Цей страховий поліс забезпечує необхідний захист та спокій водіям, які мають намір подорожувати за межі своєї країни на авто. Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo вивчив усі нюанси, пов'язані з Зеленою картою для водіїв, принципами її дії та правилами оформлення.
Читайте також Цього не слід робити в Німеччині: як не попасти на штраф за порушення тиші
Що таке Зелена карта і як її оформити
Green Card – це міжнародний страховий поліс автоцивільної відповідальності. Він необхідний водіям, щоб забезпечити фінансовий захист у разі дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) за межами країни реєстрації транспортного засобу. Важливо, що документ складається за уніфікованою формою кількома мовами. Це гарантує його чинність в усіх країнах, що є учасниками відповідної міжнародної угоди.
Страховий поліс захищає інтереси власника авто. Його головними перевагами є:
- фінансовий захист при ДТП за кордоном;
- дотримання норм міжнародного законодавства та вимог інших країн;
- поліпшення процесу переміщення транспортних засобів через міжнародні кордони завдяки використанню міжнародно визнаного документа, що підтверджує наявність поліса;
- впевненість під час закордонних поїздок.
Варто зазначити, що наявність Зеленої карти може бути перевірена на державному кордоні. Саме тому про придбання автоцивілки слід потурбуватися заздалегідь.
Прикордонники мають право вимагати наявність Зеленої карти / Фото Максим Козицький
Оформити Зелену картку можна як в офісі страховика, так і онлайн. Перевірити, чи є дійсним сертифікат, можна на сайті МТСБУ або відсканувавши QR-код.
Для оформлення потрібні такі документи:
- водійське посвідчення / паспорт / закордонний паспорт;
- ідентифікаційний код;
- дані про прописку;
- техпаспорт транспортного засобу або свідоцтво про реєстрацію.
Слід додати, що поліс має бути дійсним протягом усього періоду перебування за кордоном, адже нещасний випадок може трапитися будь-якої миті.
Цікаво, що колись ця карта насправді була зеленою – друкувалася на бланках саме цього кольору. Зараз Зелену карту друкують на папері будь-якого кольору, а для більшої зручності її навіть можна замовити онлайн.
Принцип дії Зеленої карти
Сертифікат страхує не майно власника, а його відповідальність. Це означає, що в разі нещасного випадку, Зелена карта покриє витрати на відшкодування збитків, завданих третім особам, які стали учасниками ДТП. Йдеться, зокрема, про медичне лікування та ремонт транспортного засобу потерпілого.
У разі ДТП за кордоном для покриття збитків коштом страхової необхідно виконати декілька кроків:
- зафіксувати місце ДТП;
- викликати поліцію;
- отримати від поліції довідку про обставини ДТП;
- віддати копію страхового сертифіката потерпілому;
- протягом 15 днів повідомити свою страхову компанію про ДТП.
Слід зауважити, що дія страхового поліса поширюється на 47 країн, які входять до системи Green Card System. Загалом Зелену карту вимагають усі країни Європи, Марокко, Туреччина, Ізраїль, Туніс та Азербайджан. При цьому у кожній країні існує національне бюро, яке визначає окремі правила та умови використання страхового поліса.
Як оформити Зелену карту / Фото Unsplash
Яка ціна Зеленої карти
Придбати Зелену карту можна як за кордоном, так і в Україні. Однак, за кордоном страхування коштуватиме набагато дорожче. Наприклад, у Польщі вартість Green card на 1 місяць – 50 євро, а у Німеччині від 150 євро. Зумовлено це насамперед різницею у розмірі страхового відшкодування.
Зверніть увагу Тимчасовий захист в Чехії: основні нюанси, про які треба знати українцям
В Україні ціни на Зелену карту варіюються залежно від терміну її дії. Однак, чим довший термін дії документа, тим більша економія. Автоцивілку можна оформити на термін від 15 діб до 1 року.
Ціна залежить від строку її дії, типу транспортного засобу та країни.
- Страховий поліс на 15 днів обійдеться приблизно у 1 200 гривень,
- 1 місяць – 1 800 гривень,
- 3 місяці – 4 850 гривень,
- 6 місяців – 9 350 гривень,
- 1 рік – 12 450 гривень.
Зауважимо, сума покриття травм і матеріального збитку за полісом залежить від країни перебування, проте середня сума покриття в країнах ЄС – 1 мільйон євро.
Чи можна виїжджати за кордон без Зеленої карти
Відсутність відповідного поліса може обернутися низкою неприємностей: чималими штрафами, вилученням або арештом авто та навіть депортацією водія й тимчасовою забороною на в'їзд в країну.
Приміром, у Польщі штраф може становити 2 800 злотих. Після 14 діб, проведених у країні, вартість подвоюється до 5 600 злотих.
У Німеччині водії транспортних засобів без страховки змушені сплатити штраф, визначений судом. Крім того, їм загрожує позбавлення волі терміном до 6 місяців.