З початку повномасштабного вторгнення в Польщі знайшли прихисток тисячі українських біженців, які отримали статус UKR. З 1 квітня цим людям надаватимуть право подавати документи на карту тимчасового побиту. Про те, як її отримати, розповідає сервіс переказу коштів TransferGo з посиланням на експерта з легалізації Оксану Пестрикову.

Читайте також Все не так, як в Україні: що найбільше дивує переселенців у Німеччині

Що таке карта побиту?

Це уніфікований дозвіл, що дає право працювати та перебувати в Польщі без потреби у візі. Він потрібний іноземцям, які хочуть перебувати на території Польщі понад 3 місяці.

Хто може отримати карту побиту в Польщі?

Січневі зміни польського закону про допомогу українцям надали можливість подавати документи на карту побиту з 1 квітня громадянам України, які мають статус UKR. Чекати 9 місяців більше не потрібно: якщо людина приїхала в Польщу навіть у березні та отримала статус UKR, вже у квітні вона може подавати документи.

Серед підстав для отримання карти побиту для українців зі статусом UKR:

  • робота;
  • робота, яка вимагає високої кваліфікації;
  • господарська діяльність.

Тож Польща надає можливість отримати карту побиту громадянам України зі статусом UKR, які займаються активною трудовою чи економічною діяльністю. Інші підстави наразі не доступні, але польський закон про підтримку українців гарантує легальне перебування до 23 серпня 2023 року.

Водночас якщо особа перебувала на території Польщі до 24 лютого 2022 року, то може подавати документи на стандартних засадах, а саме:

  • робота;
  • навчання;
  • бізнес;
  • возз'єднання сім'ї.

З 1 квітня українці в Польщі можуть отримати карту побиту
З 1 квітня українці в Польщі можуть отримати карту побиту / Фото UnSplash​

Як отримати карту побиту для українців: пакет документів

Пакет документів для отримання карти побиту може відрізнятися в залежності від підстав. Зокрема, потрібно пред’явити:

  • 2 копії анкети-заяви польською мовою;
  • фото (4 штуки, 3,5х4,5 сантиметра);
  • 2 копії та оригінал закордонного паспорта, якщо треба продовжити карту – то варто взяти старий документ;
  • квитанція про оплату послуги.

Анкету можна заповнити онлайн на сайті InPol або видрукувати (бланки за посиланням). До цього пакету документів треба додати ті, які підтверджують підстави для отримання карти побиту – наприклад, договір на роботу або навчання.

Що варто врахувати людям, які виробляють документ на підставі роботи

Окремо звертаємо увагу на подання документів на підставі роботи. Саме ця причина є найпоширенішою при оформленні тимчасового проживання. Основним документом, без якого справа не починається, є Załącznik №1 (Додаток №1), який видає роботодавець. Також слід подбати про довідку з податкової про відсутність заборгованості.

Після подачі документів треба пам'ятати, що, поки ви очікуєте рішення по вашій справі, кожного місяця необхідно актуалізовувати документ про страхування, а саме довідку ZUS RCA.

Як отримати карту побитуЯк отримати карту побиту на підставі роботи / Фото Shutterstock

Якщо підстава для отримання документів – навчання

Щодо документів для карти тимчасового побиту на підставі навчання, слід звернути увагу на наявність всіх довідок з навчального закладу. Також необхідно подбати, аби на рахунку була необхідна сума коштів. Як її розрахувати – дивіться тут.

Очевидно, у вас будуть документи українською мовою, – на них треба зробити присяжний переклад. Також необхідно мати копії як українського оригіналу, так і присяжного перекладу.

Зверніть увагу Скільки коштів потрібно для проживання в Іспанії: основні витрати

Процес отримання карти побиту складається з таких кроків:

  1. Підготовка пакета документів.
  2. Заповнення анкети (якщо заповнюєте онлайн, то можна одразу обрати дату особистого візиту уженду; якщо заповнюєте видруковану анкету та відправляєте документи поштою, то чекаєте запрошення з установи).
  3. Особистий візит з наданням відбитків пальців (з собою треба взяти оригінали та копії всіх документів, аби показати працівнику уженда).
  4. Рішення по справі: якщо позитивна децизія, то вас запросять, аби її забрати; якщо децизія негативна – треба подивитись, що стало причиною відмови та впродовж 14 днів для апеляції надати необхідні документи.

Якщо ґрунтовно та відповідально підійти до справи, то отримати карту побиту для українців на тимчасове проживання не так вже і складно. Дізнатися про інші види карт побиту можна за посиланням.