Інформаційні агенції та компанії з працевлаштування за кордоном усе частіше поширюють інформацію про те, що рівень зацікавленості українців Чехією зростає. Країна вже кілька років поспіль входить у трійку найпопулярніших серед українських мігрантів. Компанія TransferGo, яка часто ділиться корисною для трудових мігрантів інформацією, дала цінні поради щодо того, як переїхати до Чехії легально. Також TransferGo пояснив, чому українці так часто надають перевагу саме цій європейській державі.

Цікаво Ріст понад 30%: скільки грошей українці відправили на Батьківщину у 2021 році

Чому трудові мігранти з України обирають Чехію

Як і більшість країн Європи, Чехія переживає демографічну кризу, тому відчуває суттєву нестачу робочої сили. Існує гостра потреба не лише у робітниках та низькокваліфікованих працівниках, а й у медиках, ІТ-фахівцях та адміністративних працівниках.

Попит породжує пропозицію, а отже українці залюбки погоджуються на вигідні умови роботи. Висока зарплатня, покриття витрат на проживання та корисний досвід – те, що найбільше мотивує працелюбних та активних українців скористатися можливостями міграції. Чехія приваблює наших земляків достатнім рівнем комфорту, адже країна розташована доволі близько від батьківщини, є ментально зрозумілою, та й мову вивчити не надто складно через схожість з іншими слов'янськими.

До того ж Чехія входить до 30 найкомфортніших країн світу для проживання. Тут високий рівень освіти, достатньо розвинена економіка та добре працює сфера охорони здоров'я, а місцеві жителі та мігранти зауважують, що почувають себе в країні безпечно. Не варто ігнорувати й той факт, що Чехія є справжнім раєм для поціновувачів естетики й культури. Багата історія, розкішна архітектура і смачні традиції Чехії здатні підкорити серця з першого погляду і назавжди.

Чехія є дуже привабливою країною для трудових мігрантів з України / Фото Unsplash

Як іммігрувати до Чехії

Багато клієнтів міжнародної компанії TransferGo, яка спеціалізується на швидких та вигідних грошових переказах, регулярно надсилають рідним кошти з Чехії. Левова частка цих людей зацікавлені у довготривалому перебуванні за кордоном. TransferGo назвав 5 способів, як це організувати з урахуванням законодавчих вимог.

Здобуття освіти

Чехія посідає друге місце за кількістю українців, які щорічно вирушають за вищою освітою. Навчання в цій країні йде в ногу з новими технологіями: студенти мають зручний розклад, більшість матеріалів доступні онлайн, а навчання зручно поєднувати з роботою. Що важливо, іноземці мають змоги отримувати освіту безплатно у державних вишах, якщо володіють чеською (потрібно скласти іспит).

У Чехії багато престижних вищих навчальних закладів, з дипломами яких відкривається безліч можливостей для працевлаштування є Європі. Зокрема, Карлів університет та Університет Масарика входять до переліку найкращих університетів світу QS World University Rankings.Тож здобуття вищої освіти у Чехії – дуже перспективна ідея. До речі, рішення актуальне не лише для молоді, оскільки в Європі люди нерідко вирішують здобути нову професію у зрілому віці, і це нікого не дивує.

Проте, щоб отримати навчальну візу, громадянину України навіть не обов'язково вступати до вишу. Можна просто записатись на будь-які курси тривалістю понад три місяці. Головне надати докази того, що ви прийняті на навчання, маєте житло та достатньо коштів для проживання у країні.

Іноземець, який закінчив чеський виш, також може подати заявку на виготовлення посвідки на проживання, якщо має намір знайти роботу у країні.

Карлів університет, один із найстаріших вишів Європи / Фото Courtesy Image

Робота

Працевлаштування є найпоширенішою причиною для легального перебування українців у Чехії. Для тих, хто планує потрапити у Чехію заради роботи, існує можливість оформити робочу карту (zamestnanecká karta) або синю карту (modrá karta). Перша надається усім, хто збирається працювати без кваліфікації, друга – кваліфікованим спеціалістам. Синя карта дає більше можливостей, зокрема отримання посвідки на проживання.

Багато українців також починають з короткострокової візи, яку продовжують за потреби. Пізніше, після знаходження житла чи роботи, людина вже може подати документи на візу тривалого періоду чи посвідку на проживання.

Підприємницька діяльність

Легально перебувати у Чехії можна не лише в ролі найманого працівника, а й в ролі підприємця, виробивши бізнес-візу тривалого терміну дії. Для цього кандидату треба пред'явити консульству такі документи:

  • довідку про відсутність судимості;
  • поліс медичного страхування;
  • підтвердження наявності житла;
  • документ, що засвідчує про реєстрацію як юридичної особи.

Коли громадянин України має намір отримати посвідку на проживання з метою ведення підприємницької діяльності, то потрібно додатково надати документи, що підтверджують відсутність заборгованостей та довести, що прибуток від бізнесу не менший від прожиткового мінімуму, необхідного для життя усіх членів сім'ї, які залежать від претендента на візу.

Інвестиції

У Чехії також можна отримати візу інвестора. Це актуально для осіб, які володіють значними статками й не проти вкладати кошти в економіку республіки.

Таким людям доведеться підтвердити легальність отримання коштів, відсутність боргів та фінансову спроможність вести справи. Крім того, може знадобитися довідка про несудимість та поліс медичного страхування. Не виключено, що можуть запросити ще й бізнес-план з деталями втілення інвестиційних намірів.

Підставами для легальної імміграції в Чехії можуть бути робота, підприємницька та інвестиційна діяльність / Фото Unsplash

Возз'єднання із сім'єю

Цей спосіб доступний людям, які мають близьких родичів серед громадян Чехії або іноземних громадян, які проживають у Чехії не менше 15 місяців з офіційним дозволом на проживання. Отримати посвідку на проживання з метою возз'єднання сім'ї також можуть ті, у кого чоловік, дружина або дитина мають статус біженця у Чехії та дозвіл на постійне проживання. Та є важливий момент: якщо людина хоче возз'єднатись з чоловіком чи дружиною, то її вік має бути не менше 20 років.

Моя мама вирушила до Чехії ще 9 років тому. За цей час я в Україні вивчився на економіста. Зрозумів, що роботу за спеціальністю шукати не хочу. То чому б не попрацювати й не пожити за кордоном? Отримати посвідку на проживання з метою возз'єднання сім'ї було не надто складно. Зараз проходжу стажування на фабриці та вчу мову. Планую провести в Чехії мінімум рік,
– ділиться своїм досвідом Роман з міста Перемишляни, що на Львівщині.

Переїхати до Чехії можна з метою возз'єднання сім'ї / Фото Unsplash

Як з Чехії надсилати кошти в Україну

Трудові мігранти з України для того, щоб переказувати з-за кордону кошти на батьківщину, найчастіше обирають сервіс TransferGo. Користувачі відзначають такі переваги:

  • зручність додатка;
  • наявність служби підтримки українською та російською мовами;
  • швидкість операцій;
  • вигідність;
  • привабливі бонусні програми.

TransferGo успішно працює з 2012 року. За цей час компанія завоювала довіру мільйонів користувачів з усього світу, серед яких понад 1,5 мільйона українців. А у жовтні минулого року міжнародна платіжна система TransferGo була зареєстрована в Національному Банку України.