За даними дослідження Tesco Bank, 40% туристів не дізнаються перед мандрівкою, скільки чайових варто залишати в тій країні, куди вони прямують. Але незнання культури чайових може негативно позначитись на бюджеті мандрівника або його просто вважатимуть невихованим.

Читайте також Чому пару туристів в Італії розлютив рахунок у кафе

Чи всюди потрібно залишати "‎на чай"?

Фінансовий експерт Іен Доначі радить мандрівникам перед відпусткою переглянути в мережі, скільки слід давати чайових у ресторанах, готелях і таксі. В кожній країні прийнятні суми можуть відрізнятися, а десь взагалі не потрібно залишати "‎на чай".

Також експерт порадив під час планування бюджету поїздки врахувати суму на чайові та підготувати для цього готівку.

Я пропоную перевірити середню вартість їжі в пункті призначення та додати відсоток місцевих чайових, щоб отримати приблизну суму,
– підказав Іен Доначі.

США

У Сполучених Штатах – унікальна культура чайових. Іноземні гості часто дивуються, що "‎на чай" тут залишають такий великий відсоток. Зазвичай на чайові йде від 15 до 20% від суми чека в закладі харчування. Також туристам рекомендовано залишати подяку персоналу готелів: покоївкам та носильникам.

Іспанія

У країні більша частина ресторанів, барів та кафе включають в рахунок оплату за обслуговування. Якщо такого пункту у вашому чеку немає, то можна залишити "‎на чай" 5 – 10% від вартості страв та напоїв.

Португалія

До цін на їжу тут автоматично додається плата за обслуговування, чайові в країні не дуже поширені. Але зазвичай в ресторані розраховуються, округлюючи суму до наступного євро. У португальських таксі чайові переважно не залишають.

Туреччина

Чайові в Туреччині не дуже поширені, але туристи можуть залишити "‎подяку" у кількадесят лір на знак вдячності за особливо смачну їжу чи обслуговування. У барах, кафе та таксі це робити не потрібно.

Італія

До рахунку зазвичай додається плата за обслуговування. А ще в Італії існує особлива система "‎коперто" – своєрідна "‎плата за вхід", коли з туристів стягується додаткова сума за сервірування столу, хліб та мінімальну закуску (наприклад, оливки) при посадці за столик в ресторані.

Легкі італійські закуски / Фото Unsplash

Кіпр та Греція

В обох країнах чайові зазвичай не передбачені. Але за особливо хорошу їжу, вино та обслуговування можна залишити близько 10% від суми в чеку. Це вважатимуть гарним жестом подяки.

Франція

У країні зазвичай включають 10% до чека як плату за обслуговування. Але туристи можуть залишити додаткові чайові, якщо вважають за потрібне.

Названо найкращі бари світу у 2023 році

У цьому році найкращим баром у світі визнали SIPS у Барселоні. Відомий міжнародний рейтинг The Worlds 50 Best Bars оголосив 50 найліпших барів. Церемонія нагородження відбулась у Сінгапурі.

Перемогу здобув бар SIPS у Барселоні. На другій позиції – нью-йоркський Double Chicken Please, який одночасно став Найкращим баром Північної Америки. Третє місце посів бар Handshake Speakeasy в столиці Мексики Мехіко.

Повний список місць з найкращими коктейлями можна переглянути тут.