла. Через такий індивідуальний підхід, пояснює пані Оксана, досить часто можна почути, що одна людина отримала meldunek просто показавши умову наймання помешкання, а в іншої – просили на це згоду власника. Відповідно, для когось момент отримання PESEL був простим, а комусь довелося витратити більше зусиль та часу.

Часто для отримання PESEL важливо мати прописку / Фото Unsplash

Чи можна отримати PESEL без прописки в Польщі

Втім, навіть українці без прописки (meldunek) можуть сподіватися на отримання PESEL, запевняє консультантка з легалізації. Це стало можливим після 1 червня 2021 року, коли було внесено деякі зміни до законодавства (Podstawa prawna dla numeru PESEL: na art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, w związku z art. 7 ust. 2 i w zakresie określonym w art. 9 4 ustawy o ewidencji ludności).

Законодавчі зміни говорять про те, що кожна особа, яка сплачує податки в Польщі, повинна мати номер PESEL. Відтак, управління не може відмовити в отриманні цього номера, навіть якщо у людини відсутня прописка. Тому українці можуть запросто посилатися на ці зміни. На підставі посилання на вище згадані дві статті, які доповнюють Podstawa prawna dla numeru PESEL, можна вимагати PESEL без meldunek.

Що таке номер PESEL та для чого він українцям у Польщі: дивіться відео TransferGo