Результати дослідження показують, що станом на весну 2024 року у Польщі працевлаштувалися вже понад 760 тисяч українців. Середня зарплата для них становить близько 5 тисяч злотих (понад 50 тисяч гривень) на місяць.

Зверніть увагу Життя українців у ЄС: який статус краще обрати та які можливості доступні

Попри це у Польщі спостерігається нестача робочих кадрів. Як це вплинуло на пошук роботи для українців вже розібрався міжнародний сервіс грошових переказів TransferGo.

Як українцям вдається знаходити роботу у Польщі

Більшість українців отримують у Польщі тимчасовий захист. Він надає право легально працевлаштуватися. Варто зауважити, що для Польщі інтеграція українців у місцевий ринок праці – дуже важлива. Експерти зауважували, що працедавці навіть конкурують за працівників з України. Через постійний кадровий голод поляки охоче приймають на роботу іноземців. Тим часом українці славляться своєю працелюбністю та високою якістю виконаних робіт.

До 24 лютого 2022 року українці також приїжджали до Польщі на роботу. Та тоді їх цікавила переважно сезонна праця. Тим часом зараз переселенці шукають вакансії, які дозволять працювати щонайменше 6 місяців. В ідеалі – понад рік.

Щоб знайти працівників, польські працедавці почали покращувати умови роботи та підвищувати зарплату. Водночас українцям варто бути готовими до того, що найкращі вакансії отримують ті, хто володіє іноземними мовами (англійською та польською або хоча б однією з них). Це дає можливість працювати, наприклад, у креативних сферах. Зокрема, є великий попит на українських маркетологів та маркетологинь, а також IT-фахівців та IT-фахівчинь. Працевлаштуватися можна як у місцеві, так і у міжнародні компанії, офіси яких розташовані на території Польщі.


Попит на українських фахівців у Польщі лише зростає / Unsplash

Традиційно: найбільше вакансій відкривають у великих містах Польщі. Зокрема, мовиться про Варшаву, Гданськ, Вроцлав та Лодзь.

Водночас варто зважати на один нюанс: у тій же Варшаві левова частка вакансій передбачає роботу в офісах. При цьому потрібно відповідати низці вимог. Тим часом великі заводи та підприємства розташовані по всій території Польщі. Знайти роботу на них можна навіть без знання іноземних мов. Хоча це вплине на рівень доходу.

На щастя, у Польщі є багато можливостей для вивчення мов. Зокрема, для українців пропонують безплатні курси. Однак, якщо українець або українка лише на початковому етапі навчання, варто шукати вакансії, які не вимагають високого рівня володіння іноземними. Мовиться про роботу у таких сферах:

  • виробнича;
  • логістична;
  • будівельна;
  • послуг.


Найбільше вакансій – у великих містах Польщі / Unsplash

Українці охоче наймають на роботу українців

Наразі українські працедавці вже стали потужними конкурентами для польських. Прогнозують, що ця тенденція лише набиратиме обертів. Все тому, що українці успішно відкривають свій бізнес на території Польщі.

Найчастіше це сфери, які на початковому етапі не вимагають багато витрат на придбання основних засобів. Зокрема, мовиться про онлайн-торгівлю.

Також українці чудово реалізуються у таких сферах:

  • освітній;
  • будівничій;
  • краси;
  • туристичній;
  • консалтингових послуг;
  • IT.

Якщо на першому етапі до проєктів родом з України ставилися дещо скептично, то наразі всі захоплюються тим, з якою швидкістю українцям вдається вивести свої бізнеси на топовий рівень.

Спершу власники українських бізнесів охоче приймали на роботу поляків. Водночас згодом збагнули, що можуть створити більше робочих місць для своїх земляків. Так виходять колаборації мрії.

Тим часом кадровий голод у Польщі лише сильнішає

Навесні 2024 року поляки забили на сполох, бо кадровий голод на території країни суттєво зріс. Фактично критична ситуація – у сфері сезонних робіт. Цезарій Сигоцький – власник агентства з працевлаштування – зауважив, що зараз важко усвідомити масштаби.

Польща славиться своїми ягодами. Тим часом упродовж сезону 2024 може пропасти до 40% врожаю. Причина – дефіцит робочих рук. Ягоди просто нема кому зібрати.

Кількість садів і насаджень збільшується, а працівників – ні. Не потрібна купа математиків, щоб зрозуміти, яким буде ефект,
– розповідав Сигоцький.

Левову частину працівників для сезонних робіт упродовж років шукали серед українців. Та зараз багато людей минають Польщу та їдуть на роботи до інших країн ЄС. Зокрема, до Нідерландів.

У Польщі вже відкрито визнають: якщо ситуація не зміниться, економіка країни зазнає суттєвих змін. Перші "тривожні дзвіночки" поляки вже отримали: навесні 2024 року відбулася хвиля суттєвого подорожчання фактично усіх видів продуктів.

Окрім сезонних робіт кадрову кризу наразі фіксують у таких сферах:

  • будівничій;
  • логістичній;
  • виробничій;
  • автомобільній;
  • послуг.

Щоб хоч якось покращити ситуацію, у Польщі почали підвищувати зарплати. Зокрема, у першому кварталі 2024 року вони зросли приблизно на 14,4%. Але врегулювати кадровий голод поки що не вдалося.

Українців з радістю чекають на роботу. При цьому вимоги до кандидатів наразі суттєво спростили. Окрім того, експерти зауважують, що наразі українці можуть зробити маленьку "революцію" й суттєво покращити умови праці для себе.