Нарівні з німцями українці можуть звернутися до Jobcenter за сприянням у пошуку роботи, вивченні мови, оплаті житла тощо. На яку саме допомогу від цієї установи претендують люди з України, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Зауважте Виступи українських зірок в Європі: які концерти відвідати цієї осені
Що таке Jobcenter у Німеччині
Jobcenter – це німецька біржа праці. Саме під юрисдикцією цієї організації з 1 червня 2022 року перебувають українці, які подали в Німеччині документи на статус тимчасового захисту й мають офіційне підтвердження цього кроку – Fiktiobsbescheinigung. Послугами цієї установи можуть скористатися люди з України працездатного віку – від 15 до 67 років. Про молодших же дбають органи опіки Jugendamt, про старших – Відомство соціального забезпечення (Sozialamt).
Jobcenter у Німеччині / Фото handbookgermany.de
Для того, щоб скористатися всіма можливими пропозиціями допомоги, необхідно зареєструватися в Jobcenter та стати на облік.
Допомога від Jobcenter: пропозиції та можливості для українців
Jobcenter надає українцям, як і німцям, різнопланову підтримку:
- у пошуку роботи;
- у вивченні мови;
- фінансову допомогу згідно з другим томом Соціального кодексу (SGB II).
Система працює так: біржа праці допомагає людям знайти роботу й інтегруватися в німецьке суспільство. Протягом усього цього часу їм нараховуються виплати. Якщо у родині є діти, то для них надходитиме додаткова грошова підтримка.
Слід зауважити, що фінансова допомога надається до того часу, поки люди не влаштуються на роботу і не зможуть повністю забезпечувати себе в цій країні.
Що пропонує Jobcenter українцям в Німеччині / Фото Unsplash
Певні категорії українців також можуть отримати додаткові кошти. Йдеться про тих осіб, які мають особливі життєві обставини, зокрема:
- вагітні жінки (з 13 тижня вагітності);
- одинокі батьки чи матері, які самостійно виховують неповнолітню дитину (для них передбачена надбавка до виплат у розмірі 16 – 20%);
- люди, які потребують спеціальної дієти за медичними показаннями;
- люди з інвалідністю.
Після оформлення документів у Jobcenter куратор допомагає отримати виплати, влаштуватися на безплатні інтеграційні курси для вивчення німецької мови та знайомства з країною, підтвердити диплом та знайти роботу.
Які виплати надає українцям Jobcenter
Українці, які були змушені переїхати до Німеччини через події у рідній країні, можуть розраховувати на:
- Bürgergeld – базові виплати з безробіття, які покривають основні потреби – купівлю продуктів, одягу, розрахунок за електроенергію. Ці кошти можна отримувати навіть тоді, коли людина влаштувалася на роботу з невисоким доходом;
- виплати вагітним та з догляду за дітьми – розмір допомоги розраховується індивідуально;
- оплату житла та опалення, а також підтримку у первинному меблюванні квартири.
Крім того, люди з України мають можливість підвищити кваліфікацію або здобути нову професію, пройшовши безплатні курси. Для них також передбачено оплату державного медичного страхування. Варто додати, що гроші надходять на рахунок у німецькому банку щомісяця – контроль за витратами не ведеться.
Для того, щоб отримати додаткове фінансування, необхідно подати заяву та заповнити відповідну анкету. Важливо розуміти, що кошти розраховані саме таким чином, щоб задовольнити виключно базові потреби людини.
Може зацікавити Дитячі садки в Німеччині для українських малюків: що треба знати батькам
"Новий" дохід громадянина (Bürgergeld)
З 1 січня 2023 року запрацював проєкт, який передбачає коригування виплат від держави через інфляцію. Тож українці, які отримали новий правовий статус після 90 днів перебування в Німеччині, потрапляють під дію базової допомоги з безробіття Hartz IV.
Відповідно до нововведень, українці отримують матеріальну допомогу нарівні з німцями. Розмір регулярних виплат зріс на 40 – 50 євро. Так, допомога з безробіття становить 449 євро на місяць. Якщо українець проживає з родиною, то сума буде трохи меншою – 404 євро на особу.
На які виплати може розраховувати українець від Jobcenter в Німеччині / Фото Unsplash
Втім, з 1 січня 2023 року сума виплат для людей, які приїхали з України, зросла. Найбільше відчули це самотні дорослі та батьки-одинаки – їм додали 53 євро, а розмір виплат збільшився до 451 євро та 502 євро відповідно.
Обов'язки українців, зареєстрованих в Jobcenter
Українцям слід розуміти, що виплати від Jobcenter можна так само легко втратити, як і отримати, якщо порушити низку вимог.
Окрім виплат та пільг, які отримує особа, зареєстрована в Jobcenter, вона також має й певні зобов'язання. Наприклад, українець повинен:
- з'явитися на зустріч, якщо його запросять до установи;
- обґрунтувати, чому відмовляється від запропонованої роботи;
- попередити про запланований переїзд;
- взяти дозвіл на виїзд із країни, якщо має на руках лише тимчасову карту Fiktionsbescheinigung.
При цьому варто мати на увазі, що ніхто не може викликати особу у Jobcenter у суботу, неділю або офіційні святкові дні. Потрібно лише відносно швидко відповідати на запити (дзвінки, листи чи запрошення на зустріч).
Водночас людина обов'язково має повідомляти у Jobcenter про всі зміни, які відбуваються в її житті та родині. Інформація про членів сім’ї дуже важлива, адже вони входять до Bedarfsgemeinschaft – спільноти людей, які живуть під одним дахом і мають спільні потреби. Ці дані впливають, зокрема, на нарахування фінансової допомоги.
Зверніть увагу Вислухати, почути, допомогти: які послуги надає Служба підтримки TransferGo
Де шукати інформацію про допомогу: корисні посилання
- Детальну інформацію про те, як подати заявку на отримання фінансової допомоги, можна знайти на сайті Федерального центру зайнятості – Arbeitsagentur für Arbeit – за посиланням.
- Інформація для українців також доступна на сайті Jobcenter Heidelberg.
- Відповіді на часті питання українців – на www.bmas.de.
Також можна звернутися за консультацією на гарячу лінію Федерального агентства зайнятості за телефоном 0911/178-7915. Тут працюють україномовні оператори. Лінія працює:
- з понеділка по четвер з 08:00 до 16:00;
- у п'ятницю з 08:00 до 13:00.