Відомо, що у Німеччині проєкт запроваджуватимуть у кілька етапів, однак вже зараз українські біженці можуть розраховувати на матеріальну допомогу нарівні з громадянами країни. Що потрібно врахувати, аби отримати виплати, та від чого залежить їх розмір, розповів міжнародний сервіс із переказу коштів TransferGo.

Читайте також Комунальні послуги у Польщі 2023: скільки платити за газ, світло і воду та що таке czynsz

Допомога Bürgergeld: що це та на які виплати розраховувати українцям

З 1 січня 2023 року в Німеччині запрацював проєкт Bürgergeld – нова форма соціальної державної допомоги, яка замінить попередні виплати з безробіття Hartz IV. Це стабільна видача коштів, на котру можуть розраховувати особи, які потребують допомоги. Таким чином держава стимулює усі верстви населення доєднуватися до життя суспільства, працевлаштовуватися та зберігати гідність навіть у складній фінансовій ситуації.

Відповідно до нововведень, українські біженці отримуватимуть матеріальну допомогу нарівні з німцями. Розмір виплат зросте на 40 – 50 євро на місяць. Слід підкреслити, що перехід на новий дохід відбувається автоматично.

Що важливо врахувати, аби претендувати на допомогу

Дохід безробітного

Важливо врахувати, що підтримка від держави надається лише малозабезпеченим бюргерам. Тому після подання заяви на отримання фінансової допомоги відповідні органи перевірять доходи людини, яка претендує на виплату під час пошуку нового місця роботи. Додатково доведеться надати дані про статки її співмешканців чи членів сім'ї.

Під доходами слід розуміти всі гроші, які заробляє особа. Ними може бути і сума, отримана від здачі в оренду житла, і перераховані кошти за надання одноразової послуги. Загалом доходом вважається:

 • заробітна плата;
 • прибуток від підприємництва;
 • допомога з догляду за дитиною Elterngeld;
 • дитячі виплати Kindergeld;
 • відсотки від капіталовкладень;
 • здача в оренду нерухомості чи майна;
 • отримання аліментів на дитину;
 • пенсійні виплати;
 • повернення податків після подання податкової декларації до Німеччини.

Попри суворий контроль доходів населення, окремі категорії грошових надходжень на рахунок не вважаються доходом. Серед них:

 • підтримка біржі праці навчання;
 • пенсії або виплати з інвалідності;
 • заробіток менш як 100 євро на місяць;
 • повернення грошей за невідповідний товар чи послугу.

Що треба знати про дохід в межах Bürgergeld / Фото UnSplash

Тим, хто отримує державну допомогу, потрібно негайно, без запиту, повідомити в соціальну службу про новий дохід на рахунок. Так, органи зможуть відняти відповідну суму з майбутніх виплат. Водночас з деяких видів доходу держава залишає "вільними" 30 євро й вираховує лише зайву частину прибутку.

Майно заявника на допомогу (Das Eigentum)

Майно – це власні речі особи, вартість яких можна визначити у грошах (готівка, заощадження на всіх рахунках, зокрема українських, польських тощо, квартири, машини, дорожчі за 15 000 євро, дачі, коштовності, акції та інше). При цьому неважливо, чи володіє особа цими речами у Німеччині, чи вони залишаються за кордоном.

Загалом для оцінки матеріального забезпечення враховується та частина майна, яку можна використати для заробітку. Наприклад, шляхом продажу речей або здачі їх в оренду. Втім, є майно, що не може приносити коштів для життя. Тоді людина або сім'я вважаються такими, що потребують і можуть отримувати допомогу.

Зауважте Українці у Німеччині можуть отримати штраф на тисячі євро: за що будуть карати

Коли заявник вперше подає заявку на отримання "громадянської допомоги", він повинен повністю зосередитися на пошуку роботи. Відтак центр зайнятості протягом року розглядатиме лише значне майно:

 • на 1 особу допускаються 40 000 євро;
 • на кожного наступного члена сім'ї, який проживає в Німеччині із заявником – по 15 000 євро.

Ці норми допусків діють лише один рік, після цього кожен член сім'ї, незалежно від віку, має право лише на суму 15 000 євро заощаджень.

При цьому зазначається, що просто так витратити кошти на розваги чи подорожі не можна. Якщо ж особа проігнорує цю заборону, їй буде відмовлено у подальших виплатах у рамках Bürgergeld.

Українські біженці в Німеччині можуть отримувати фінансову допомогу нарівні з німцями / Фото UnSplash

Дані про майно та дохід допомагають соціальним службам прийняти рішення про схвалення допомоги, а також вирахувати її розмір. Аби уникнути подальших проблем із виплатами, важливо вказувати достовірну інформацію та повідомляти про будь-які зміни.

Якщо ж одержувач замовчує факт додаткових доходів, соціальна служба має право вимагати повернення виплаченої допомоги Bürgergeld та накладати адміністративні штрафи. Крім того, цілеспрямований обман в особливо великих розмірах карається позбавленням волі на термін до 5 років.