Зокрема, підвищення мінімалки потягнуло за собою збільшення й інших виплат в Польщі. Про нововведення, які запровадили в країні, детальніше розповідає міжнародний сервіс TransferGo.

Читайте також Виплати в Норвегії для українців: що треба знати

Що змінилось у Польщі з 1 липня

Другий місяць літа приніс у Польщі низку змін. Деякі з них точно порадують, інші, як-от значне збільшення штрафів – не дуже.

Отже, з липня 2023 року у Польщі змінилися:

  • мінімальна зарплата;
  • денна ставка;
  • доплата за роботу в нічний час;
  • надбавка за вимушений простій;
  • одноразова виплата при звільненні;
  • сума лікарняних;
  • розмір штрафів.

Зростання мінімалки

Це, мабуть, найвагоміша зміна, адже саме до мінімальної зарплати прив'язані ще низка виплат.

З 1 липня мінімальна зарплата в Польщі становить 3 600 злотих брутто (до вирахування податків). На руки працівник отримує приблизно 2 783 злотих. Це вже друге підвищення мінімалки у країні за рік.

Зросла також і мінімальна погодинна ставка – 23,50 злотих брутто за годину, тобто 21 злотий після сплати податків.

Нагадаємо, що мінімальну зарплату в Польщі змінюють систематично. Наступне підвищення заплановане на 2024 рік. Очікується, що найменший оклад зросте у два етапи: до 4 242 злотих брутто у січні та до 4 300 злотих брутто у липні 2024 року.

Також піднімуть і мінімальну оплату праці за годину: у січні – до 24,70 злотих, а у липні – до 28,10 злотих за годину.

Мінімальна зарплата в Польщі зростає систематично / Фото Unsplash

Доплати та надбавки за перепрацювання

Також зріс рівень оплати за роботу в нічні зміни. Розмір надбавки має складати не менше 20% мінімалки (від 3 600 злотих). За бажанням роботодавець може збільшити доплату.

Окрім того, у Польщі передбачені виплати за вимушений простій. Йдеться про випадки, коли працівник міг виконувати роботу, але не робив цього через перешкоди, які від нього не залежать. У такому разі роботодавець має сплатити людині 60% місячної зарплати. Важливо, що така виплата має бути більша за мінімалку й оформлюється як відпустка.

Змінилась також одноразова виплата при звільненні. З 1 липня ця сума зросла до 54 000 злотих максимум. Таку компенсацію виплачують, якщо працівника звільнили не з його провини: наприклад, через велике скорочення або ліквідацію посади. У таких випадках вихідна допомога виплачується в розмірі мінімум одно-, дво- або тримісячної зарплати, залежно від тривалості роботи на цій позиції. Максимальна сума цієї виплати не може перевищувати 15 мінімальних зарплат, тобто 54 000 злотих відповідно.

У деяких випадках працівник може отримати виплату при звільненні / Фото Freepik

Якщо хтось на робочому місці зазнав дискримінації або зіткнувся з мобінгом (цькуванням співробітника в колективі), він має право на отримання грошової компенсації. Її розмір не може бути нижчим мінімальної зарплати (3 600 злотих брутто).

Скільки виплатять за лікарняний

Оплата лікарняних у Польщі також зросла через підвищення мінімальної зарплати. Тепер найменша допомога у зв'язку з хворобою становить 3 106,44 злотих. Перші 33 дні за листком непрацездатності оплачує роботодавець. Потім цей обов'язок перекладають на Службу соціального захисту Польщі (ZUS).

Допомогу у зв'язку з хворобою можуть виплачувати протягом 182 днів. Цей термін збільшується до 270 днів під час вагітності та у випадку захворювання на туберкульоз.

Нові штрафи у Польщі

Штрафи у Польщі пов'язані з розміром мінімальної зарплати, тому вони також змінилися з липня. Тепер неуважні водії можуть сплатити чималу суму за порушення.

Насамперед варто звернути увагу на збільшення штрафів за відсутність дійсного поліса автоцивільного страхування (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) або просто OC. За законом за порушення строків на 1 – 3 дні потрібно сплатити 40% від мінімальної зарплати. Якщо страховка протермінована на 4 – 14 днів, то штраф дорівнює розміру мінімалки. Якщо ж людина їздить без чинного OC понад 2 тижні, то з неї можуть стягнути 200% найменшої зарплати.

З липня штрафи за відсутність ОС для власників легкових авто становлять:

  • 1 440 злотих – за відсутність дійсного страхування OC від 1 до 3 днів;
  • 3 600 злотих – за протермінування OC від 4 до 14 днів;
  • 7 200 злотих – за відсутність дійсного страхування OC понад 14 днів.

Штрафи для водіїв у Польщі зросли / Фото Policja Polska

Для власників вантажівок, автобусів, мотоциклів чи мопедів розмір штрафу також зростає. Точну суму можна перевірити за посиланням.

За перевищення швидкості у Польщі у 2023 році доведеться заплатити від 50 до 5 000 злотих. Розмір штрафу залежить від того, наскільки сильно водій розігнався на дорозі.

Також з 1 липня скоротився час, за який власники мають зареєструвати придбане авто. Раніше на оформлення документів давали 60 днів, тепер цей термін становить 30 днів. Штраф для тих, хто запізниться з реєстрацією транспортних засобів, становитиме від 200 до 1 000 злотих.

Більше про різні штрафи, з якими можуть зіштовхнутися українці в Польщі, можна дізнатися у матеріалі.

Варто пам'ятати, що після наступних зростань мінімалки у 2024 році як виплати, так і штрафи у Польщі знову підвищаться.