Розуміючи потребу переселенців у покращенні свого матеріального становища, Польща пропонує соціальні виплати та програми фінансової допомоги. Окрім того, українки з дітьми мають право на дитячі виплати.
Читайте також Зарплатнею, умовами та щастям: які країни Європи найкращі для працевлаштування українців
Найвідоміша серед них – "500+". Утім, це далеко не єдина доступна фінансова допомога на малечу. Щоб батьки дізналися про усі актуальні програми, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo розповідає, які виплати на дітей українці можуть отримувати у Польщі та як зміняться суми допомоги у 2024 році.
Більше не "500+": як зміняться виплати у 2024 році
В прийдешньому році українці, котрі проживають у Польщі, надалі матимуть право на щомісячну стипендію. Однак з 1 січня 2024 року ця допомога підвищиться із 500 злотих (4 609 гривень) до 800 (7 374 гривні).
Як і зараз її видаватимуть на кожну неповнолітню особу в сім’ї. Водночас після досягнення дитиною 18-річного віку виплати будуть скасовані.
Ті особи, які вже отримують ці виплати, не повинні подавати додаткові заяви. Управління соціального страхування (ZUS) перерахує допомогу автоматично. Важливо зауважити, що всі інші сімейні виплати будуть виплачуватися у звичайному режимі, і ця зміна не вплине на них.
Батькам, котрі планують прибути до Польщі з 1 лютого, доведеться подати додаткову заяву на призначення цієї допомоги. Для цього потрібно надати такі документи:
- ідентифікаційний номер PESEL (заявника і дитини);
- номер телефону польського оператора;
- номер банківського рахунку в Польщі;
- адресу електронної пошти.
Заяви подають лише онлайн. При цьому можна скористатися одним із запропонованих способів. Серед них:
- мобільний додаток mZUS;
- портал електронних послуг PUE ZUS;
- портал Emp@tia;
- електронний банкінг, який співпрацює із ZUS.
Що треба знати про виплату "500+" у Польщі / Фото Unsplash
Допомогу буде зараховано на вказаний в заяві польський банківський рахунок. Також особи отримають сповіщення через свій профіль PUE ZUS разом з електронним листом, надісланим на адресу, надану в заявці ZUS.
Слід зауважити, що виплати здійснюються лише за період, який дитина перебуває у Польщі. Також варто знати, що "500+" призупиняють відразу після виїзду за межі Польщі навіть на декілька днів. Після повернення доводиться їх поновлювати.
Які ще виплати українці можуть отримати на дітей у Польщі
Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO)
Ця програма соціальної підтримки розрахована на дітей від 1 до 3 років. Виплати становлять від 500 до 1 000 злотих (4 609 – 9 218 гривень) на місяць.
На допомогу можуть розраховувати:
- іноземці, які перебувають у Польщі на постійному місці проживання;
- іноземці з тимчасовим дозволом на перебування;
- українці, які мають статус UKR.
Подати заявку на цю допомогу можна на:
- платформі PUE ZUS;
- порталі Emp@tia MriPS;
- через електронний банкінг.
До заявки потрібно додати номер PESEL одного з батьків та дитини, на яку оформлюється допомога, номер польського банківського рахунку. Також треба вказати польський номер телефону та адресу електронної пошти. Заявку можна подати після того, як дитині виповнилося 8 місяців.
Зверніть увагу Фінансова допомога для батьків-одинаків у Польщі: скільки передбачено та як подати заявку
Виплати на новонароджених
Українські мігранти в Польщі можуть претендувати на виплати при народженні дитини (becikowe), фінансову допомогу на другу та кожну наступну дитину віком до 3-х років. І навіть отримати дофінансування витрат на відвідування дитиною ясел.
Водночас українці можуть отримати виплати на новонароджену дитину в Польщі лише за певних умов:
- мати дитини перебувала на обліку в жіночій консультації в Польщі з 10 тижня вагітності;
- дохід на одну особу в сім'ї не перевищує суму 1 922 злотих.
Заяву на допомогу на новонароджену дитину українцям слід подати в ZUS Польщі протягом 12 місяців після народження дитини. Її розмір складає 1 000 злотих.
Яку допомогу можна отримати на новонароджених у Польщі / Фото Unsplash
"400 Plus" на дітей у яслах
Програма "400+" передбачає допомогу батькам, чиї діти перебувають у яслах. Максимальний розмір виплати – 400 злотих (3 687 гривень) на місяць. Допомога покриває усі витрати у яслах, крім харчування. Якщо заклад коштує менше, виплачуватимуть суму, яка дорівнює фактичним витратам.
Скористатися допомогою пропонують як полякам, так і українцям, що проживають в країні. Зокрема, подати заявку на виплату у ZUS можуть:
- громадяни України, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року;
- громадянки України, які перетнули кордон з Польщею після 23 лютого 2022 року та народили у Польщі дитину;
- один з батьків, який проживав у Польщі до 24 лютого, але дитина прибула в країну вже після початку повномасштабного вторгнення;
- громадяни інших країн, які за рішенням польського суду опікуються українською дитиною, що прибула до Польщі після 24 лютого 2022 року.
За допомогою цих виплат можна покрити витрати на ясла, дитячий клуб, заклад, у якому працює денний опікун та на оплату денного опікуна, який є приватним підприємцем.
Читайте також Різдво в Італії: які незвичайні традиції та що в італійців на святковому столі
Dobry Start для школярів
Це виплата у розмірі 300 злотих, яку отримують батьки школярів для підготовки до нового навчального року. Допомога виплачується один раз на рік незалежно від доходу сім'ї.
Заявки на шкільну допомогу починають приймати з 1 липня щороку.
До слова, у 2024 році допомога "Добрий старт" в Польщі стане доступною вимушеним мігрантам лише у разі продовження тимчасового захисту.