У цьому, відштовхуючись від власного досвіду, переконує Катерина Коновалова, менеджерка з розвитку українського ринку міжнародної компанії TransferGo. У 2017 році дівчина переїхала до Польщі. Після нелегкого, але цікавого шляху професійної реалізації вона готова поділилася секретами свого успіху та дати корисні настанови тим, хто задумується про пошуки роботи за кордоном.

Актуально Миттєво надіслати кошти до свят рідним з-за кордону: як це стало можливим

Історія Катерини Коновалової

Катя розповідає, що Польща їй сподобалася ще зі студентських років, коли вона приїжджала у країну як туристка. Життєві обставини українки склалися таким чином, що у 2017 році вона отримала пропозицію очолити відділ маркетингу в польській філії міжнародної компанії, в якій працювала в Україні. Зваживши всі за та проти, Катерина вирішила спробувати, оскільки перспективи міжнародного досвіду приваблювали, також Польща імпонувала як країна для проживання.

Приїхавши після тривалої перерви з 2008-го, я побачила, як багато змінилося у країні в позитивний бік: починаючи від хороших доріг і чистоти – і закінчуючи цінами в магазинах на споживчі товари. До того ж польська мова схожа на українську, і, як мені здавалося, була легкою у вивченні,
– ділиться Катерина.

Загалом Польща, на думку нашої героїні, є чи не найзручнішим та доступним варіантом для українців, які хочуть попрацювати за кордоном. Для цього є низка причин:

  • легкий процес легалізації;
  • можливість приїхати на сезонні роботи лише за біометричним паспортом (на 90 днів);
  • географічна близькість з Україною;
  • зрозуміла мова;
  • сприятливий клімат для створення малого бізнесу (наприклад, галузь краси є досить привабливою для українців);
  • пристойна оплата праці.

Щодо останнього пункту, то мінімальна зарплата в Польщі в рази вища, ніж в Україні:

  • 2017 рік – 2000 злотих;
  • 2018 рік – 2100 злотих;
  • 2019 рік – 2250 злотих;
  • 2020 рік – 2600 злотих;
  • 2021 рік – 2800 злотих;
  • 2022 рік – 3010 злотих.

Звісно, після переїзду кожна людина зіштовхується з певними труднощами. Насамперед турбує питання мовного бар'єра. Тому варто заздалегідь почати вчити іноземну мову. Катерина вчила польську протягом трьох місяців до переїзду. У Польщі не боялася, а одразу взялася практикувати отримані знання. Коли не знала якихось словесних конструкцій, розмовляючи з колегами, то переходила на англійську.

Мені одразу довелося писати імейли та проводити збори. Спочатку бачила, що деякі люди довкола сміялися з мого акценту або висловів, але при цьому поважали сміливість. Після першого року стало набагато легше,
– розповідає Катерина.

Дівчина переконує, що успіх насамперед залежить від старань та наполегливості. Зокрема, від того, наскільки людина прагне стати частиною суспільства в новій країні. На думку Катерини, не варто шукати контактів тільки серед земляків. Варто також спілкуватися з поляками, вивчати місцеву культуру, прийняти її, поважати й полюбити, адже туристичний період закінчується після 1 – 2 років проживання.

Катерина радить бути активним, але не поспішати. Не погоджуватися на першу-ліпшу пропозицію через страх залишитися без роботи на довгий проміжок часу. Слід справедливо оцінювати свої можливості та шукати таке місце праці, яке приноситиме задоволення.

Життя за кордоном – це постійне випробування. Та справжній виклик я отримала тоді, коли процес пошуку нової роботи збігся з початком пандемії. Як офісний працівник, керівник середньої ланки, мій процес пошуку роботи в період локдауну у 2020 році тривав близько 6 місяців і майже рік, поки я знайшла роботу, яка мені подобається,
– пригадує українка.

Зараз Катерина Коновалова рада бути частиною команди TransferGo. Вона виконує різнопланову, насичену та цікаву роботу. Завдяки ініціативам TransferGo українці за кордоном почувають себе комфортніше. Компанія, яка займається вигідними міжнародними переказами, також активно підтримує трудових мігрантів за допомогою різноманітних промоцій та проєктів.

Так, TransferGo створив мотиваційний відеопроєкт на ютубі для того, щоб ділитися історіями українських мігрантів, виступає стратегічним партнером проукраїнських заходів за кордоном, ділиться корисною інформацією в прямих ефірах з експертами, готує довідники для мігрантів тощо. Нещодавно TransferGo прискорив доставку грошей в Україну, тож відтепер на всі картки українських банків гроші доставляються з Польщі буквально миттєво.

Сьогодні сервіс TransferGo налічує майже 1,5 мільйона українських користувачів. А за останній рік трудові мігранти переказали в Україну понад 465 мільйонів євро. Тому розвиток українського ринку, яким займається Катерина Коновалова, є важливим стратегічним напрямком діяльності TransferGo.

Команда розвитку українського ринку: Юрій Синенький, Анастасія Фоменко, Катерина Коновалова / Фото TransferGo

Як знайти роботу за кордоном

При пошуку роботи за межами Батьківщини варто зберігати оптимізм, але не плекати зайвих ілюзій. Слід бути готовим до того, що пошуки займуть деякий час. Можливо, доведеться змінити кілька місць роботи. Тому розумно буде подбати про фінансові заощадження. Найкраще шукати роботу до переїзду. Тоді не потрібно буде турбуватися заздалегідь про обов'язкове медичне страхування, адже для працівників його оплачує роботодавець, та й у новій країні вже буде постійне джерело доходу.

А от з компаніями-посередниками, які допомагають знайти роботу за кордоном, слід бути обережними. Трапляються випадки шахрайства. Тому обов'язково треба перевірити репутацію фірми. Можна шукати роботу за допомогою знайомих та соціальних мереж, але також не втрачати пильність.

Ознаки, які повинні насторожити:

  • оголошення про одні й ті ж або подібні вакансії публікуються компанією регулярно (періодичність варіюється від 1 тижня до 6 місяців);
  • компанія не активна у соціальних мережах (нечасто публікує відгуки клієнтів, свіжі пости щодо своєї діяльності);
  • агентство перебуває у чорному списку роботодавців, відгуки на ресурсах переважно негативні;
  • компанії не вказує своєї назви та відповідальних осіб;
  • для зустрічей призначають вечірній час, вихідні та святкові дні;
  • критерії відбору та вимоги до кандидатів не оголошуються;
  • після проходження тих чи інших процедур відбору людина не отримує власних результатів або з неї беруть за це гроші;
  • компанія ухиляється від питань щодо компенсацій, виплат, прав та обов'язків сторін;
  • пропонують попрацювати якийсь час без оплати та оформлення трудових відносин;
  • після співбесіди до компанії важко додзвонитися, відповідальна особа насилу згадує, хто ви такий і що вам потрібно;
  • після приїзду роботодавець забирає закордонний паспорт;
  • роботодавець вимагає оплату за оформлення дозволу на роботу.

У жодному разі не можна погоджуватися на нелегальну роботу. Такі ризики не виправдані. Роботодавець отримує штраф за кожного нелегала, а працівник депортується із забороною на в'їзд на територію країни. Незаконне працевлаштування не дає жодних соціальних гарантій. Тому людину можуть звільнити й залишити без засобів для існування за примхою наймача.

Важливим етапом пошуку роботи є проходження співбесіди. Катерина Коновалова розповіла, що існують певні відмінності між попередніми бесідами з польськими та українськими роботодавцями.

Цікаво, що в Польщі роботодавець не має права питати про вік чи сімейний стан кандидата, лише про професійний досвід та освіту. Про розмір зарплати йдеться наприкінці. До цього треба бути готовим: знати, яка середня на ринку оплата цієї позиції, та вміти озвучити свої очікування. Також в Польщі часто практикують проведення кількох турів співбесіди, дають тестове завдання.

Звісно, все залежить від посади. Для представників робітничих професій співбесіда проходить значно швидше.

У будь-якому разі важливо навчитися коректно розповідати про себе, аби у потенційного роботодавця сформувалося гарне враження. Не потрібно переказувати всю біографію. Достатньо добре ознайомитися з вимогами до кандидата й описати, наскільки ваша кандидатура відповідає цим вимогам, зазначає Катерина.

Також не варто боятися ставити питання роботодавцю. Кандидат має право знати, кому він підпорядковуватиметься, скільки людей будуть у його підпорядкуванні, які можливості кар'єрного зростання та інше. Співбесіда – це партнерська розмова, де дві сторони мають ті самі права.

Далі варто пам'ятати, що отримання роботи – це ще не кінцеве досягнення. Варто вчити законодавство, бо попереду нелегкий шлях адаптації.

Легко не буде. Нас ніхто тут не чекає. Потрібно бути готовим до складнощів, до постійного навчання та виходу із зони комфорту, і краще мати заощадження, щоб почуватися спокійніше. Намагатися знайти комфортне житло – це допомагає. А також знати місцеві закони щодо легалізації,
– радить Катерина Коновалова.

Дуже важливу роль при еміграції відіграє підтримка рідних. Якщо сім'я не має можливості побачитися, то завжди можна подбати про родину за допомогою міжнародних грошових переказів. Надійний та швидкий сервіс TransferGo стане у цьому найкращим помічником.

Катерина Коновалова з колегами з компанії TransferGo – співзасновником Даумантасом Двілінскасом та регіональним директором з розвитку Анастасією Фоменко – в студії 24 каналу / Фото TransferGo