Українцям, які переїхали до Польщі, пропонують безкоштовний прихисток. Однак пропозиція має термін придатності і вже за 120 днів виникає необхідність орендувати власну квартиру. На чому зосередитися при пошуках та на яких сервісах розміщують реальні оголошення, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Читайте також Зміни у Польщі з 1 жовтня: про що потрібно знати українцям

"Контакт" з орендодавцем

У будь-якій країні пошук житла – це тривалий та багатоетапний процес. У Польщі, наприклад, все розпочинається зі знайомства та спілкування з власником квартири. Це може відбуватися як на пряму, через приватне оголошення, так і через рієлтора.

Під час цієї розмови важливо поставити питання, що цікавлять найбільше. Приміром, чи можна заселятися з дітьми або тваринами, яка кінцева вартість оренди, комунальних послуг та застави, хто покриває витрати у разі ремонту чи поламки техніки тощо. Якщо господар ухиляється від відповідей, не варто підписувати з ним договір.

Наступний крок – перегляд квартири. Ця опція завжди безкоштовна, тому якщо в оголошенні про оренду вказана вартість за візит, краще його оминути. Так само орендар не повинен підписувати договір чи платити заставу до перегляду житла.

Якщо справа дійшла до перегляду, важливо звернути увагу на такі аспекти:

  • стан меблів та побутової техніки: орендареві варто разом з орендодавцем зафіксувати пошкоджені об'єкти – зробити фото. За бажанням можна скласти акт прийняття-передачі, в якому перелічити меблі й техніку та їх стан. Також слід перевірити лічильники – вони повинні бути справними;

  • інфраструктура біля будинку: наявність магазинів, аптек, дитячого майданчика, транспортної зупинки – все це суттєво підвищить рівень комфорту;

  • темперамент орендодавця: оскільки орендарю доведеться часто спілкуватися з власником квартири і, можливо, розв'язувати разом із ним делікатні питання, потрібно налагодити контакт. Однак це можливо лише, якщо дві сторони відкриті до співпраці;

  • сусіди: орендарям варто дізнатися, хто проживає поруч, та, за можливістю, познайомитися з ними.

Які питання варто з'ясувати перед підписанням договору про оренду

Які питання варто з'ясувати перед підписанням договору про оренду / Фото UnSplash

Ціни та "кауція": що треба знати

Помітною відмінністю є те, що польські рекламні оголошення демонструють унікальний підхід, розділяючи ціну оренди на кілька сегментів. Тобто, якщо в заголовку зазначено ціну у 2 000 злотих, це не обов'язково означає кінцеву вартість.

Так, ціна оренди включає:

  • власне ціну за оренду;
  • адміністративні оплати "чинш" (czynsz) – це ті гроші, які власник перерахує за ремонт будинку, прибирання прилеглої території, а також вивіз сміття тощо;
  • "медіа" (media) – решта можливих оплат, як-от комунальні платежі згідно з лічильниками (вода, газ, електроенергія, опалення), ТБ, інтернет. Можливо, додатково потрібно буде оплатити за паркомісце.

Крім того, додатково заведено брати з орендаря "кауцію" (kaucja) – гарантійний платіж, який ще називають депозитом. Зазвичай він дорівнює місячній сумі орендної плати. Цей депозит служить гарантією від будь-яких потенційних збитків, які можуть виникнути під час оренди.

Якщо стан квартири залишається незмінним після виїзду орендаря, орендодавець зобов'язаний повернути заставу. Таким чином він страхує майно. А ось пропозиції житла, в яких вказано "без кауції", можуть бути шахрайськими.

Зверніть увагу Опалювальний сезон: скільки доведеться платити за комуналку в Польщі, Чехії та Німеччині

Договір оренди: важливі нюанси

У Польщі практично неможливо орендувати квартиру без договору оренди (umowa najmu). Цей захід є надзвичайно важливим для орендодавців, оскільки податок, пов'язаний з цим видом доходу, є відносно низьким. Водночас в країні передбачений значний штраф за нелегальну діяльність. Переваги від підписання письмового договору отримують і орендарі, зокрема, деякі пункти можуть допомогти розв’язати спірні питання чи непорозуміння з власником нерухомості.

В оптимальному сценарії – власник сам пропонує договір заздалегідь, щоб забезпечити можливість ретельного вивчення або консультації з професіоналом. У випадку, якщо певний пункт не викликає задоволення, обидві сторони можуть за взаємною згодою його викреслити.

У разі відсутності зразка договору, наданого власником, орендар має можливість запропонувати власний договір. Численні зразки доступні в інтернеті – найбільш відповідний можна завантажити та видрукувати.

Як правило, договори про оренду житла підписуються на термін одного року з можливістю продовження. Однак положення щодо дострокового розірвання також мають бути чітко викладені.

Особливості підписання договору про оренду житла у Польщі

Особливості підписання договору про оренду житла у Польщі / Фото Unsplash

До договору оренди обов'язково додається протокол здачі житла. У ньому зазвичай сторони прописують дані лічильників, наявність меблів і техніки у квартирі, їх стан.

Перед підписанням слід переконатися, що в договір включено наступні пункти:

  • вартість оплати;
  • сума застави та умови її повернення;
  • вартість комунальних послуг;
  • дата розрахунку;
  • термін дії договору;
  • оцінка майна у квартирі;
  • контактні дані власника та орендаря.

У жодному випадку орендарю не рекомендується підписувати договір, не прочитавши його.

Порада: варто підготувати договір двома мовами – польською та англійською чи українською. Щоб і орендар, і орендодавець, мали змогу розуміти написане в документі.

Додатки, які допоможуть знайти житло

Питання оренди житла у Польщі залишається одним із найболючіших для тисяч родин, які покинули рідну домівку. Щоб бодай трохи допомогти землякам українські розробники представили безплатний додаток RentMe, призначений для пошуку помешкань. Проєкт розпочав роботу в травні 2023 року.

На цьому ресурсі зібрані оголошення з провідних сайтів оренди житла країни і показано варіанти відповідно до регіону та бюджету. Також додаток пропонує контактні дані власників нерухомості, що спрощує процес спілкування. Наразі RentMe охоплює широкий спектр варіантів оренди житла в 10 великих містах Польщі.

Особливості мобільного додатка RentMe

Особливості мобільного додатка RentMe / Фото з особистого архіву творців Ольги та Родіона​

Окрім цього українці, які проживають у Польщі, можуть скористатися послугами популярних польських та міжнародних вебсайтів. На цих платформах є спеціальні розділи, за допомогою яких вдасться підшукати оптимальний варіант.

Найпопулярніші сайти, з яких можна почати пошук:

  • OLX – сайтів безкоштовних оголошень, що добре відомий українцям;
  • Gratka – пропонує розділ спеціально для тих, хто переїхав з України;
  • Gethome – польський портал безкоштовних оголошень, в том числі й з оренди житла;
  • Otodom – ресурс для пошуку продажу та оренди житла, який оновлюється кожного дня;
  • Nieruchomosci – охоплює оголошення з продажу та оренди житла по всій території Польщі;
  • PomagamUkrainie – державний сайт допомоги українцям, де пропонуються варіанти як безплатного житла, так і довгострокової оренди по всій території Польщі;
  • Nocowanie – база пропозицій житла у будь-якому місті Польщі;
  • Ukrainetakeshelter – сервіс із пошуку безкоштовного житла для українців як у Польщі, так і по всьому світу;
  • Ukrainesupport – допомогу у пошуку безплатного житла та транспорту для біженців з України по всій території ЄС;
  • Uasupport – спільний проєкт з благодійним порталом airbnb.org з безкоштовними пропозиціями щодо тимчасового проживання;
  • Morizon – україномовний ресурс із пошуку житла в Польщі;
  • Uasos – ресурс пропонує варіанти оренди нерухомості.

Оренда квартири в Польщі може бути не такою складною, як може видатися спочатку. Детальніше розібратися у цьому питанні допоможуть статті у блозі TransferGo.