Надія поєднує у собі творче мислення з підприємницькими амбіціями. Це дозволяє їй не зупинятися на досягнутому і втілювати нові успішні проєкти, які надихають представників української діаспори та допомагають іноземцям пізнати Україну. Закордон 24 розпитав Надію, як почалася її кар'єра та над якими заходами вона зараз працює.

Дізнавайтеся також Про силу бумеранга: як українка прославилася, допомагаючи тисячам емігранткам у Польщі

Як українка опинилася в Польщі

9 років тому Надія вирушила до Польщі задля навчання. Розповідає, що на такий крок її підштовхнула подруга. До цього в Україні дівчина вже встигла здобути дві спеціальності. Вона вивчала українську та англійську мову і зарубіжну літературу в Полтавському педагогічному університеті, а також отримала фах режисера масових видовищ в Харкові та Криму.

У Польщі наполеглива українка теж не обмежилася одним освітнім напрямком і закінчила дві магістратури. Спочатку – Краківську Академію імені Анджея Фрича Моджевського. Згодом вивчала культурознавство в Академії Ignatianum.

Надія зізнається, що одразу їхала до Польщі з думкою, що це буде дещо більша подорож, ніж навчальний період. У новій країні дівчина хотіла випробувати свої сили. Бо напевне знала, на яку кар'єру може сподіватися в Україні.

Шлях до створення Фундації Масових Видовищ

Фундацію масових видовищ Надія Мороз-Ольшанська заснувала під час навчання. В Україні вона була долученою до багатьох культурних проєктів. У Польщі ж – довелося їх організовувати самій та спонукати інших до участі.

Якось завдяки стипендіальній програмі Надія поїхала до Варшави як журналістка. Там вона познайомилася з головними редакторами кількох україномовних газет. Дівчині запропонували підготувати статтю про Дні України у Кракові, які відбувалися у 2013 році.

Водночас героїня статті зустрілася з директором Центру молоді імені доктора Генрика Йордана в Кракові. Він сказав Надії та її подрузі, що допоможе реалізувати цікаві мистецькі ідеї, якщо такі виникнуть у дівчат. Коли українки прийшли зі своїм творчим задумом, до події залишалося пів року. Директор центру наголосив, що часу на підготовку мало, але дівчата переконали його, що постараються все встигнути.

Так у 2013 році Надія з командою почали розробляти ідею проведення у Кракові фестивалю українського театру "Схід-Захід". І у 2022 році цей захід відбудеться вже вдев'яте. Цим проєктом Надія дуже пишається. Він був першим і залишається флагманом заходів вже багато років поспіль.

Після фестивалю я відчула, що нам бракує інституціональності. І в цей момент ми вирішили, що будемо складати документи на створення фундації. Я сама їх готувала. Просто загуглила, як це зробити,
– розказує Надія.

За словами Надії, процес підготовки документів був легший, ніж, скажімо, отримання карти побиту. Можливо тому, що вона не починала цю справу з острахом і спокійно ставилася до рутинних процедур.

Зараз у Фундації Масових Видовищ є не лише вихідці з України, а й багато іноземців, яким не байдужа українська культура. Зокрема, членами наглядової ради є двоє поляків, які допомагають у реалізації заходів. Також проєкт підтримує чоловік Надії, який є громадянином Польщі.

Головне – мати бажання щось творити. Якщо воно є, то навколо тебе самостійно збираються люди, які можуть тобі в цьому допомогти,
– зазначає засновниця Фундації Масових Видовищ.


Засновниця Фундації Масових Видовищ / Фото Надія Мороз-Ольшанська

Як Надія Мороз-Ольшанська популяризує українську культуру за кордоном

Головний напрямок Фундації Масових Видовищ – це промоція української культури за межами України, розповідає Надія. Діяльність фундації є багатовекторною.

Окрім першого і поки єдиного фестивалю українського театру за кордоном, Надія ініціювала проведення дитячих фестивалів та різноманітних конкурсів з учасниками з України, Білорусі, Казахстану, Китаю та Словенії.

Команда організовує покази українського кіно в Кракові. Кожного року відбуваються демонстрації близько 20 фільмів. Результат вдалося відтворити навіть минулого року, попри пандемію. Що цікаво, у 2019 році, коли стартував проєкт, були два допрем'єрні покази кінострічок. Тобто, в Україні цих фільмів ще не можна було переглянути у кінотеатрах, а в Кракові вони вже були доступні глядачам. Вечори українського кіно у Кракові, які робить Фундація масових видовищ, є безкоштовними. Більшість фільмів транслюються із субтитрами. Тому вони і для українців, і для поляків, пояснює Надія. На її думку, ці фільми потрібні українцям, щоб зберегти власну самоідентифікацію, а полякам – для того, щоб переконатися, що у них з українцями є спільні смаки та зацікавлення.

Фундація підтримує й українську літературу проєктом "Читаймо". Минулого року на літературних вечорах було четверо авторів, цього року – двоє.

Це показує, що українці, які приїжджають до Польщі, теж читають, їм необхідний контакт з їхньою мовою, літературою,
– говорить Надія.

Окрім того, українка є співзасновницею кав'ярні-книгарні "Нитка" (польською Nić). Заклад має специфічну форму функціонування. Це господарча діяльність громадської організації, яка функціонує за принципами суспільного підприємства, пояснює Надія. Кав'ярнею опікується Фундація Активна Інтеграція, яка захищає права молодих людей до 30 років, якщо вони через відсутність досвіду не можуть знайти самотужки роботу.

Історія відкриття кав'ярні-книгарні "Нитка" теж захоплива. Заклад вирішили створити в червні, посеред карантину. У будинку в центрі Кракова, де мешкає Надія з чоловіком, пустувало комерційне приміщення. Пара запросила ще двох друзів, які мали досвід в гастрономічній сфері, і вони разом створили заклад з цікавою концепцією. "Нитка" – це артпростір, який поєднується з книгарнею і гастрономічною частиною. Там можна насолодитися чашкою кави з чимось смачним, почитати книги виключно українською мовою або польською українських авторів, помилуватися затишною атмосферою на подвір'ї, послухати живу музику та подивитися німе кіно. Заклад також є локацією для культурних заходів, які періодично проводить Фундація Масових Видовищ.

Українка популяризує українську культуру в Кракові / Фото Надія Мороз-Ольшанська

Співпраця з TransferGo

Діяльність Надії підтримує TransferGo. Допомога мігрантам є одним із напрямків діяльності міжнародної компанії. Тож TransferGo радо підтримує культурні заходи, які популяризують українську культуру.

Як наслідок, TransferGo став стратегічним партнером грандіозного проєкту "Арт-пікнік в Кракові". Цьогоріч подія буде відбуватися з 20 по 25 серпня і зачепить святкування 30-річчя з Дня Незалежності України. Тому українці зможуть гарно відсвяткувати цю важливу дату у Кракові.

Це для нас дуже важливо. Ми хочемо, щоб День Незалежності пройшов яскраво не лише в Україні, а й тут, у Кракові, де теж багато українців. І ми дуже вдячні, що TransferGo нам в цьому допомагає. Я думаю, що ті активності, які вони запропонували, нікого не залишать байдужими,
– каже Надія.

"Арт-пікнік в Кракові" – це мультидисциплінарний культурно-соціальний проєкт, заснований Славою Фроловою ще в Україні та перенесений в Краків. Тому розваги будуть на будь-який смак: спортивні конкурси, танці, кіно, музика, пригощання та багато іншого. Активності продумані для різних вікових груп: дітей, дорослих і навіть дідусів та бабусь, розповідає Надія.

На стенді TransferGo у відвідувачів буде можливість підписати листівку до Дня Незалежності та відправити її своїм близьким в Україну. Будуть відбудуться різні конкурси та розваги для дітей та дорослих, фінансовий квест і, звісно ж, безліч сувенірів і подарунків

Відвідати подію можуть всіх охочі. Вхід на більшість заходів не потребує попередньої реєстрації. Це чудово нагода для українців згуртуватися, згадати про свою ідентичність та порадіти за отриману 30 років тому незалежність. Програму та всі деталі прийдешнього "Арт-пікніка в Кракові" можна переглянути на офіційній сторінці події у фейсбуці.

До речі, увага до українського мистецтва та підтримка мігрантів з України – не єдине, що пов'язує Надію з TransferGo. Вона активно користується послугами компанії з бізнесовими цілями. Саме через сервіс TransferGo Надія оплачує вартість україномовних книг, які вона замовляє з України для кав'ярні-книгарні та літературних подій. TransferGo дозволяє робити міжнародні грошові перекази вигідно, швидко, безпечно та зручно. У сервісу безліч переваг, зокрема служба підтримки говорить тією мовою, що й користувачі. За ці унікальні опції мігранти надають перевагу TransferGo над іншими додатками.

Що Надія радить творчим особам, які хочуть реалізувати себе за кордоном

За словами Надії, починати свій професійний шлях важко будь-де, та важливо розуміти, навіщо ти це робиш. Кожна творча особистість, яка хоче почати нове життя у чужій країні, повинна мати мету. Ця ціль не обов'язково має бути чіткою, додає Надія. Це може бути абстрактне бажання реалізувати творчі ідеї. І воно дасть стимул рухатися у правильному напрямку.

Також героїня статті радить бути еластичним, не боятися змінюватися, але при цьому залишаючись при власних внутрішніх стрижнях. А ще – не відкидати ідей, які спочатку здаються божевільними, якщо їх можна перетворити на креативні сміливі проєкти.