Українців, які мають тимчасовий захист, перевіряють за загальноєвропейською базою даних. Про це заявив голова МВС Чехії Віт Ракушан. Всі держави-члени ЄС вносять інформацію про українських біженців, поповнюючи цю базу даних.

Читайте також Які виплати отримують українські біженці у різних країнах Європи

Спільний реєстр українських біженців у Європі

На створенні такої бази даних наполягала саме Чехія, коли головувала в раді ЄС минулого року.

Це було зроблено для того, щоб обеззброїти тих, хто схильний вважати українців на нашій території проблемою. Вони казали: "А якщо українці зловживають пільгами в одній країні, у другій, у третій?". Тож було запроваджено загальну систему, до якої Чеська Республіка вносить дані,
– розповів Віт Ракушан.

За словами керівника чеського МВС, деяким країнам знадобилося більше часу, але система тепер запрацювала. Він додав, що база даних допомогла виявити, що таких спроб зловживань досить мало. Інколи українці помиляються і не знімаються з реєстрації чи не виконують свої зобов'язання щодо виїзду з інших країн.

Країнам на кордоні Шенгенської зони трохи легше, ніж Чехії. Адже від нас українці просто поїдуть – додому чи в іншу країну, не проходячи жодних прикордонних процедур. І якщо вони забудуть знятися з реєстрації, то ми не отримаємо інформацію про від'їзд миттєво,
– наголосив чеський міністр.

Він підкреслив, коли біженці просять про допомогу в однієї з країн Євросоюзу, це за замовчуванням означає, що вони вже не будуть намагатися отримати ще одну допомогу в жодній іншій країні ЄС. Віт Ракушан вважає це гарною профілактикою від думок, що гостинністю певних держав можна зловживати.

Як чеське суспільство ставиться до українців?

Чехія стала однією з країн яка прийняла найбільше українських біженців. Але останнім часом рівень підтримки українців у Чехії дещо знизився. Як саме змінилося ставлення чеського суспільства до громадян України дослідили в соціологічній агенції STEM.

Сприйняття українців погіршилося у 43% опитаних чехів, а 18% розповіли про неприємний досвід спілкування з українськими біженцями. Близько половини респондентів підтримують перебування українців у своїй країні, але на початку війни за таке рішення висловлювались 70% чехів.

Серед основних причин погіршення ставлення до українців називали такі: зростання рівня злочинності, брак вільних місць у дитсадках та школах, подорожчання житла, конкуренція за робочі місця.