Водночас українці вже встигли інтегруватися у німецьке суспільство та зазначають, що деякі моменти різних сфер повсякденного життя значно відрізняються від українських. Які ж особливості життя в Німеччині дивують найбільше – розповідає міжнародний сервіс із переказу коштів TransferGo.

До теми У Німеччині запроваджують зміни для українських біженців: що треба знати

Особливості життя в Німеччині, які дивують найбільше

Офіційні справи

У Німеччині сповна можна відчути, що означає вислів: "без папірця ти – комаха, а з папірцем – людина". Річ у тім, що комунікація з державними установами ведеться у письмовому вигляді за допомогою звичайних паперових листів. Вартість поштової марки становить приблизно 1 – 2 євро в залежності від того, куди треба надіслати листа.

Федеративна Республіка Німеччина поділена на територіально-адміністративні одиниці – федеральні землі. Українців, які отримують тимчасовий захист, закріплюють за конкретною землею. Просто так переїхати в інший регіон, наприклад, якщо вам не подобається місто або через інші суб'єктивні моменти, не можна. Для зміни землі повинні бути поважні підстави – контракт з роботодавцем або, як варіант, одруження.

Оренда житла та комунальні послуги

Проблеми з орендою житла в Німеччині не менш актуальні ніж, наприклад, у Польщі, яка прийняла найбільшу кількість українців. Попит на помешкання дуже великий, тому часто зустріч із господарем квартири нагадує співбесіду при працевлаштуванні, а кандидати роблять все, щоб сподобатися орендодавцю.

Що треба знати про оренду житла в Німеччині / Фото UnSplash

Один із платежів у Німеччині, який умовно можна віднести до комунальних, – це абонентська плата за телебачення та радіо. Вона становить близько 20 євро та стягується з кожної квартири незалежно від того, чи є в наявності телевізор або радіоприймач.

До слова, неділя у Німеччині – день тиші. Якщо плануєте якийсь гучний захід, як-от святкування дня народження, то треба написати оголошення з попередженням, в якому слід перепросити у сусідів за незручності.

Навчання: дорослі та діти

Українці, які не працюють та отримують державну допомогу по програмі тимчасового захисту, повинні закінчити безплатні курси. Студенти впродовж 9 місяців вивчають німецьку мову, а також основи правового устрою країни. Пропускати заняття без поважної причини не можна, за це навіть можуть скасувати соціальні виплати. При цьому у вас є можливість взяти відпустку на термін до 21 дня.

Система освіти дітей складається, як і в інших країнах, з кількох ступенів:

  • дошкільна (дитячий садочок);
  • початкова (зазвичай 4 класи, але в деяких землях може бути більше);
  • середня І та II ступенів (існує кілька видів систем середньої освіти в залежності від рівня знань учня; діти з найкращими оцінками можуть навчатися в гімназії; вступити у ВНЗ можна тільки після закінчення гімназії).

Знання учнів оцінюються за 6-бальною шкалою. Однак найвища оцінка – "1", а найнижча – "6".

Ще одним незвичним для українців моментом є те, що залишити дитину на другий рік у тому ж класі, аби краще засвоїти програму навчання, – звичайна практика в Німеччині.


Особливості навчання у Німеччині / Фото UnSplash

Слід також зауважити, що на відміну від України, спілкування вчителів та батьків в Німеччині доволі обмежене. Окрім батьківських зборів, основна комунікація відбувається через електронну пошту. Вчитель не надає своїх контактних даних, таких як номер телефону та не веде групи для батьків у месенджерах.

Зверніть увагу Пріоритет навчання та санкції за порушення: важливі нюанси нової допомоги Bürgergeld в Німеччині

Особливості життя в Німеччині: цікаві моменти

Ось ще кілька незвичних для українців особливостей проживання у Німеччині:

  • Багато хто з українців, які скористалися тимчасовим захистом, наддає перевагу отриманню державної допомоги, а не пошуку роботи та працевлаштуванню. Річ у тім, що після сплати податків, орендної плати та інших витрат залишається сума, яка приблизно дорівнює розміру допомоги від держави. Але треба пам'ятати, що державні виплати можуть скасувати. Більше про перебування у Німеччині читайте на офіційному сайті.
  • Як і в багатьох країнах Європи, записатися на прийом до лікаря вузького профілю по державному страхуванню не просто. Нерідко потрібно чекати кілька тижнів.
  • Отримати водійські права в Німеччині – дуже дороге задоволення. Це коштує близько 2 000 євро. Тому українці часто навчаються на водійських курсах та отримують права в Україні, а потім їх замінюють на німецькі, оскільки так дешевше.
  • Зазвичай квитки на потяги купуються без конкретного місця – забронювати можна за додаткову плату. Німецькі потяги дуже часто запізнюються, однак якщо у вас кілька пересадок, а один з потягів спізнився і ви не встигли на наступний, то маєте право з квитком сісти на будь-який, що їде у зазначеному напрямку.