15 березня – крайній день онлайн-реєстрації на продовження тимчасового захисту в Чехії. Неподання заявки до цієї дати призведе до автоматичного анулювання статусу наприкінці місяця.
Може зацікавити Власне житло в Чехії: скільки коштує купити квартиру та що обирають українці
Що дає тимчасовий захист в Чехії та які моменти слід врахувати під час реєстрації на його продовження, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Тимчасовий захист в Чехії
Люди, які переїхали в Чехію з України, мають право вільно перебувати в країні. Для цього в регіональних центрах допомоги пропонують оформити тимчасовий захист.
Статус тимчасового захисту дозволяє не просто проживати у Чехії, але й дає право на офіційне працевлаштування та медичну допомогу. Особи, які вже мають спеціальну довгострокову візу, автоматично отримують тимчасовий захист. Спочатку віза мала діяти до 31.03.2023 року, але згідно зі змінами до закону її продовжили до 31.03.2024 року.
Важливо. Право на тимчасовий захист мають українці, які прибули до Чехії після 24 лютого 2022 року.
Що треба знати про тимчасовий захист для українців в Чехії / Фото Shutterstock
Заяву на тимчасовий захист можна подати, звернувшись особисто до Крайових центрів допомоги України або Міністерства внутрішніх справ.
У центрі оформлюють та продовжують вже наявну візу тимчасового захисту в Чехії терміном до 31.03.2024 року. Новоприбулим надають безплатно медичне страхування (на 150 днів). У разі потреби також допомагають з пошуком житла, роботи, школи для дітей. Також можна претендувати на тимчасову матеріальну допомогу тощо. Абсолютно всі послуги, які надають в відповідних центрах, є безплатними.
Продовження тимчасового захисту: онлайн-реєстрація
Українські шукачі притулку, які перебувають у Чехії, можуть продовжити тимчасовий захист до кінця березня 2025 року. Продовження тимчасового захисту відбувається у два етапи:
Онлайн-реєстрація
Необхідно створити обліковий запис на Інформаційному порталі для іноземців. Заповнити форму, вказавши необхідну інформацію, а також зазначити актуальне місце проживання та підтвердити його.
За наявності дітей віком до 15 років їх реєстрацію проводять уповноважені представники. Особи, які досягли 15 років, реєструються самостійно.
Останнім етапом онлайн-реєстрації є вибір дати та часу візиту до відділення МВС для вклеювання візової наклейки. Після цього тимчасовий захист буде автоматично продовжено до 30 вересня 2024 року.
Читайте також Робота в ЄС: найкращі країни для працевлаштування українців
Увага! Онлайн-реєстрацію потрібно пройти до 15 березня 2024 року включно.
Візит до відділення МВС
У зазначену під час онлайн-реєстрації дату необхідно відвідати відділення МВС. Слід враховувати, що змінити раніше обрану дату можна в особистому обліковому записі тільки з поважних причин.
Після візиту до поліцейського відділення і вклеювання візової наклейки тимчасовий захист буде продовжено до 31 березня 2025 року.
Відвідати відділення МВС потрібно до 30 вересня 2024 року включно.
Продовження тимчасового захисту в Чехії відбувається у два етапи / Фото Unsplash
Під час відвідування відділення треба буде пред'явити такі документи:
- Дійсний закордонний паспорт, якщо є, або інший документ, що посвідчує особу.
- Підтвердження про наявність житла (якщо людина проживає у державному гуманітарному житлі – підтвердження не потрібне). Для кожного члена сім'ї треба буде надати окреме підтвердження про проживання.
Для дитини до 15 років до відділення МВС також необхідно взяти:
- документи, які уповноважують представляти особу віком до 15 років;
- якщо діти до 15 років не будуть присутні особисто під час візиту до відділення, рекомендовано мати нещодавно зроблену фотографію паспортного формату.
Скільки українців планують залишитися у Чехії
Кількість українців, які мають намір залишатися у Чехії, суттєво зросла. Про це свідчить опитування, проведене компанією PAQ Research.
Наразі на території Чехії перебувають близько 310 тисяч українців. Більш ніж половина з них збирається залишатися у країні щонайменше на два роки. Наразі мовиться про приблизно 180 тисяч людей.
Чехія платитиме українцям за повернення
Українцям, які вирішать виїхати з Чехії, надаватимуть фінансову підтримку на добровільне повернення додому. Допомога покриватиме, зокрема, вартість переїзду. Також Чехія планує взяти на себе витрати на юридичні консультації для переселенців.
До слова, Чехія не єдина країна, яка робить певні кроки назустріч українцям. Зокрема, Литва продовжила термін, впродовж якого при працевлаштуванні не вимагатимуть знання литовської мови. Деталі для тих, хто прагне скористатися цією підтримкою, – за посиланням.