Аби пояснити важливі нюанси щодо змін у законодавстві, TransferGo організував прямий ефір з Оксаною Пестриковою, консультанткою з питань легалізації Українського дому. Вона відповіла на кілька найактуальніших питань.

Читайте також Все, що треба знати про номер PESEL в Польщі: розповідає експертка з питань легалізації

TransferGo допомагає мігрантам розбиратися з актуальними питаннями

Компанія TransferGo – це найзручніший сервіс для здійснення міжнародних переказів, яким часто користуються українські трудові мігранти. Перевагами TransferGo є низькі комісії, зрозумілий інтерфейс застосунку, швидкість проведення операцій, а також професійна служба підтримки, де обслуговують, зокрема, українською та російською мовами.

TransferGo допомагає трудовим мігрантам не лише з переказами. Компанія також виступає стратегічним партнером проукраїнських заходів за кордоном, ділиться історіями успішних мігрантів й підтримує численні акції на важливу для українців тематику. А також висвітлює актуальні для українців за кордоном питання, з якими буває складно розібратися самотужки.


У TransferGo спілкуються з експертами щодо актуальних питань / Скриншот з відео

Що змінюється для українців у Польщі

Зміни набувають чинності через 14 днів після оприлюднення закону. Це було зроблено 14 січня, отже вже з 29 січня діятимуть нові норми. Більшість змін стосуються карти побиту й, що важливо, карти побиту з метою виконання праці. Польща вже не вимагатиме прописки чи договору про оренду житла. Це означає, що іноземцям не потрібно буде підтверджувати місце свого проживання на території Польщі.

Натомість вимагатимуть дохід у розмірі мінімальної зарплати, яка є на території Польщі. Тобто іноземець з меншим доходом, на жаль, отримає відмову в легалізації. Втім, мовиться не обов'язково про роботу на повній ставці. Можна працювати і на 0,5 ставки, і менше. Головне, аби загальний дохід сягав 3010 злотих брутто.

Це може бути 2 різних роботодавців, від яких людина сумарно отримує мінімальну зарплату. У такому випадку теж можна подавати документи, але й від першого, і від другого,
– пояснила Пестрикова.

Чи буде прив'язана карта побиту до роботодавця: роз'яснення

Експертка звернула увагу на питання про прив'язку карти побиту до роботодавця. Адже після ухвалення нових норм у мережі з’явилося про це багато інформації й, на жаль, не уся вона правдива.

Втім, з січня 2022 року розширюється список умов, за яких не потрібно буде повідомляти воєводу й змінювати дозвіл на роботу чи картку. Наприклад, коли змінюється посада або зростає зарплата чи кількість робочих годин.


Важливі уточнення щодо карти побиту / Фото Prosupport

Якщо ж мігрант змінюватиме роботодавця, усю процедуру реєстрації й подачі документів на нову карту не доведеться проходити заново. Потрібно буде лише змінити дозвіл, подавши документи від нового роботодавця. Втім, поки невідомо, наскільки тривалою буде ця процедура. Ймовірно, про це повідомлять вже ближче до 29 січня.

"Освядчення" видаватимуть на 2 роки

Тепер піврічне запрошення або ж "освядчення" видаватимуть на 24 місяці. Це значно спрощує працевлаштування іноземців у Польщі. Адже раніше людина могла працювати на "освядченню", закінчити роботу, але ще не встигнути отримати "зезволення" типу А. Фактично вона опинялась у ситуації, коли перебуває на території Польщі, але працювати не може. Тепер кількість таких випадків, за словами Пестрикової, має зменшитися. ​

Чи зміняться терміни розгляду справи

Так, повинні змінитися. Якщо мовиться про карту часовего (тимчасового) побиту в Польщі, розгляд має тривати до 60 днів. Якщо справа на апеляції – до 90. Втім, важливо розуміти, з якого моменту їх починають відраховувати. У законі вказано: відтоді, коли людина отримала усі необхідні документи. Це формальні вимоги – анкета, паспорт, оплата, фото й відбитки пальців.


Пестрикова розповіла про поправки до закону про іноземців / Скриншот з відео

"Важливо розуміти, що справи тих, хто надсилає документи поштою, буде розглядатися впродовж 60 днів від моменту, коли людина прийшла до управління й склала відбитки пальців, а не відтоді, як надіслала документи. Це стосується й апеляції", – уточнила Пестрикова.

Чого очікувати українцям, справи яких вже на розгляді

За словами експертки, ці зміни є особливо важливими для тих, хто подавав документи ще до 1 січня 2021 року. "Подавали їх з метою виконання праці на території Польщі – це статті №114 та №126. Їхні справи мають бути розглянуті, а рішення буде позитивним, якщо немає браку формальних документів й усі вони актуалізовані", – зазначила вона.

Так, впродовж 2 місяців їм мають надати позитивне рішення. Так управління намагатиметься скорочувати ті справи, які тривають вже досить довго,
– пояснила Пестрикова.

Втім, це не стосується справ з іншою метою, наприклад – щодо навчання. Такі розглядатимуть ще за старим законодавством. Всі інші справи, зареєстровані ще до того, як новий закон набуде чинності, теж розглядатимуть за старими нормами.

Цікаво Як не потрапити в халепу під час роботи у Польщі: поради досвідченої менеджерки

Чи покращиться якість розгляду документів після запровадження цих змін – залежить від конкретного управління, вважає Пестрикова. Адже варто зважати на те, чи мають вони, наприклад, достатню кількість працівників. "Було б чудово, якби це було дійсно 60 днів. Це б значно спростило перебування іноземців у Польщі", – підкреслила експертка. Адже часто вони фактично не можуть виїхати з території країни й зіштовхуються із проблемами з працевлаштуванням.