Щоб переїзд в Нідерланди був максимально легким та комфортним, варто ознайомитися з умовами переїзду, способами оформлення захисту та можливостями, які пропонує країна, заздалегідь. Міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo зібрав найважливішу інформацію у новому матеріалі.

Читайте також В яких країнах ЄС можна отримати повторний захист у 2024 році: умови для українців

Тимчасовий захист для українців в Нідерландах

Особи з українським громадянством підпадають під дію Директиви про тимчасовий захист (RTB). Це означає, що вони мають право на прийом і медичну допомогу в Нідерландах протягом визначеного періоду часу.

Завдяки Директиві українці можуть розраховувати на:

  • житло;
  • медицину;
  • матеріальну допомогу;
  • офіційну роботу;
  • освіту для неповнолітніх дітей.

Наразі українці з тимчасовим захистом із підтвердженням місця проживання від Служби імміграції та натуралізації (IND) можуть залишатися в Нідерландах щонайменше до 4 березня 2025 року.

Водночас з 4 березня 2024 року Нідерланди призупинили надання захисту для приблизно 2 540 іноземців, які перебували в Україні на правах тимчасового проживання до війни. Тобто ті особи, які не мали українського громадянства. Уряд країни наголошує, що їм потрібно звернутися за притулком, або покинути країну.

Що треба знати українцям в Нідерландах

Що треба знати українцям в Нідерландах / Фото Unsplash

Оформлення захисту

Реєстрація для отримання тимчасового захисту у Нідерландах проходить у два етапи:

  1. Реєстрація в муніципалітеті та отримання ідентифікаційного номера (BSN).

  2. Реєстрація в міграційній службі та отримання документа, що засвідчує надання статусу тимчасового захисту.

Після прибуття необхідно отримати місцевий ідентифікаційний номер (BSN) у муніципалітеті регіону, в якому особа планує проживати. Далі для отримання підтвердження статусу тимчасового захисту потрібно звернутися до міграційної служби. Попередній запис можна зробити на сайті за посиланням. З собою потрібно мати паспорт громадянина України.

Після заповнення спеціальної форми та проведення реєстрації представник служби має вклеїти у закордонний паспорт спеціальну наліпку. Вона підтверджує, що українцю дозволено жити та працювати на території Нідерландів. Якщо ж в особи відсутній закордонний паспорт, замість наклейки видадуть окремий документ.

Слід додати, що подача заяви та отримання наклейки чи картки з підтвердженням статусу – безплатні.

Як оформити захист в Нідерландах

Як оформити захист в Нідерландах / Фото Unsplash

Умови проживання українців у Нідерландах

Раніше українців, які прибували у Нідерланди, безплатно розселяли до тимчасового житла по всій країні: як у маленьких, так і у великих містах. Обрати місто та місце розміщення самостійно було неможливо – це робили спеціалізовані центри.

Однак 27 лютого 2024 року в Нідерландах закрили всі центри для переміщених осіб, тому переселенцям з України тепер доводиться шукати житло самостійно. Винайняти його не дуже просто, оскільки для цього потрібно мати стабільний дохід. Тим часом влада докладає максимум зусиль, аби забезпечити помешканням незахищені верстви населення.

Може зацікавити Замість Парижа, Венеції та Берліна: які міста ЄС – чудова альтернатива для туристів у 2024

Також зберігається ще один, менш популярний варіант проживання, – оселитися в сім'ї, яка приймає переселенців.

Фінансова допомога

Українці в Нідерландах мають право на фінансову підтримку в Нідерландах – близько 300 євро на місяць. При цьому ця сума складається з двох частин:

  • 242 євро – оплата за харчування;
  • 60 євро на одяг та інші особисті потреби.

Виплати перестають виплачувати, коли особа влаштується на роботу або покидає надане муніципалітетом житло.

Особи, які проживають у нідерландських сім'ях, отримуватимуть додатково 80,9 євро, щоб покрити виплати тих, хто їх приймає.

Також українці, які працюють за наймом у Нідерландах, мають право на виплати для дітей віком до 18 років.

Матеріальна допомога українцям у Нідерландах

Матеріальна допомога українцям у Нідерландах / Фото Unsplash

Корисні посилання для українців в Нідерландах

  • Для того, щоб отримати якомога точнішу інформацію щодо реєстрації, нідерландська служба імміграції (IND) рекомендує громадянам України відстежувати оновлення на їх офіційному сайті.
  • Також в пригоді стане інформаційний ресурс RefugeeHelp, де зібрана вся необхідна інформація про умови проживання, медичні послуги, працевлаштування, освіту та матеріальну допомогу для українців в Нідерландах.