Однією з країн, де українці активно шукають помешкання, є Чехія. Згідно з оновленими положеннями Lex Ukrajina 6, зараз вони можуть проживати у гуманітарному житлі 150 днів після прибуття у країну. З 1 вересня цей термін скоротять до 90 днів. Далі українцям необхідно покинути надане житло та самостійно орендувати квартиру чи кімнату.

Читайте також Нідерланди для українців: які правила в'їзду та проживання у 2024 році

Шукати житло в Чехії можна самостійно або через агентства нерухомості, проте в другому випадку доведеться доплатити рієлтору. Та все ж зекономити час та кошти можливо. Що для цього врахувати, розповість міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Які ціни на оренду в різних регіонах Чехії

Чеська асоціація орендарів (ANB) прогнозує, що у 2024 році в країні зросте кількість шукачів житла. Це спричинить підвищення попиту на квартири в містах, які вже зіткнулися з дефіцитом квадратних метрів.

Найвища вартість оренди надалі спостерігається у столиці Чеської Республіки – Празі. Середня вартість оренди квадратного метра тут становить 395 крон (понад 15 євро та майже 660 гривень). Це означає, що оренда квартири площею 50 “квадратів” коштуватиме приблизно 20 000 крон (33 410 гривень) на місяць.

Щоб заощадити на житлі, можна орендувати квартиру в інших регіонах країни. Чимало невеличких міст пропонують велику кількість хороших та при цьому вигідних варіантів.

У Празі найдорожча оренда житла

У Празі найдорожча оренда житла / Фото Unsplash

Так, Устецький край пропонує найдоступнішу оренду квартир – 172 крони за квадратний метр, за ним слідує Моравсько-Сілезький край – 180 крон за квадратний метр. Нижчі ціни в цих регіонах обумовлені розвитком галузі важкої промисловості та близькістю до кордону з Німеччиною та Польщею.

Загалом серед найдешевших регіонів для оренди в Чехії виділяють:

  • Устецький край – 172 крони за квадратний метр (7,2 євро);
  • Моравсько-Сілезький край – 180 крон за квадратний метр (7,5 євро);
  • Край Височина – 182 крони за квадратний метр (7,6 євро);
  • Карловарський край – 184 крони за квадратний метр – (7,7 євро);
  • Злінський край – 194 крони за квадратний метр – (8,1 євро).

Поради для орендарів

Насамперед варто шукати квартири з більшою площею. Попит на них не надто високий, тож це може пришвидшити заселення. До того ж багатокімнатні квартири – хороший варіант для спільної оренди з іншими переселенцями з України. Таким чином вдасться залучити до пошуку більшу кількість осіб, а також серйозно зекономити.

Окрім цього, можна звернути увагу на помешкання без меблів, але з усією необхідною технікою – холодильником, плитою, пральною машинкою тощо. Зазвичай оренда такого житла коштує менше, а отримати базові речі можна, промоніторивши фейсбук-групи, де часто пропонують вживані меблі, техніку і декор за доступними цінами або безоплатно.

Під час пошуку житла не варто вестися на підозріло низькі ціни. За привабливими, на перший погляд, пропозиціями можуть ховатися приховані недоліки та потенційні ризики шахрайства. Наприклад, квартири з недостатнім опаленням і високим рівнем вологості схильні до утворення плісняви. А неутеплені будинки взимку потребуватимуть додаткового опалення, що влетить у додаткову копійку.

Тож потенційним орендарям важливо ретельно оглянути будь-яку нерухомість, та зважити всі "за" і "проти", перш ніж приймати рішення про заселення.

Може зацікавити Швейцарія планує перезавантаження ринку праці: які нюанси варто знати українцям

Тонкощі оренди: що обов'язково має бути у договорі

Після того, як помешкання обрано, орендар та орендодавець переходить до підписання документів. Головний з них – договір про оренду нерухомості, у якому прописується, що його власник дає право користуватися майном на визначений термін. У документі зазначається площа житла, суміжних помешкань, орендна плата, розмір комунальних платежів та інші важливі моменти.

Щоб бути дійсним, договір оренди може містити лише мінімальну кількість інформації. Достатньо:

  • визначити сторони договору – орендодавця і орендаря,
  • ідентифікувати нерухомість,
  • чітко прописати, що мовиться про оренду – передачу нерухомості у тимчасове користування.

Втім, підписання лаконічного договору оренди може нести за собою підвищений ризик непорозумінь і конфліктів. Тому рекомендується внести в договір всі важливі деталі, щоб запобігти можливим суперечкам у майбутньому.

Що варто внести у договір про оренду житла

Що варто внести у договір про оренду житла / Фото Unsplash

Окрім обов'язкового мінімуму, слід прописати у договорі оренди додаткову інформацію, наприклад:

  • термін оренди,
  • фінансову інформацію (підвищення оренди та додаткові витрати),
  • яка сторона відповідає за ремонт та виправлення дефектів,
  • нюанси щодо дострокового розірвання договору оренди та наслідків тощо.

Корисні ресурси для пошуку житла в Чехії

У Чеській Республіці різні платформи пропонують оголошення від власників нерухомості, а також послуги ліцензованих агентів з нерухомості. Серед них найпопулярніші такі:

  • Sreality.cz – сервіс дозволяє користувачам вибрати на карті бажане місто, окреслити конкретні вимоги до свого ідеального житла, як-от наявність зручностей поблизу та матеріали, використані при будівництві, а також вказати бажані рейтинги для варіантів житла.
  • Bezrealitky.cz – на сайті є інтерактивна мапа, яка показує місце розташування квартири, інформацію про інфраструктуру поблизу, щомісячну орендну плату та плату за обслуговування. Також відвідувачі можуть отримати доступ до інформації про технічні характеристики квартири та зручності, надані орендодавцем.
  • Host4 Ukraine – хостели для українців. Всі кімнати пройшли верифікацію сайту, деякі з них пропонують безплатне розміщення українців.

Також можна звернутися під час пошуку до таких ресурсів: