Однією зі співвласників кав'ярні-книгарні Nić є українка Надія Мороз-Ольшанська, яка вже 9 років популяризує рідну культуру у Кракові. Журналістам Закордон 24 вона розповіла про відкриття у розпал пандемії, концепцію закладу, а також важливі соціальні та культурні ініціативи, які вдається втілювати в життя.
Цікаво Українські фільми покажуть на кінофестивалі у Польщі: які стрічки увійшли до програми
Як з'явилася кав'ярня-книгарня Nić
Кав'ярню-книгарню створили троє українців і поляк. Назва є доволі символічно, адже Nić у перекладі з польської означає "Нитка". Прикметно, що заклад розташований в кам'яниці "Цеху кравців Кракова". Як зауважила Надія Мороз-Ольшанська, ідея полягала у тому, щоб кав'ярня-книгарня об'єднувала людей, мов ниткою.
Така наша ідея – зробити "нитку", яка поєднує людей в Кракові. Ми співпрацюємо з українськими митцями. Нерідко робимо виставки, влаштовуємо концерти та зустрічі,
– сказала Надія.
Nić – це унікальний артпростір, де можна смачно поїсти не лише фізично, але й духовно. Гості закладу читають українські книжки, насолоджуються атмосферою, слухають живу музику. І усе це – у самісінькому центрі Кракова. До того ж заклад є локацією для культурних заходів, які періодично проводить Фундація Масових Видовищ.
У кав'ярні-книгарні Nić проводять культурні заходи / Фото з фейсбуку Nić. Kawiarnio-księgarnia
Кав'ярня-книгарня Nić припала до душі українцям
Попри те, що заклад відкрився у період пандемії, він став популярним серед українців, які живуть у Кракові. Як пояснила Надія, це пов'язано з тим, що у час жорстких обмежень для багатьох мігрантів з України існувала проблема бути в контакті з рідною культурою та мистецтвом. Саме тому українці приходи і купували книжки.
До нас приїжджають люди з України, але ми маємо чимало гостей-українців, які живуть в Кракові. Зараз ми – шматочок України у Польщі,
– зауважила співвласниця кав'ярні-книгарні.
Надія зізналася, що бували випадки, коли гості дарували книги. У Nić також є окрема поличка на BookCrossing. Там можна залишити свої старі книжки, або взяти почитати щось нове для себе. А інколи свої книги дарують українські автори.
Що таке BookCrossing?
Це процес обміну книжками. Людина, прочитавши книгу, залишає її у спеціальному місці, для того, щоб інша, випадкова, людина могла цю книгу знайти та прочитати. Та, своєю чергою, повинна повторити процес.
Надія об'єднала ініціативних земляків та поляків / Фото Надії Мороз-Ольшанської
Позиція щодо літератури російською – принципова
Співвласниця кав'ярні-книгарні наголосила, що у Nić немає книжок російською мовою.
Ми принципово не маємо літератури російською мовою. Переважна більшість – це україномовна література,
– підкреслила Надія.
Також у книгарні можна придбати книжки українських авторів польською мовою. Тож, заклад знайшов своїх прихильників й серед поляків.
Вражає, але за польськими стандартами міністерства культури, національного спадку і спорту, Nić – повноцінна книгарня. Надія Мороз-Ольшанська зазначила, що книги, а їх у книгарні вже понад 1000 найменувань, привозять з України самостійно, купуючи безпосередньо у видавництв.
Співпраця з TransferGo
Як зауважила Надія, у питанні постачання книжок вона вже тривалий час співпрацює з компанією TransferGo. Саме через сервіс вона оплачує вартість україномовних книг, які замовляє з України для кав'ярні-книгарні та літературних подій. Але це далеко не все, що пов'язує Надію з TransferGo. До прикладу:
- у серпні компанія була офіційним партнером Арт-пікніка, що відбувся у Кракові з 20 по 25 серпня включно у межах святкування 30-ї річниці незалежності України.
- а у жовтні сервіс TransferGo долучився до спільного проєкту у межах показів українського кіно у Кракові. Річ у тім, що компанія знімає мотивуючі відеоролики про українців, які, живучи за кордоном, досягли успіху. Саме їх і показували перед основними показами фільмів.
Актуально У Польщі відбулася перша тікток-вечірка для українських блогерів від TransferGo: фото та відео
Кав'ярня-книгарня має важливу соціальну місію
Окрім низки культурних проєктів, Nić також займається працевлаштуванням людей, які перебувають у небезпеці соціального виключення. Це означає, що кав'ярня-книгарня допомагає людям віком до 30 років, які шукають роботу, але не мають досвіду.
Засновники кав'ярні-книгарні Nić / Фото Надії Мороз-Ольшанської