Матеріали з позначкою "Спецпроєкт", "Партнерський матеріал" чи "Актуально" розміщені на комерційній основі. Редакція може не поділяти цю позицію.
Як відзначають головні зимові дати у Польщі / Getty Images
Польща, як і весь світ, готується до наближення різдвяно-новорічних свят. Тож усе більше вулиць прикрашені яскравими декораціями, а люди метушаться у пошуках подарунків.
І хоч ця держава є сусідкою України, проте існують суттєві відмінності між нашими звичаями. Закордон 24 за підтримки сервісу з переказу коштів TransferGo розповідає, які особливості святкування зимових дат і традиції є у Польщі.
Зокрема, що роблять поляки на Анджейки (Андріїв день), коли зустрічають День святого Миколая, як відзначають Різдво та Новий рік. Повірте, деякі традиції вас зможуть здивувати.
Анджейки
В ніч з 29 на 30 листопада у Польщі відзначають День апостола Андрія Первозваного. Більш поширена назва свята – Анджейки, що походить від імені Анджей.
Цього дня впродовж багатьох століть молоді дівчата та хлопці ворожили. Як і в Україні, магічні ритуали та спроби дізнатися свою долю стали частиною свята Анджейки.
Нині містичний дух дещо втрачений, але традиційні ворожіння досі є обов'язковою частиною свята. Звісно, ніхто не очікує знайти відповіді на всі свої питання, проте молодь практикує різноманітні способи, щоб у формі розваги спробувати дізнатись свою долю. Ось декілька із них:
нагрівання воску і переливання його в холодну воду через отвір старого ключа. Це можуть робити як дівчата, так і хлопці. Виходячи з того, на що схожа фігурка, те й чекає на цю особу. Якщо ви нічого не побачите у шматку воску, спробуйте піднести його до світла та вдивитись у тінь;
Ворожіння на воді на Анджейки / Фото tv.ua
за традиціями, дівчата в цей день намагаються дізнатися ім'я свого майбутнього чоловіка. Для цього вони пишуть декілька варіантів на аркушах паперу, а один залишають порожнім. Листочки кладуть під свою подушку, а вранці дістають один з них. Який папірець першим потрапить у руку – там й буде ім'я майбутнього чоловіка. Якщо ж витягли порожній листочок, то ім'я поки залишається таємницею;
щодо способів ворожіння для хлопців, то все простіше – молодик, лягаючи спати, повинен промовити: "Нехай мені насниться моя суджена". Дівчина, яку хлопець побачить уві сні, і стане його дружиною;
найбільш популярною під час Анджейки у Польщі залишається гра з переставлянням взуття. Дівчата знімають взуття, і вибудовують його в одну лінію, приставляючи п'яту одного черевика до носка іншого. Вважається, що та, чий черевик першим досягне порога, зіграє весілля найшвидше.
Слід зауважити, що ворожіння можуть бути різними залежно від регіону Польщі.
День святого Миколая
6 грудня католики відзначають Миколайки або ж День святого Миколая. Це одне з улюблених свят як дітей, так і дорослих у Польщі. Не дивно, бо саме в цей день заведено дарувати своїм рідним і близьким подарунки.
За легендами, святий Миколай був дуже щедрим і заможним. Своє майно він роздав бідним, а згодом пішов у монастир, де став єпископом Лікійським. За деякими переказами, він помер 6 грудня 350 року, і від того часу заведено вшановувати його пам'ять, роблячи сюрпризи один одному. Ця традиція особливо популярна в Польщі.
У ніч з 5 на 6 грудня дорослі кладуть дітям і близьким подарунки під подушку, в черевики або шкарпетку, яку вішають на двері. Останній варіант у Польщі зустрічається рідко, але набуває популярності через вплив американської культури.
Досить часто у цей день дорослі також дарують символічні подарунки один одному. Все це, звісно, підіймає настрій і додає святкової атмосфери.
День святого Миколая у Польщі / Фото UnSplash
До слова, як правило, в період перед святом Миколая та аж до Різдва магазини з іграшками, супермаркети та дитячі крамниці пропонують знижки на велику кількість товарів. Польські міста – не виняток. Крім цього, з нагоди свята влаштовують різноманітні заходи на площах міст. Найчастіше їх можна побачити у Варшаві та Кракові.