Однією зі співвласників кав'ярні-книгарні Nić є українка Надія Мороз-Ольшанська, яка вже 9 років популяризує рідну культуру у Кракові. Журналістам Закордон 24 вона розповіла про відкриття у розпал пандемії, концепцію закладу, а також важливі соціальні та культурні ініціативи, які вдається втілювати в життя.

Цікаво Українські фільми покажуть на кінофестивалі у Польщі: які стрічки увійшли до програми

Як з'явилася кав'ярня-книгарня Nić

Кав'ярню-книгарню створили троє українців і поляк. Назва є доволі символічно, адже Nić у перекладі з польської означає "Нитка". Прикметно, що заклад розташований в кам'яниці "Цеху кравців Кракова". Як зауважила Надія Мороз-Ольшанська, ідея полягала у тому, щоб кав'ярня-книгарня об'єднувала людей, мов ниткою.

Така наша ідея – зробити "нитку", яка поєднує людей в Кракові. Ми співпрацюємо з українськими митцями. Нерідко робимо виставки, влаштовуємо концерти та зустрічі,
– сказала Надія.

Nić – це унікальний артпростір, де можна смачно поїсти не лише фізично, але й духовно. Гості закладу читають українські книжки, насолоджуються атмосферою, слухають живу музику. І усе це – у самісінькому центрі Кракова. До того ж заклад є локацією для культурних заходів, які періодично проводить Фундація Масових Видовищ.

У кав’ярні-книгарні Nić проводять культурні заходи
У кав'ярні-книгарні Nić проводять культурні заходи / Фото з фейсбуку Nić. Kawiarnio-księgarnia

Кав'ярня-книгарня Nić припала до душі українцям

Попри те, що заклад відкрився у період пандемії, він став популярним серед українців, які живуть у Кракові. Як пояснила Надія, це пов'язано з тим, що у час жорстких обмежень для багатьох мігрантів з України існувала проблема бути в контакті з рідною культурою та мистецтвом. Саме тому українці приходи і купували книжки.

До нас приїжджають люди з України, але ми маємо чимало гостей-українців, які живуть в Кракові. Зараз ми – шматочок України у Польщі,
– зауважила співвласниця кав'ярні-книгарні.

Надія зізналася, що бували випадки, коли гості дарували книги. У Nić також є окрема поличка на BookCrossing. Там можна залишити свої старі книжки, або взяти почитати щось нове для себе. А інколи свої книги дарують українські автори.

Що таке BookCrossing?

Це процес обміну книжками. Людина, прочитавши книгу, залишає її у спеціальному місці, для того, щоб інша, випадкова, людина могла цю книгу знайти та прочитати. Та, своєю чергою, повинна повторити процес.

Надія об’єднала ініціативних земляків та поляків
Надія об'єднала ініціативних земляків та поляків / Фото Надії Мороз-Ольшанської

Позиція щодо літератури російською – принципова

Співвласниця кав'ярні-книгарні наголосила, що у Nić немає книжок російською мовою.

Ми принципово не маємо літератури російською мовою. Переважна більшість – це україномовна література,
– підкреслила Надія.

Також у книгарні можна придбати книжки українських авторів польською мовою. Тож, заклад знайшов своїх прихильників й серед поляків.

Вражає, але за польськими стандартами міністерства культури, національного спадку і спорту, Nić – повноцінна книгарня. Надія Мороз-Ольшанська зазначила, що книги, а їх у книгарні вже понад 1000 найменувань, привозять з України самостійно, купуючи безпосередньо у видавництв.

Співпраця з TransferGo

Як зауважила Надія, у питанні постачання книжок вона вже тривалий час співпрацює з компанією TransferGo. Саме через сервіс вона оплачує вартість україномовних книг, які замовляє з України для кав'ярні-книгарні та літературних подій. Але це далеко не все, що пов'язує Надію з TransferGo. До прикладу:

  • у серпні компанія була офіційним партнером Арт-пікніка, що відбувся у Кракові з 20 по 25 серпня включно у межах святкування 30-ї річниці незалежності України.
  • а у жовтні сервіс TransferGo долучився до спільного проєкту у межах показів українського кіно у Кракові. Річ у тім, що компанія знімає мотивуючі відеоролики про українців, які, живучи за кордоном, досягли успіху. Саме їх і показували перед основними показами фільмів.

Актуально У Польщі відбулася перша тікток-вечірка для українських блогерів від TransferGo: фото та відео

Кав'ярня-книгарня має важливу соціальну місію

Окрім низки культурних проєктів, Nić також займається працевлаштуванням людей, які перебувають у небезпеці соціального виключення. Це означає, що кав'ярня-книгарня допомагає людям віком до 30 років, які шукають роботу, але не мають досвіду.

Засновники кав’ярні-книгарні Nić
Засновники кав'ярні-книгарні Nić / Фото Надії Мороз-Ольшанської