Німецька освіта відома своїми високими стандартами та якістю. Це стосується і передшкільних закладів освіти. Приміром, дитячі садки поділяються на кілька типів, відповідно до віку дітей та цілей батьків. Спільно із TransferGo розповідаємо, скільки може коштувати перебування в дитячих садках Німеччини та що треба знати про організаційні моменти.

Читайте також Новий навчальний рік в школах Польщі: як підготувати дітей та у скільки це обійдеться

Види дитячих садків в Німеччині

У Німеччині система дитячих садків (Kindertagesstätte) поділяється на 4 основні типи:

  • муніципальні (kommunale kita),
  • садочки від роботодавця (betriebliche kita),
  • приватні (private kita),
  • католицькі (katholisch).

Однак записати дитину в дитячий садок – це не просто питання особистих уподобань. Певні норми вимагають, щоб дитячий садок був розташований на відстані не більше 5 кілометрів від місця проживання дитини. Крім того, якщо для поїздки малечі потрібен громадський транспорт, тривалість дороги не повинна перевищувати 30 хвилин.

Також під час оформлення малюка до дитячого садочка в Німеччині важливу роль відіграє вік. Для розподілу дітей на групи використовуються такі вікові категорії:

  • ясла (Kinderkrippe) – для дітей віком до 3 років;
  • дитячі садки (Kindergarten) – для дітей віком від 3 до 7 років;
  • групи подовженого дня (Kinderhort) – для учнів початкових класів. Тут вони можуть залишатися у другій половині дня після школи.

Також у Німеччині є і такі садочки, де дітей можуть залишати на ніч.

Що треба знати про дитсадки в Німеччині

Що треба знати про дитсадки в Німеччині / Фото UnSplash

Як записатися до дитсадка

Алгоритм оформлення дитини до дошкільного закладу приблизно такий:

  • варто відвідати найближчий дитячий садок,
  • записатися на консультацію,
  • подати документи.

Для зарахування до муніципального дитячого садка необхідно подати заяву до відомства у справах молоді (Jugendamt). Цей адміністративний орган також надає інформацію про розподіл місць у дитячих садках у муніципалітеті. Для отримання додаткової інформації кожен може відвідати сайт jugendaemter.de, де знайдуть відділ у справах молоді відповідно до їхнього регіону проживання.

У відомстві батьки отримають детальний довідник найближчих дитсадків разом із формою заяви. У бланку, який передбачає надання необхідних деталей, потрібно вказати бажаний дитячий садок, а також будь-які альтернативні варіанти.

Щоб віддати дитину до приватного дитячого садка, потрібно звернутися безпосередньо до адміністрації закладу. Там ви зможете отримати вичерпну інформацію про години роботи та отримати форму заявки. У випадку, якщо кількість потенційних кандидатів перевищує доступні місця у закладі, зацікавленим сторонам запропонують записатись у лист очікування.

Серед документів, які потрібні для оформлення дитини до німецького дитячого садка, знадобиться лише довідка (медична книга) з інформацією про всі необхідні обстеження та картою щеплень.

Як записати дитину до дитячого садка в Німеччині

Як записати дитину до дитячого садка в Німеччині / Фото UnSplash

Вартість навчання в дитсадках Німеччини

Сума, яку доведеться викласти за навчання малюка у дитячому садку в Німеччині, залежить від багатьох факторів, зокрема:

  • обсягу послуг: скільки годин дитина щодня перебуватиме в дитячому садку;
  • доходу сім'ї: високі доходи батьків означають, що доведеться платити більше;
  • кількості дітей у родині, які відвідують дитсадок: що більше дітей, то нижча оплата за кожну дитину.

Все це обговорюється під час консультації, але навіть якщо місце буде безоплатним, все ж доведеться платити за харчування.

Зауважте Навчання за кордоном: що пропонують українським школярам в різних країнах Європи

Існує загальне правило щодо вартості влаштування у дитячий садок. Згідно з ним, муніципальні дитсадки пропонують більш доступні варіанти в порівнянні з приватними. Однак важливо підкреслити, що ціна цих послуг необов'язково відображає їхню якість. Тому помилково припускати, що дитячий садок є кращим тільки на підставі вищої вартості.

Так, якщо вам пощастить отримати місце в державному дитячому садку, то доведеться вносити номінальну щомісячну плату в розмірі від 70 до 200 євро за дитину. Однак, варто зазначити, що деякі міста, зокрема Берлін і Гамбург, пропонують цю послугу абсолютно безплатно.

Важливо підкреслити, що система оплати в німецьких дитячих садках не має централізованої системи. Натомість це визначається або державою, або окремими установами. Отже, необхідність оплати в цих дитсадках залежить від різних факторів і обставин.

Приватні дитячі садки в Німеччині доволі недешеві й коштують від 1 000 євро на місяць залежно від міста, рівня закладу та занять, які там проводять.

Чи є можливість безплатного навчання?

Така можливість є, але для цього потрібно піти до Управління справ дітей і молоді та подати заяву на отримання ваучера на денний догляд за дитиною (Kita-Gutschein). При цьому, навіть якщо відвідування дитячого садка у вашій федеральній землі є безплатним, ви маєте щомісяця вносити невелику суму за їжу й напої.

Перший крок – подати заявку на ваучер Kita. Ви можете отримати форму у своєму житловому об'єкті чи заповнити його онлайн. Заява подається разом із наступними документами:

  • сума доходів сім'ї – довідка з центру зайнятості чи розрахункові листи про суму заробітної плати;
  • оцінка вартості послуг дитячого садочка;
  • лист-підтвердження від німецького садочка.

Отримавши ваучер Kita від офісу молоді, його можна використати для пошуку вільного місця для своєї дитини. За більш детальною інформацією та допомогою можна звернутися до Служби молодіжної міграції у регіоні або зателефонувати на гарячу лінію за номером: 0800 111 0550.

Яка вартість навчання у дитсадках Німеччини

Яка вартість навчання у дитсадках Німеччини​ / Фото UnSplash

Не отримали місця: альтернативи дитячому садку

Батьки, які не змогли знайти місце в дитячому садку або бажають, щоб їхня дитина отримувала догляд більш індивідуально, мають альтернативні варіанти. Такі послуги, як "мама / тато на день", "бабуся / дідусь напрокат" або няня за програмою Au-Pair пропонують рішення для тих, хто шукає індивідуального догляду. Однак, важливо додати, що ці опікуни зазвичай не мають формальної педагогічної освіти.

  • "Мама / тато на день" – зазвичай доглядає кількох дітей одночасно. Дітей приводять до них додому, і така форма догляду коштує дорожче за звичайний дитячий садок.
  • "Бабуся / дідусь напрокат" – це, як правило, літня жінка чи чоловік, які доглядають дітей у родині. Найчастіше таке оформлюється як робота з мінімальною зайнятістю (Minijob). Як правило, їх послуги коштують дешевше за послуги "мами / тата на день".
  • "Au-Pair" – це молоді люди з-за кордону, які на кілька місяців приїжджають до Німеччини, щоб вивчити мову і познайомитися з країною. Au-Pair живе у вас вдома і за це допомагає у домашніх справах і доглядає дітей.

До слова, таких доглядачів за дітьми можна пошукати на сайті betreut.de.