Громадянський дохід, як ще називають нову допомогу, призначений для того, щоб люди могли брати участь у житті суспільства, навіть, у складній фінансовій ситуації. Раніше Закордон 24 за підтримки TransferGo розповідав про те, що потрібно врахувати, аби отримати виплати, та від чого залежить їх розмір, а сьогодні поговоримо про пріоритет навчання та санкції за порушення в межах Bürgergeld.

До теми Зміни для українських біженців у Німеччині: важливе про орендну плату при Bürgergeld

Допомога Bürgergeld: що це та на які виплати розраховувати українцям

З 1 січня 2023 року в Німеччині запрацював проєкт Bürgergeld – нова форма соціальної державної допомоги, яка замінить попередні виплати з безробіття Hartz IV. Влада країни прагне аби широкомасштабна правова реформа відповідала соціальній системі сьогоднішніх потреб і проблемам жителів. Крім цього, у Німеччині дбають, щоб навіть за складного фінансового стану люди брали активну участь у житті суспільства й мали можливість працевлаштуватися, навчатися тощо.

Відповідно до нововведень, українські біженці отримуватимуть матеріальну допомогу нарівні з німцями. Розмір виплат зросте на 40 – 50 євро на місяць. Слід підкреслити, що перехід на новий дохід відбувається автоматично.

Чи потрібно безробітним братися за будь-яку роботу

Новий закон Bürgergeld передбачає пріоритет навчання перед роботою. Тобто особі надається більше часу на навчання. Зокрема, збільшиться часовий проміжок, який дається безробітному для здобуття нових професійних навичок чи перекваліфікації.

Братися за будь-яку роботу не слід, якщо навчання чи підвищення кваліфікації обіцяє кращі можливості. Малозабезпечені люди часто не мали змоги здобути професійну освіту, бо були змушені перебиватися тимчасовою роботою. Відтепер їм стане легше, адже держава обіцяє 3 роки фінансувати їм профосвіту зі щомісячною стипендією 150 євро. Для випускників програма передбачає премії.

В межах Bürgergeld в Німеччині навчання в пріоритеті над роботою / Фото UnSplash

Важливе про навчання та роботу в межах Bürgergeld

  • Якщо в сім'ї є діти до 3-х років, які ще не ходять в дитсадок, або старші за цей вік, але не можуть відвідувати дошкільний заклад через відсутність місць, то одного з батьків звільняють від обов'язків відвідувати курси або ходити на роботу. У Jobcenter потрібно буде надати докази, що місць у дитсадках немає.
  • Новим законом також передбачено довгострокову інтеграцію людей у ринок праці шляхом отримання кваліфікації (Förderung der Weiterbildung/Qualifizierung / Vorrang vor Arbeitsaufgabe). Якщо ви хочете здобути або продовжити професійне навчання, це матиме пріоритет перед виходом на роботу.

Крім того, при необхідності Jobcenter може оплатити курси підвищення кваліфікації або інше навчання, необхідне для здобуття професії або роботи за професією. При цьому більшість таких курсів вимагає необхідний рівень володіння мови – А2 чи В1.

Зверніть увагу Які професії у Німеччині зараз мають найбільший попит: оприлюднили перелік

Bürgergeld і санкції з боку Jobcenter

Ті, хто не співпрацюють із центрами зайнятості, будуть мати штрафи, але більш м'які, ніж раніше. Водночас допомога буде зменшена тільки в разі відсутності в призначений термін в Jobcenter.

Крім цього, розмір допомоги можуть скоротити на 10%, якщо відмовитись від запропонованої роботи, що відповідає вашій кваліфікації. У разі повторного такого порушення упродовж року – на 20%, а після третьої – на 30%.

Тож зменшити допомогу можуть у двох ситуаціях:

  • Pflichtverletzung – порушення обов'язків (відмова від відвідування курсів, роботи, семінарів з влаштування на роботу тощо);
  • Meldeversäumnis (MV) – неявка.

При цьому зменшення допомоги можна скасувати, якщо одержувач виконав свої обов'язки.