Міжнародний сервіс TransferGo допомагає розібратися, що саме змінилося для українців після запровадження нових правил, як відтепер правильно податись на виплати та що робити при виселенні із безплатного житла.

Читайте також Наші в Португалії: українка розповіла, як поєднує материнство та роботу в чужій країні

Що змінилось з 1 липня в Чехії

На початку місяця в країні набули чинності поправки до Lex Ukrajina V. Ці зміни ґрунтовно вплинули на правила перебування українців у Чехії та торкнулися багатьох аспектів життя: фінансової допомоги, солідарних виплат та безкоштовного житла. Наразі:

  • Скасовано окремі виплати. З липня діє лише комплексна фінансова допомога, яка включає витрати на житло та життєві потреби;
  • Влада перевіряє доходи усієї родини: враховують прибутки з України та банківські рахунки в Чехії;
  • Безплатне житло надається на 150 днів з моменту отримання тимчасового захисту. Відтак ті, хто не належать до категорії вразливих осіб, повинні або домовитися з власником про оплату житла або знайти собі нове. Водночас українці з переліку вразливих категорій можуть і далі проживати безплатно.

Нові виплати з липня

Комплексна фінансова допомога складається з двох частин: виплат на життєві потреби і оплату житла. У перші 150 днів перебування в Чехії виплати життєві потреби становлять:

  • дорослий – 4 860 крон;
  • дитина до 18 років – 3 490 крон;
  • дитина від 6 до 10 років – 4 188 крон;
  • дорослий з інвалідністю – 7 290 крон;
  • дитина до 18 років з інвалідністю – 5 235 крон.

Інша частина комплексної допомоги – на житло. Якщо йдеться про місце проживання, внесене до реєстру Міністерства праці, для однієї особи виплачують по 3 000 крон щомісяця. Якщо житло до реєстру не внесене, то покривати будуть 80% від суми – 2 400 крон на одного.

Проблеми українців із виплатами у Чехії

Затримка допомоги

Зміни у законодавстві спричинили затримку виплат у липні. Заявки почали розглядати після 17 числа. Про це попереджали на сайті Міністерства праці та соціальних справ. Тому українцям довелось заощаджувати в минулому місяці, щоб коштів вистачило під час паузи з виплатами. Подати заявку на допомогу можна до 31 липня.

Заплутана формула виплат

Українці не до кінця розуміють, на яку допомогу розраховувати в Чехії надалі. Формула підрахунку виплат не така проста, як здається на перший погляд. Вона виглядає так: сума допомог всіх членів родини + фіксовані витрати на житло – доходи всіх членів родини = різниця і становитиме обсяг допомоги. Але якщо така різниця дорівнює 0 або менш як 0, особа не матиме права на фінансову допомогу.

Щоб допомогти українцям зорієнтуватися з цією непростою схемою і зрозуміти, скільки вони будуть (або не будуть) отримувати, чехи створили спеціальний калькулятор для виплат. Більше про нього можна дізнатися у цьому матеріалі.

Підрахувати очікувану суму виплат буває непросто / Фото Pexels

Неправильно вказані доходи

Згідно з трактуванням Міністерства праці та соціальних справ, за дохід особи з тимчасовим захистом вважається усе, окрім:

  • гуманітарної допомоги, виплаченої за попередній місяць;
  • коштів, виплачених з фондів UNICEF.

Виходить, що враховуються:

  • доходи від будь-якої прибуткової діяльності;
  • доходи ФОП;
  • кошти, надіслані з України (пенсійні, фінансова допомога, аліменти тощо).

Вказуйте всі свої джерела доходу / Фото Unsplash

Нюанси під час подання заявки

Заявка на гуманітарну допомогу подається онлайн, через форму на сайті Міністерства праці.

Якщо вибиває помилку, прийшло менше грошей або відмова, швидше за все, користувач некоректно заповнив заявку. Серед найпоширеніших помилок можна виокремити такі:

  • гуманітарну допомогу, що отримують від Чехії, позначають як основний дохід;
  • в заявці вказують наявність чи відсутність безкоштовного житла, а також безкоштовного харчування;
  • неправильно показують доходи з українських та чеських карт: важливо додавати виписки, скріншоти приймають не завжди.

Допомогу можуть втратити матері, що вийшли на роботу

Невигідно складається ситуація для мам із дітьми, які вийшли на роботу. Насамперед, коли дітям виповнюється 6 років, такі сім’ї більше не є вразливою категорією населення. А жінка, котра заробляє принаймні мінімальну зарплату в Чехії (від 17 300 крон), з високою ймовірністю втратить допомогу від держави.

Виплати можуть втратити працюючі мами з дітьми / Фото Pexels

Як правильно додати вразливу категорію

Вразливі особи – це категорія біженців у Чехії, які можуть і надалі отримувати безплатне житло, страхування та підвищену фінансову допомогу. До них відносять: дітей до 18 років, студентів, батьків дітей до 6 років, вагітних жінок, літніх людей (віком понад 65 років), людей з інвалідністю та тих, хто за ними доглядає.

Під час заповнення заявки на допомогу в українців виникає питання, чому в списку вразливих осіб немає дітей та пенсіонерів. Річ у тім, що ці категорії ідентифікуються автоматично за віком, тому доводити документами потрібно тільки інвалідність, студентство або вагітність. Саме в цих випадках вам потрібно додатково завантажити довідки. Як підтвердити статус вразливої особи в Чехії, ми детально розповідали тут.

Проблеми українців із соціальним житлом

Виселення з гуртожитків

Безкоштовне проживання в Чехії надається максимум на 150 днів після отримання тимчасового захисту. Далі проживання залишається безплатним тільки для вразливих осіб. Решта біженців отримують допомогу на житло щомісяця (до 3 000 крон на одного) і шукають собі помешкання самостійно. Можна домовитись про оплату з гуртожитком або орендувати квартиру.

Тому біженці, які втратили з 1 липня право на оплачене державою житло, почали масово з нього виселятися. Найбільше в Плзенському, Південноморавському й Південночеському краях. Загалом по Чехії наприкінці червня в соціальному житлі проживали близько 68 тисяч біженців, а станом на 4 липня їх залишалось 55 тисяч (за даними системи гуманітарного поселення HUMPO).

Кімната для українців у гуртожитку в Пардубіце / Фото pardubicky.denik.cz

Як підтвердити вразливий статус

Якщо особа належить до категорії вразливих осіб та бажає зберегти безплатне проживання в соціальному житлі, вона мусить подати заявку на допомогу. Таким чином уряду побачить статус вразливої особи. Інакше система може просто "‎пропустити" позначку, яка надає змогу проживати безкоштовно.

Якщо в родині є люди як з вразливим статусом, так і без нього, то безплатне проживання зберігається тільки для перших.

Не всім вдається знайти житло

Ринок житла в Чехії сильно переповнений, особливо у більших містах. Хороших пропозицій мало, а орендна плата часто надмірно висока. Найдорожче житло пропонує Прага. Оренда квадратного метра тут обійдеться в середньому у 342 крони. Щоб заощадити, українці шукають помешкання в менших містах країни. В яких регіонах Чехії оренда житла найдешевша, можна дізнатися тут.

Ще один варіант – звернутись до соціальних служб вашого регіону. Якщо у гуртожитках є вільні місця, які досі не зайняті українцями з категорії вразливих осіб, можна буде домовитись про недороге проживання.

Нюанси оренди

При пошуках житла, важливо звертати увагу на якість житла і підозрілі моменти. Орендарів нерідко спокушає низька ціна, але саме вона є сигналом, що квартира має приховані недоліки. У помешканні зі слабким опаленням і високою вологістю може з'явитися цвіль. А в неутепленому житлі взимку опалення обійдеться дуже дорого. Також ніхто не застрахований від шахраїв, тому не варто вносити жодних передоплат до показу житла.

Де допоможуть

Для тих, у кого виникли проблеми з виплатами або є ризик виселення із безплатного житла в Чехії, працює спеціальний кол-центр, де розмовляють українською:

Телефон: 950 180 100

Електронна пошта: ua@uradprace.cz

Очевидно, що липневі нововведення для біженців змінили життя українців у Чехії. Комусь довелось переїхати, а деякі – більше не отримують допомогу від уряду. Чеські чиновники запевняють, що нічого страшного не сталося, а самі українці поступово адаптуються до нових умов. Але наслідком таких змін стали масові міграційні процеси всередині Чехії: люди переїздять з одного міста в інше в пошуках дешевшого житла.