Аби спростити пошук навчального закладу та процес вступу дитини у європейські школи, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo поділився із батьками покроковою інструкцією для сімей, які проживають у Польщі, Німеччини та Чехії. Як підготуватися в цих країнах до школи, які документи потрібні та що слід врахувати, розповідаємо в матеріалі.

Читайте також Чехія скоротила допомогу українцям: яких сфер стосуються зміни

Як записати дитину до школи у Польщі

Перший крок – вибрати навчальний заклад з переліку шкіл Польщі. Щоб при цьому було легше зорієнтуватися пам’ятайте, що освіта в країні поділяється на початкову та середню, а школярі навчаються із 7 до 18 років. Щоб визначити, в яку саме школу вступатиме ваша дитина, при подачі заяви та документів важливо вказати загальну кількість років навчання в українській школі. Зробити це можуть:

  • батьки;
  • законні опікуни дитини, тобто особа, якій судом довірено піклування про дитину;
  • повнолітні учні можуть самостійно вступати до старшої школи.

До заяви слід додати документи, які підтверджують відвідування дитиною школи в Україні. Перекладати всі ці документи на польську мову не потрібно.

Третій крок – подати всі документи директору обраної школи. Для подачі заявки потрібні: свідоцтво про народження, табель з попереднього класу, особова справа, характеристика і карта вакцинації школяра. За відсутності документів, треба написати заяву про загальні роки навчання дитини в школі України й вказати місце, де до того навчилася дитина.

Рішення про прийняття дитини до початкової або середньої школи приймається директором закладу.

Як записати дитину до школи у Польщі / Фото UnSplash

Чи обов'язково знати польську

Для того, щоб дитина продовжила навчання в Польщі, їй не потрібно знати польську мову.

Для учнів, які недостатньо володіють польською, школа організовує додаткові безплатні уроки, де вони вивчатимуть державну мову 6 годин на тиждень протягом 24 місяців. У навчальних закладах також створюватимуться підготовчі факультативи, де дитина зможе вивчити з нуля, або ж вдосконалити вже набуті знання.

Українська школа в Польщі – альтернатива

Хорошим варіантом є можливість віддати дитину до однієї з українських шкіл у Польщі, які були започатковані ще задовго до повномасштабної війни, як-от українська школа "Материнка".

Також у березні 2022 року за ініціативи фундації "Незламна Україна" почала функціонувати "Перша українська школа" – у Варшаві, Кракові та Вроцлаві. Ось адреси та електронні пошти, куди можна звертатися:

  • Варшава: al. Jerozolimskie 179 (email: office@warsaw.nezlamna.org);
  • Краків: ul. Świętego Filipa 25, Kraków (email: office@krakow.nezlamna.org);
  • Вроцлав: al. Wiśniowa 1, Wrocław (email: office@wroclaw.nezlamna.org).

Школа повністю українська – з нашими вчителями, програмою навчання, стандартами, лише додатково пропонують вивчати польську мову. Головною перевагою є те, що діти вчаться безплатно, а також отримують безкоштовні обіди, канцелярію, наплічники й планшети. Фінансову допомогу надає фонд ООН ЮНІСЕФ.

На новий навчальний рік потрапити сюди також важко через надзвичайно великий попит, адже дітей з окупованих або постраждалих від бомбардувань регіонів стає все більше. Ще минулого року засновники школи прогнозували, що значна частина батьків із дітьми повернеться в Україну, але наразі цього не сталося.

Зверніть увагу Доступні літні табори у Європі: як влаштувати незабутній відпочинок для дитини

Як записати дитину у німецьку школу

Те, в якому віці дитина повинна піти до школи, залежить від федеральної землі, в якій проживає сім’я. Середньостатистично – це 6 років, проте бувають винятки. До того ж майбутній школяр повинен обов'язково пройти спеціальний медогляд — Schuleingangsuntersuchung.

На момент вступу в школу батьки мають потурбуватися, щоб дитина отримала офіційний прихисток і місце проживання. При цьому, згідно з конвенцією ООН, кожна особа, що не досягла повноліття, має право відвідувати школу, навіть за умови відсутності дозволу на перебування в країні.

Що треба знати про школу для українських дітей в Німеччині / Фото UnSplash

Заявку на влаштування дитини можна надіслати електронною поштою. Серед документів, які необхідно подавати для оформлення в школу:

  • паспорт батьків та дитини;
  • картка щеплень, перекладена німецькою мовою, при чому щеплення проти кору є обов'язковим.

Дехто з біженців не має на новому місці медкартки, тож не може підтвердити вакцинальний статус дітей. Довідку про вакцину за можливості можна попросити у шкільної медсестри в Україні. Бо без документа про щеплення заявку на прийом можуть відхилити.

Зазвичай у школах просять дані про успішність дитини. Якщо їх немає із собою, по можливості варто попросити у вчителя в Україні написати коротку характеристику успішності дитини.

Чи може дитина піти до школи без знання німецької

Кожна федеральна земля такі питання вирішує індивідуально. В одних землях реалізуються спеціальні програми ще при дитячих садках, які допомагають дітям подолати мовний бар'єр. В інших – школярі відвідують мовні курси. Для цього створюють як спеціальні класи, так і додаткові уроки.

Шоб в процесі навчання не виникло непорозумінь, краще заздалегідь проконсультуватися у закладі освіти щодо мовного питання. Також можна спробувати самостійно вивчити німецьку мову разом із дитиною.

До теми Оренда житла в Німеччині: все про особливості пошуку та вартість

Як записати дитину до школи в Чехії

Як у Варшаві та Берліні, так і в Празі практично неможливо знайти місця в школі для українських дітей, тому біженцям одразу варто приглядатись до менших містечок Чехії.

З 6 років діти зобов'язані відвідувати школу. Щоб знайти місце для своєї дитини, варто скористатися такими сервісами:

Міністерство освіти Чехії радить батькам особисто подати письмову заяву до школи, зберігати її у двох примірниках, й не надсилати заяву електронною поштою чи в усній формі.

Документи, необхідні для оформлення дитини до школи в Чехії:

  • документ, що підтверджує особу дитини та особу законного опікуна. Паспорти учня та одного з батьків;
  • оформлена довгострокова віза з метою тимчасового захисту (раніше так звана "віза терпимості").

На момент видачі візи з метою тимчасового захисту особа стає учасником системи державного медстрахування з повним доступом до допомоги, чеська держава сплачує за це внески.

Як влаштувати дітей до школи в Чехії / Фото UnSplash

Як відомо, початкова школа зазвичай вибирається в залежності від місця проживання. Щоб влаштувати дитину, слід сконтактувати з муніципальним офісом, написати заяву про прийом, надати паспорт. При цьому, якщо у дітей нема свідоцтва про попередню освіту, його можна замінити заявою під присягою (аффідевітом).

За даними міністерства, впродовж 30 днів директор повинен надіслати вам письмову відповідь: "Рішення про зарахування на навчання" або "Рішення про недопущення на навчання" у зв'язку з відсутністю місць.

Батькам варто налаштувати своїх дітей на вивчення базового рівня чеської мови, на адаптацію до культурного середовища Чехії та традицій країни.

Не пропустіть Чехія скоротила допомогу українцям: яких сфер стосуються зміни

Тепер ви знаєте, як записати дитину до шкіл у Польщі, Німеччині та Чехії, а як українці можуть зробити це в Канаді – читайте за посиланням .