Свято наближається: як відзначають головні зимові дати у Польщі
Польща, як і весь світ, готується до наближення різдвяно-новорічних свят. Тож усе більше вулиць прикрашені яскравими декораціями, а люди метушаться у пошуках подарунків.
І хоч ця держава є сусідкою України, проте існують суттєві відмінності між нашими звичаями. Закордон 24 за підтримки сервісу з переказу коштів TransferGo розповідає, які особливості святкування зимових дат і традиції є у Польщі.
Читайте також Поляки шукають додаткову роботу перед Різдвом: в яких галузях можна заробити найбільше грошей
Зокрема, що роблять поляки на Анджейки (Андріїв день), коли зустрічають День святого Миколая, як відзначають Різдво та Новий рік. Повірте, деякі традиції вас зможуть здивувати.
Анджейки
В ніч з 29 на 30 листопада у Польщі відзначають День апостола Андрія Первозваного. Більш поширена назва свята – Анджейки, що походить від імені Анджей.
Цього дня впродовж багатьох століть молоді дівчата та хлопці ворожили. Як і в Україні, магічні ритуали та спроби дізнатися свою долю стали частиною свята Анджейки.
Нині містичний дух дещо втрачений, але традиційні ворожіння досі є обов'язковою частиною свята. Звісно, ніхто не очікує знайти відповіді на всі свої питання, проте молодь практикує різноманітні способи, щоб у формі розваги спробувати дізнатись свою долю. Ось декілька із них:
- нагрівання воску і переливання його в холодну воду через отвір старого ключа. Це можуть робити як дівчата, так і хлопці. Виходячи з того, на що схожа фігурка, те й чекає на цю особу. Якщо ви нічого не побачите у шматку воску, спробуйте піднести його до світла та вдивитись у тінь;
- за традиціями, дівчата в цей день намагаються дізнатися ім'я свого майбутнього чоловіка. Для цього вони пишуть декілька варіантів на аркушах паперу, а один залишають порожнім. Листочки кладуть під свою подушку, а вранці дістають один з них. Який папірець першим потрапить у руку – там й буде ім'я майбутнього чоловіка. Якщо ж витягли порожній листочок, то ім'я поки залишається таємницею;
- щодо способів ворожіння для хлопців, то все простіше – молодик, лягаючи спати, повинен промовити: "Нехай мені насниться моя суджена". Дівчина, яку хлопець побачить уві сні, і стане його дружиною;
- найбільш популярною під час Анджейки у Польщі залишається гра з переставлянням взуття. Дівчата знімають взуття, і вибудовують його в одну лінію, приставляючи п'яту одного черевика до носка іншого. Вважається, що та, чий черевик першим досягне порога, зіграє весілля найшвидше.
Слід зауважити, що ворожіння можуть бути різними залежно від регіону Польщі.
День святого Миколая
6 грудня католики відзначають Миколайки або ж День святого Миколая. Це одне з улюблених свят як дітей, так і дорослих у Польщі. Не дивно, бо саме в цей день заведено дарувати своїм рідним і близьким подарунки.
За легендами, святий Миколай був дуже щедрим і заможним. Своє майно він роздав бідним, а згодом пішов у монастир, де став єпископом Лікійським. За деякими переказами, він помер 6 грудня 350 року, і від того часу заведено вшановувати його пам'ять, роблячи сюрпризи один одному. Ця традиція особливо популярна в Польщі.
У ніч з 5 на 6 грудня дорослі кладуть дітям і близьким подарунки під подушку, в черевики або шкарпетку, яку вішають на двері. Останній варіант у Польщі зустрічається рідко, але набуває популярності через вплив американської культури.
Досить часто у цей день дорослі також дарують символічні подарунки один одному. Все це, звісно, підіймає настрій і додає святкової атмосфери.
До слова, як правило, в період перед святом Миколая та аж до Різдва магазини з іграшками, супермаркети та дитячі крамниці пропонують знижки на велику кількість товарів. Польські міста – не виняток. Крім цього, з нагоди свята влаштовують різноманітні заходи на площах міст. Найчастіше їх можна побачити у Варшаві та Кракові.
Важливо! Не забудьте подбати про подарунки близьким та друзям в Україні. Зробити це не просто швидко, а миттєво допоможе міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.Різдво
Різдво у Польщі традиційно святкують у колі найближчих. 24 – 26 грудня навіть у великих містах країни панує тиша та спокій. Торгові центри та ресторани не працюють, а на вулицях стає порожньо. Все тому, що цей час заведено проводити з родиною вдома. Поляки заздалегідь прикрашають свої домівки різноманітними декораціями й, звісно, ялинкою, аби по-справжньому відчути атмосферу Різдва.
Цікаво, що традиційна польська ялинка прикрашається не кульками, а величезною кількістю яблук, горіхів, цукерками, різнобарвним печивом і солом'яними зірочками, а верхівка дерева, за традицією, повинна бути прикрашена Вифлеємською зіркою.
Зауважте Ціни випереджають інфляцію: які продукти в польських магазинах суттєво здорожчають перед Різдвом
Поляки збираються 24 грудня на святкову вечерю, яку також називають Вігілія. Загалом готують 12 страв, як і в Україні. На столі у кожної польської родини обов'язково буде:
- кутя;
- червоний борщ з вушками або грибний суп;
- вареники;
- запечений короп;
- sernik – домашній сирний пиріг.
Різдвяну вечерю поляки починають з традиції спільного частування оплатками. Це тоненький коржик з пшеничного борошна, зазвичай прямокутної форми, з витисненими релігійними зображеннями. Різдвяна оплатка є символом примирення й прощення, дружби та любові.
Різдвяна оплатка у Польщі / Фото jakubow.pl
Звичайно, як і в Україні, на Вігілію та протягом усіх різдвяних свят поляки співають колядки, а також традиційні пісні, в яких прославляють народження Христа. Найпоширенішими є:
- "У тиху ніч" (Wśród nocnej ciszy),
- "Тиха ніч" (Cicha noc),
- "Сьогодні у Вифлеємі" (Dzisiaj wBetlejem),
- "Бог народжується" (Bóg się rodzi).
Новий рік
Святкування Нового року у Польщі є дуже гучним. До цього дня у кожному місті організовують вечірки в нічних клубах або ресторанах, а люди святкують до пізньої ночі. Втім, найімовірніше, 2023-ій рік зустрінуть скромніше, аніж зазвичай. Це, зокрема, пов'язано із повномасштабною війною, яку Росія веде в Україні.
Новий рік поляки називають Сильвестром, позаяк на 31 грудня припадає день цього святого. Проводжати попередній та зустрічати новий рік поляки й туристи полюбляють на центральних площах під бій годинника, а вже після цього вирушають на місця святкувати.
На вулицях зазвичай проходять масові гуляння, вітрини магазинів виблискують тематичними інсталяціями. Шампанське, але частіше спеціальний новорічний глінтвейн, який називають гжанцем, феєрверки та пісні – все це можна зустріти на Новий рік у Польщі.
Може зацікавити Як часто поляки п'ють пиво та який сорт обирають зазвичай: результати опитування
Новорічний стіл
Безліч поляків залишаються зустрічати Новий рік вдома у колі родичів чи друзів. Тому до цього вечора готуються дуже ретельно.
- Найголовніша страва на святковому новорічному столі, як правило – запечений короп або птиця. Голову риби віддають господарю дому, а луску члени сім'ї розкладають в гаманці, щоб у кожного був достаток впродовж року.
- Основне меню залежить від уподобань сім'ї, проте найпопулярнішими стравами залишаються бігос, борщ з грибами, крокети, овочевий салат, канапки з м'ясом або сиром тощо. Якщо раніше готували 12 страв, то тепер цієї традиції вже мало хто дотримується.
- Традиційним смаколиком у новорічну ніч для поляків є фафернуха – смачне медово-горіхове печиво.
Крім того, в кожній сім'ї є свої традиції та часто вони перетинаються із іншими святами. Наприклад, у Польщі заведено потурбуватись про подарунки для близьких, які кладуть під ялинку або вручають один одному за столом, як це роблять в США та Європі.
До слова, офіційним вихідним днем у Польщі є й 1 січня – Новий рік. Тож слід врахувати, що магазини та торгові центри не будуть працювати, адже всі поляки у цей день приділяють час сім'ї та відпочинку!