Як записати дитину до школи у Польщі, Чехії та Німеччині: детальна інструкція для батьків

26 липня 2023, 17:40
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Джерело:

TransferGo

За приблизними підрахунками МОН, за кордоном тимчасово проживають понад 500 тисяч українських дітей. І напередодні нового навчального року питання влаштування школярів-біженців у місцеві школи стає все актуальнішим.

Аби спростити пошук навчального закладу та процес вступу дитини у європейські школи, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo поділився із батьками покроковою інструкцією для сімей, які проживають у Польщі, Німеччини та Чехії. Як підготуватися в цих країнах до школи, які документи потрібні та що слід врахувати, розповідаємо в матеріалі.

Читайте також Чехія скоротила допомогу українцям: яких сфер стосуються зміни

Як записати дитину до школи у Польщі

Перший крок – вибрати навчальний заклад з переліку шкіл Польщі. Щоб при цьому було легше зорієнтуватися пам’ятайте, що освіта в країні поділяється на початкову та середню, а школярі навчаються із 7 до 18 років. Щоб визначити, в яку саме школу вступатиме ваша дитина, при подачі заяви та документів важливо вказати загальну кількість років навчання в українській школі. Зробити це можуть:

  • батьки;
  • законні опікуни дитини, тобто особа, якій судом довірено піклування про дитину;
  • повнолітні учні можуть самостійно вступати до старшої школи.

До заяви слід додати документи, які підтверджують відвідування дитиною школи в Україні. Перекладати всі ці документи на польську мову не потрібно.

Третій крок – подати всі документи директору обраної школи. Для подачі заявки потрібні: свідоцтво про народження, табель з попереднього класу, особова справа, характеристика і карта вакцинації школяра. За відсутності документів, треба написати заяву про загальні роки навчання дитини в школі України й вказати місце, де до того навчилася дитина.

Рішення про прийняття дитини до початкової або середньої школи приймається директором закладу.

Зауважимо, загалом Польща прийняла рекордну кількість українських школярів. Самі поляки не можуть підрахувати точну кількість дітей-біженців. Вважається, що ця цифра в межах 400 – 600 тисяч дітей.

Як записати дитину до школи у Польщі / Фото UnSplash

Чи обов'язково знати польську

Для того, щоб дитина продовжила навчання в Польщі, їй не потрібно знати польську мову.

Для учнів, які недостатньо володіють польською, школа організовує додаткові безплатні уроки, де вони вивчатимуть державну мову 6 годин на тиждень протягом 24 місяців. У навчальних закладах також створюватимуться підготовчі факультативи, де дитина зможе вивчити з нуля, або ж вдосконалити вже набуті знання.

Українська школа в Польщі – альтернатива

Хорошим варіантом є можливість віддати дитину до однієї з українських шкіл у Польщі, які були започатковані ще задовго до повномасштабної війни, як-от українська школа "Материнка".

Також у березні 2022 року за ініціативи фундації "Незламна Україна" почала функціонувати "Перша українська школа" – у Варшаві, Кракові та Вроцлаві. Ось адреси та електронні пошти, куди можна звертатися:

  • Варшава: al. Jerozolimskie 179 (email: office@warsaw.nezlamna.org);
  • Краків: ul. Świętego Filipa 25, Kraków (email: office@krakow.nezlamna.org);
  • Вроцлав: al. Wiśniowa 1, Wrocław (email: office@wroclaw.nezlamna.org).

Школа повністю українська – з нашими вчителями, програмою навчання, стандартами, лише додатково пропонують вивчати польську мову. Головною перевагою є те, що діти вчаться безплатно, а також отримують безкоштовні обіди, канцелярію, наплічники й планшети. Фінансову допомогу надає фонд ООН ЮНІСЕФ.

На новий навчальний рік потрапити сюди також важко через надзвичайно великий попит, адже дітей з окупованих або постраждалих від бомбардувань регіонів стає все більше. Ще минулого року засновники школи прогнозували, що значна частина батьків із дітьми повернеться в Україну, але наразі цього не сталося.

Зверніть увагу Доступні літні табори у Європі: як влаштувати незабутній відпочинок для дитини

Як записати дитину у німецьку школу

Те, в якому віці дитина повинна піти до школи, залежить від федеральної землі, в якій проживає сім’я. Середньостатистично – це 6 років, проте бувають винятки. До того ж майбутній школяр повинен обов'язково пройти спеціальний медогляд — Schuleingangsuntersuchung.

На момент вступу в школу батьки мають потурбуватися, щоб дитина отримала офіційний прихисток і місце проживання. При цьому, згідно з конвенцією ООН, кожна особа, що не досягла повноліття, має право відвідувати школу, навіть за умови відсутності дозволу на перебування в країні.

Що треба знати про школу для українських дітей в Німеччині / Фото UnSplash

Заявку на влаштування дитини можна надіслати електронною поштою. Серед документів, які необхідно подавати для оформлення в школу:

  • паспорт батьків та дитини;
  • картка щеплень, перекладена німецькою мовою, при чому щеплення проти кору є обов'язковим.

Дехто з біженців не має на новому місці медкартки, тож не може підтвердити вакцинальний статус дітей. Довідку про вакцину за можливості можна попросити у шкільної медсестри в Україні. Бо без документа про щеплення заявку на прийом можуть відхилити.

Зазвичай у школах просять дані про успішність дитини. Якщо їх немає із собою, по можливості варто попросити у вчителя в Україні написати коротку характеристику успішності дитини.

Чи може дитина піти до школи без знання німецької

Кожна федеральна земля такі питання вирішує індивідуально. В одних землях реалізуються спеціальні програми ще при дитячих садках, які допомагають дітям подолати мовний бар'єр. В інших – школярі відвідують мовні курси. Для цього створюють як спеціальні класи, так і додаткові уроки.

Шоб в процесі навчання не виникло непорозумінь, краще заздалегідь проконсультуватися у закладі освіти щодо мовного питання. Також можна спробувати самостійно вивчити німецьку мову разом із дитиною.

До теми Оренда житла в Німеччині: все про особливості пошуку та вартість

Як записати дитину до школи в Чехії

Як у Варшаві та Берліні, так і в Празі практично неможливо знайти місця в школі для українських дітей, тому біженцям одразу варто приглядатись до менших містечок Чехії.

З 6 років діти зобов'язані відвідувати школу. Щоб знайти місце для своєї дитини, варто скористатися такими сервісами:

Міністерство освіти Чехії радить батькам особисто подати письмову заяву до школи, зберігати її у двох примірниках, й не надсилати заяву електронною поштою чи в усній формі.

Документи, необхідні для оформлення дитини до школи в Чехії:

  • документ, що підтверджує особу дитини та особу законного опікуна. Паспорти учня та одного з батьків;
  • оформлена довгострокова віза з метою тимчасового захисту (раніше так звана "віза терпимості").

На момент видачі візи з метою тимчасового захисту особа стає учасником системи державного медстрахування з повним доступом до допомоги, чеська держава сплачує за це внески.

Як влаштувати дітей до школи в Чехії / Фото UnSplash

Як відомо, початкова школа зазвичай вибирається в залежності від місця проживання. Щоб влаштувати дитину, слід сконтактувати з муніципальним офісом, написати заяву про прийом, надати паспорт. При цьому, якщо у дітей нема свідоцтва про попередню освіту, його можна замінити заявою під присягою (аффідевітом).

За даними міністерства, впродовж 30 днів директор повинен надіслати вам письмову відповідь: "Рішення про зарахування на навчання" або "Рішення про недопущення на навчання" у зв'язку з відсутністю місць.

Батькам варто налаштувати своїх дітей на вивчення базового рівня чеської мови, на адаптацію до культурного середовища Чехії та традицій країни.

Не пропустіть Чехія скоротила допомогу українцям: яких сфер стосуються зміни

Тепер ви знаєте, як записати дитину до шкіл у Польщі, Німеччині та Чехії, а як українці можуть зробити це в Канаді – читайте за посиланням .

Нагадуємо, що можна фінансово підтримати своїх близьких в Україні, здійснивши грошовий переказ за допомогою TransferGo. Для цього знадобиться лише смартфон та доступ до інтернету. Переваги цього сервісу оцінили вже 6 мільйонів користувачів, які цінують свій час та економлять на комісіях. А якщо скористатися реферальною програмою "‎Запроси друга", можна отримати ще й грошові бонуси!