Більше про те, які процедури доведеться пройти, щоб отримати соцдопомогу, на які суми можуть розраховувати українці, а також де отримати більше інформації про виплати, розповів сервіс TransferGo.

Читайте також Табори для біженців у Норвегії: в яких умовах живуть українці

Матеріальна підтримка від муніципалітетів

Після отримання колективного захисту, біженців направляють в одну із комун (муніципалітет). При визначенні місця для подальшого проживання враховується стан здоров'я людини та наявність родичів або знайомих в межах країни. Після цього українці переїздять в надане комуною житло.

Отримавши помешкання, біженці мають можливість подати заяву на матеріальну соціальну допомогу. Це тимчасові грошові виплати, які призначають сім'ям, в яких відсутні доходи на утримання родини. Розмір цієї допомоги визначається індивідуально в залежності від конкретної ситуації, наявних доходів та витрат. Особлива увага приділяється сім'ям з дітьми.

При призначенні матеріальної допомоги також враховуються такі моменти:

  • вік людини;
  • сімейний стан;
  • місце проживання родини;
  • стан здоров'я тих, хто претендує на виплати.

Треба зазначити, що при збільшенні доходу сім'ї, розмір соціальної виплати може скоротитися.

Центр допомоги українським біженцям у Норвегії / Фото Javad Parsa (NTB)

Виплати за участь в ознайомлювальній програмі

Після поселення в муніципалітеті міська влада запропонує взяти участь в ознайомлювальній програмі для біженців. Вона розрахована на людей віком від 18 до 55 років. Під час навчання людина може вивчати норвезьку або англійську мови, ознайомитися із тамтешнім суспільством та трудовим законодавством країни. Також можна здобути професійні знання та підвищити рівень кваліфікації. Біженці з дітьми проходять обов'язковий курс батьківства.

Навчання в рамках ознайомлювальної програми проходить в режимі робочого дня. За участь в програмі буде нараховуватись так звана "‎зарплатня", з якої буде вираховуватись податок на доходи. У зв'язку з виплатами по ознайомлювальній програмі матеріальна соціальна допомога може бути зменшена.

Учасники ознайомлювальної програми мають право на 5-ти тижневу відпустку на рік. Звісно, пропустити заняття можна у зв'язку з хворобою або іншими поважними причинами. Про відсутність на навчанні обов'язково треба попередити свого консультанта.

Якщо консультант не погодить відсутність учасника програми, то з "‎зарплати" буде відраховано частину коштів. Тим, хто пропускає багато занять, муніципалітет може скасувати участь в ознайомлювальній програмі. В такому випадку людина вже не зможе відновити в ній участь.

Ознайомлювальна програма є добровільною. Але ви можете відмовитись або призупинити участь в програмі з правом продовження навчання у випадку, якщо ви знайшли роботу та почали працювати.

В середньому тривалість ознайомлювальної програми може складати 2 роки. Але все залежить від конкретної людини. В деяких випадках її можна пройти швидше. Основна мета програми – підготувати людину для участі в трудовому житті Норвегії.

Допомога на дітей у Норвегії

Родини з дітьми до 18 років можуть отримувати щомісячну допомогу на дитину. Єдина умова – це проживання в країні дитини та її матері/батька понад 12 місяців. На практиці це виглядає так. Після року легального проживання в Норвегії сім'я подає заяву на цю допомогу та отримує одноразову виплату за 12 місяців, що минули. Водночас подається заява на продовження виплат і далі гроші надходять щомісяця.

Розмір допомоги на місяць з 1 липня 2023 року становить:

  • 1 766 норвезьких крон (приблизно 160 євро) на дитину до 6 років;
  • 1 310 норвезьких крон (приблизно 120 євро) на дитину старше 6 років.

Якщо дитину утримує тільки один з батьків, то розмір допомоги може бути збільшено.

У Норвегії виплачують щомісячну допомогу на дітей / Фото Pixabay

Інформаційні ресурси про Норвегію

Окрім іншого, українцям, які переїхали чи лише цікавляться перспективою життя в Норвегії, варто ознайомитися із сайтами, де зібрано ще більше корисної інформації.

До того ж про важливі нюанси щодо виплат в Норвегії для українців, а також правила, які допоможуть отримати колективний захист в цій країні, можна прочитати у блозі TransferGo.