Нові виплати стосуються батьків, які після народження дитини захочуть повернутися на роботу. Як працюватиме програма, а головне, чи можуть розраховувати на допомогу українці, розповідає TransferGo.

Актуально Популярні курорти для українців: локації для літнього відпочинку без росіян

Що таке "babciowe" і як це працює?

У Польщі з 1 жовтня стартує нова програма допомоги батькам під назвою "Активний батько". Ініціатива, яку вже прозвали "babciowe", спрямована на виплати сім'ям, де обоє батьків працюють або відправляють своїх дітей у дитячі садки.

Фінансова допомога по догляду за дитиною буде виплачуватися не лише батькам, але й іншим опікунам, наприклад, бабусям. Однак, важливо зазначити, що іноземні громадяни матимуть право претендувати на підтримку лише при наявності дійсного дозволу на роботу в Польщі.

Загалом програма пропонує 3 основні заходи підтримки для поєднання професійної діяльності батьків і виховання дітей, такі як:

  1. "Активні батьки на роботі",
  2. "Активна участь у дитячому садочку",
  3. "Активний час вдома".

Для того, щоб отримати допомогу в межах програми "babciowe", батьки повинні укласти договір з членом сім'ї або нянею, яка буде відповідати за догляд дитини.

Що треба знати про нову програму допомоги "babciowe" / Фото Unsplash

Які умови програми "Активний батько"?

  • Працювати на умовах повної зайнятості, за контрактом, займатися економічною або сільськогосподарською діяльністю;
  • будь-який родич, який погодиться доглядати за дитиною, має можливість стати одержувачем допомоги;
  • після пологів мати має отримати постійну роботу або повернутися на попередню посаду, гарантуючи, що вона отримуватиме заробітну плату не вищу мінімальної в країні;
  • батько, який перебуває у декретній відпустці, й хоче раніше вийти на роботу, теж може розраховувати на допомогу.

Категорії осіб, які можуть отримати виплати

Розраховувати на допомогу "babciowe" можуть такі категорії осіб:

  • сім'ї, в яких обоє батьків працюють і планують скористатися послугами няні або близького родича, отримуватимуть щомісячну виплату в розмірі 1 500 злотих;
  • сім'ї, які записали своїх дітей до дитячого садка, можуть розраховувати на допомогу в розмірі 400 злотих.
  • сім'ї, де один із батьків залишається з дитиною вдома, зможуть отримувати 500 злотих.

Чи зможуть українці отримати допомогу?

Претендувати на виплати за цією програмою можуть іноземці, які мають карту побиту з доступом до ринку праці, а також відповідають визначеним критеріям. Крім того, ці особи повинні мати право на отримання допомоги у розмірі 800+ злотих.

Щодо українців, які прибули до Польщі після повномасштабного вторгнення, поки що немає точної інформації, чи буде їм доступна ця програма.

Чи зможуть українці отримувати нові виплати - поки невідомо
Чи зможуть українці отримувати нові виплати у Польщі – поки невідомо / Фото Unsplash

Важливо підкреслити, що громадяни України повинні отримати статус PESEL UKR, щоб відповідати законодавчим вимогам щодо проживання та доступу до соціальних виплат у Польщі.

До слова У Польщі – нестача кадрів: як скористатися цим й знайти роботу

Польща ухвалила доленосне рішення для українців

Нещодавно було підтверджено, що українцям буде дозволено легально перебувати в Польщі до 30 вересня 2025 року. Ця домовленість надасть їм доступ до медичних послуг та низки пільг, що надаються державою під час перебування. Поправку до закону вже підписав президент Анджей Дуда.

Українці, які проживають у Польщі, тепер матимуть право на отримання освітньої допомоги від "Доброго старту" за умови, що їхні діти будуть зараховані до місцевих шкіл. Окрім того, відтепер подавати заявку, аби отримати PESEL зі статусом UKR, потрібно "негайно після прибуття" до Польщі.