Європейські країни, зокрема і Німеччина, поступово змінюють правила допомоги. Вони стосуються насамперед розміру виплат, умов проживання та оплати за громадський транспорт. Сьогодні міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo розповідає про "новий" дохід громадянина або Bürgergeld, який набув чинності з 1 січня у 2023 році.

Читайте також Коли можуть виселити з орендованого житла у Польщі: важливі нюанси

Bürgergeld в Німеччині: головне

Від 1 січня 2023 року запрацював проєкт, який передбачає коригування виплат від держави через інфляцію. Тож біженці, які отримали новий правовий статус після 90 днів перебування в Німеччині, потрапляють під дію базової допомоги з безробіття Hartz IV.

Німецька влада повідомила, що Bürgergeldgesetz буде запроваджено у два етапи: з 1 січня 2023 року та 1 липня 2023 року.

Відповідно до нововведень, українські біженці отримуватимуть матеріальну допомогу нарівні з німцями. Розмір виплат зросте на 40 – 50 євро на місяць. Слід підкреслити, якщо до 31 грудня 2022 року ви отримували виплати у Jobcenter, то окрему заяву на Bürgergeld подавати не потрібно – перехід на новий дохід відбувається автоматично.

Які зміни чекають на українців у 2023 в Німеччині​ / Фото Pexels

Попри те, що у Законі про нову виплату Bürgergeldgesetz мовиться про громадян Німеччини, розмір допомоги переглядатимуть й для українських біженців. На підвищення фінансової допомоги можуть очікувати ті українці, які отримали статус тимчасового захисту.

Хто претендує на виплати

Є певні категорії осіб, які можуть отримувати виплати в межах проєкту Bürgergeldgesetz. Серед них:

  • дієздатні особи – можуть працювати щонайменше три години щодня, тобто 15 годин на тиждень;
  • особи, які потребують – не можуть покрити потреби коштом свого доходу та активів;
  • особи, які проживають у Німеччині й в будь-який момент перебувають у зоні доступу для Jobcenter. Це стосується, зокрема, і студентів українських ВНЗ, яких можуть викликати на зустріч, захід, інтерв'ю тощо.

Також на нову допомогу переходять одержувачі за законом SGB XII, тобто непрацездатні та пенсіонери, які мають фікціон (Fiktionsbescheinigung) або посвідку на проживання. При цьому на нову допомогу не можуть розраховувати ті, хто отримує виплати за законом AsylBLG, тобто, які не мають дозволу на роботу.

Скільки українці отримують в Німеччині / Фото UnSplash

Які виплати отримуватимуть українці в Німеччині у 2023 році

Грошові виплати для українських біженців з 1 червня 2022 року в Німеччині видає центр зайнятості. Регулярна виплата у рамках допомоги з безробіття становить 449 євро на місяць. Якщо українець проживає з родиною, то сума буде трохи меншою – 404 євро на особу.

Може зацікавити Які професії у Німеччині зараз мають найбільший попит: оприлюднили перелік

Втім, з 1 січня 2023 року сума виплат зросла. Найбільше відчули збільшення одинокі дорослі та батьки-одинаки – їм додали 53 євро, а розмір виплат збільшився до 502 євро.

Тож, українські біженці в Німеччині отримуватимуть:

  • одинокі дорослі та батьки-одинаки 502 євро;
  • повнолітні громадяни України 451 євро;
  • діти 18-25 років, які проживають з батьками – 402 євро;
  • діти 14 – 17 років – 420 євро;
  • діти 6 – 13 років – 348 євро;
  • діти до 5 років – 318 євро.

Крім того, збільшується розмір надбавок, наприклад, вагітним або одиноким матерям.