Про особливості нарахування зарплатні у Польщі детально розповіли у міжнародному сервісі переказу коштів TransferGo.

Це цікаво: Як би не падав, треба вставати і йти: історія українки, яка через війну приїхала в Польщу

Що означає "брутто" та "нетто"

  • Зарплата брутто – це сума до віднімання податків і зборів. Саме її зазвичай вказують у договорі під час працевлаштування.
  • Зарплата нетто – безпосередньо та сума, яку отримує працівник "на руки" після сплати податків та соціальних внесків.

Усе, що варто знати про податок на доходи фізичних осіб у Польщі

Прибутковий податок у Польщі – це прямий податок, який вираховується з прибутку фізичних осіб. Його також називають PIT (Personal Income Tax) або podatek dochodowy od osób fizycznych (podatek od dochodów osobistych). Існує кілька систем розрахунку цього податку, але при виплаті зарплат українцям переважно використовують базову систему. З 2022 року прибутковий податок при доходах до 120 000 злотих на рік розраховується за такою формулою:

17% – 5100 злотих,

де 5 100 злотих – зменшувальна сума. Зменшувальна сума (kwota zmniejszająca) – це все ті ж 17% від неоподатковуваного мінімуму. У 2022 році він становить 30 тисяч злотих на рік.


У Польщі податок з прибутку фізичних осіб становить 17% / Фото pixabay

Польське законодавство передбачає кілька випадків звільнення від сплати прибуткового податку. Найактуальніший для українців такий: іноземець, якому ще не виповнилося 26 років, який офіційно працює за трудовим договором (umowa o pracę) і має дохід менш як 85 528 злотих рік, не платить PIT. Якщо іноземець працює за договором-дорученням (umowa zlecenie), то він має право на цю пільгу у випадку, коли є резидентом Польщі (тобто перебуває в Польщі понад 183 дні на рік і має "життєві інтереси у Польщі").

Відрахування на соціальний захист у Польщі

Друга частина відрахувань із заробітної плати – це соціальні платежі в ZUS (Управління соціального забезпечення). Сюди входять:

  • Внесок пенсійний (ubezpieczenie emerytalne) – 9,76%
  • Внесок у разі втрати працездатності (ubezpieczenie rentowe) – 1,5%
  • Внесок у разі хвороби, тобто на оплату лікарняного листа (ubezpieczenie chorobowe) – 2,45%
  • Медична страховка (ubezpieczenie zdrowotne) – 9% від брутто – сума перших трьох внесків.

Усі ці внески відраховуються обов'язково лише у разі працевлаштування за трудовим договором (umowa o pracę). Наприклад, якщо працівник працює за договором-дорученням (umowa zlecenie), то внесок на випадок хвороби за бажанням працівника можна не сплачувати – тоді лікарняний лист йому не оплачуватимуть.


У деяких випадках можуть не всі соціальні внески вираховувати з зарплати / Фото pexels

Зарплатня брутто та нетто в залежності від виду договору

Система оподаткування у Польщі є досить складною. Законами передбачено низку пільг та компенсацій, які можуть впливати на розмір зарплати нетто за сталого брутто. Крім того, за підсумками кожного року відбувається перерахунок прибуткового податку. Тож держава може як стягнути, так і повернути частину коштів.

Зарплата нетто залежатиме від виду договору, укладеного між роботодавцем та працівником. Трудовий договір (umowa o pracę) передбачає оплату всіх соціальних внесків, забезпечуючи повний соціальний пакет працівникові. Такий договір дає можливість для оплати прибуткового податку використовувати певні пільги.

При працевлаштуванні за договором-дорученням (umowa zlecenie) можна відмовитися від виплати внесків у разі хвороби. Зменшувальна сума (5 100 злотих на 2022 рік) за прибутковим податком повертається лише після закінчення року при перерахунку. За трудовим договором, наприклад, 1/12 зменшувальної суми додається до нетто щомісяця.

За договором підряду (umowa o dzieło) потрібно сплатити лише прибутковий податок. Соціальні внески не вносяться. Відповідно, такий договір не передбачає жодного соціального захисту працівника.

Приблизну зарплату брутто та нетто можна підрахувати, скориставшись онлайн калькуляторами: