Поки що йдеться лише про наміри скоротити підтримку: зменшити суму виплат та термін надання безкоштовного житла. Щоб заздалегідь знати, до чого готуватися українцям, міжнародний сервіс TransferGo розповідає про країни, які у 2024 році можуть скоротити допомогу для біженців.

Читайте також Щоб розв'язати нагальні питання: як і на кого залишити дитину в Польщі при виїзді за кордоном

Європа змінює підхід до підтримки біженців

Міграційна політика Заходу щодо українців зараз зазнає змін. Житлова криза, яка накрила країни через наплив переселенців, підштовхує Європу до радикальних рішень. Українців за кордоном всіляко стимулюють виходити на роботу: більшість країн відкрили для них свій ринок праці. Українцям допомагають із вивченням мов та пропонують варіанти роботи для тих, хто поки її не опанував.

Але жоден метод не може бути настільки дієвим, як зменшення виплат або їх скасування. Такі країни, як Ірландія, мають настільки високі суми соцдопомоги (близько 220 євро на тиждень), що біженці просто не мають потреби працювати.

Тому країни переглядають свою політику і роблять правила перебування для українців жорсткішими. Про такі плани публічно вже заявили в Чехії, Німеччині, Польщі та Ірландії. Що саме обговорюють?

Чехія

Чехія вже змінила правила перебування для українців. Влітку країна поміняла систему нарахування виплат. Тепер українці в Чехії отримують комплексну допомогу. Туди входить сума на проживання та особисті витрати. Також термін перебування у тимчасовому житлі скоротили до 150 днів.

Сума виплат у Чехії зменшилась: замість 5 000 крон на дорослого, біженці почали отримувати прожитковий мінімум (životní minimum) – 4 860 крон. Але після 150 днів перебування ця сума також зменшується до мінімуму для існування (existenční minimum) – 3 130 крон. Підвищені виплати і безкоштовне житло доступні тільки для вразливих груп населення.

Після цих скорочень Чехія змогла значно заощадити кошти у своєму бюджеті. Міністр праці Маріан Юречка підтвердив, що після змін умов перебування, частина українців повернулася додому, а частина – почали шукати роботу в Чехії.

До теми Додаткова виплата для українців: як у Чехії отримати Надзвичайну невідкладну допомогу

Українці можуть залишатися в країні під тимчасовим захистом до березня 2025 року. Але умови їхнього перебування зміняться уже у 2024 році.

Уряд пропонує ще більше скоротити термін безкоштовного розміщення біженців зі 150 днів до 120. Про це йдеться в оновленому пакеті законів Lex Ukrajina. Також українці втрачатимуть право на безплатне проживання, якщо відмовляться від житла або залишать його надовго без поважних причин.

Зміни до Lex Ukrajina також торкнуться маленьких українців та студентів у Чехії. Для них скасують окрему дату зарахування до дитсадка або школи. Для українських дітей більше не створюватимуть спеціальних класів. Підлаштовувати навчання для учнів та студентів з України тепер будуть менше ніж рік. Далі – на рівних умовах з рештою.

Крім того, Чехія змінила правила надання безплатного медичного страхування. Коли спливають 150 днів перебування в країні, біженці віком від 18 до 64 років більше не можуть отримувати медичне страхування коштом держави, а мають платити внески самі або через роботодавця. Страховку будуть покривати лише у випадках, коли стан здоров'я людини є тяжким і вона втрачає можливість працювати.

У 2024 році в Чехії запрацюють чергові зміни до Lex Ukrajina / Фото Shutterstock

Німеччина

Саме Німеччина прихистила найбільше українців після повномасштабного вторгнення. Тимчасовий захист тут отримали понад 1,2 мільйона українців. Країна зараз є найпопулярнішою серед переселенців, щомісяця сюди приїжджають біженці з України або інших країн Європи. Річ у тім, що українців найбільше приваблює німецький ринок праці.

А ті, хто не шукають в Німеччині роботу, а приїхали сюди, щоб отримати прихисток, мають щомісячні соціальні виплати – близько 500 євро на місяць. З наступного року вони навіть зростуть на 12%. Але на цьому щедрість Німеччини закінчується.

З 2024 року право на повноцінну соціальну допомогу вони зможуть отримати лише після трьох років урізаної допомоги. Раніше діяло правило про півтора року.

Канцлер ФРН Олаф Шольц та уряд дійшли згоди, що з 2024 року будуть виділяти на кожного біженця по 7 500 євро на рік. Через 36 місяців проживання в гуртожитках в українців залишиться право лише на ті виплати, які їм насправді потрібні. Біженцям видадуть спеціальні картки для оплати послуг, щоб вони не мали такого вільного доступу до готівки.

Також Німеччина ще активніше мотивуватиме українців шукати роботу. ФРН і сама зацікавлена в цьому, адже серед біженців є кваліфіковані спеціалісти, яких дуже потребує німецький ринок праці. Головна перешкода – вивчення мови. Тому центрам зайнятості доручать влаштовувати біженців на роботу, не чекаючи, поки ті засвоять німецьку на рівні B1.

Одержувачі допомоги по безробіттю (Bürgergeld) муситимуть мінімум раз на шість тижнів звітувати про свої зусилля з працевлаштування. Також роботу для них буде пропонувати спеціальна агенція. Якщо особа під тимчасовим захистом буде від неї відмовлятися, їй можуть скоротити виплати. Таке нововведення саме обговорює німецька влада.

Місце проживання має бути в районі "‎ближньої зони" Jobcenter, щоб людина могла швидко зустрітися із потенційним роботодавцем чи завітати до центру зайнятості. Українці мають перебувати в межах 2,5 години від Jobcenter. Про свою відсутність поблизу потрібно попереджати центр зайнятості щонайменше за 5 днів.

Варто зазначити, що не всі німецькі землі через брак ресурсів приймають українських біженців. Детальніше про це ми писали у цьому матеріалі.

У Німеччині мотивують українців влаштовуватись на роботу / Фото Unsplash

Польща

Польща у 2024 році, ймовірно, скоротить фінансову підтримку українських біженців. Але досі немає жодного офіційного рішення чи чіткої заяви про те, що саме зміниться. Якою буде фінансова підтримка українців у Польщі та чи буде вона взагалі, поки під питанням.

Посол України у Польщі Василь Зварич в одному з інтерв'ю пояснив, що зараз немає остаточного рішення про скасування пільг.

Закон, який надає українцям пільги, фактично на рівні з поляками, діє до березня 2024 року. Знаємо, що на рівні ЄС дію аналогічного закону було продовжено до 2025 року. Як правило, кожна країна ЄС синхронізує своє законодавство до певної міри із загальноприйнятим у Євросоюзі. Сподіваємось, що і дія цього закону у Польщі буде продовжена,
– зазначив він.

Але речник польського уряду Пьотр Мюллер не налаштований так позитивно. У коментарі для телеканалу Polsat він наголосив, що Польща, ймовірно таки скоротить фінансову підтримку для біженців з України.

Ці правила просто втратять чинність наступного року. Я думаю, що в значній мірі ці правила не будуть продовжені,
– заявив Мюллер.

Політик вважає, що у 2024 році скасують безкоштовний доступ до шкіл, медичного обслуговування та сімейні пільги.

Найбільш важливою виплатою в Польщі є 500+ на утримання дитини. Ці кошти українці отримують нарівні з поляками. Поки що про скасування цієї допомоги не попереджали. Навпаки, влада говорила про можливе збільшення щомісячної суми до 800 злотих. Тому поки залишається лише стежити за польськими новинами і заявами політиків. Адже вибори у країні вже відбулися, тому невдовзі польська влада має пояснити українцям, на що розраховувати.

Раніше у Польщі вже змінювали деякі правила надання допомоги. Наразі громадяни України можуть безкоштовно жити у місцях тимчасового розміщення лише перших 120 днів з моменту приїзду до Польщі. Далі за житло потрібно платити.

Також час на отримання польського ідентифікаційного коду (PESEL) скоротили з 90 до 30 днів.

Польща досі не визначилась, на яку допомогу можуть розраховувати українці / Фото Unsplash

Ірландія

Ця країна є однією з найпривабливіших для біженців з України. Тут високі виплати – близько 220 євро на тиждень. Також переселенців забезпечують житлом. Тому віддалений острів став таким популярним – тепер Ірландія бореться з житловою кризою через наплив біженців.

Уряд країни напрацьовує зміни, які зможуть зробити міграційну політику дещо жорсткішою у наступному році. Нововведення стосуватимуться двох ключових аспектів: скорочення соціальних виплат та обмеження безкоштовного житла.

Ірландія планує дозволити біженцям безплатно мешкати у соціальному житлі до трьох місяців. Далі українців зобов'яжуть сплачувати за оренду.

Місцевий уряд поки не розглянув остаточні суми нової фінансової допомоги, але вони планують зробити це до кінця року. У такий спосіб хочуть спинити потік біженців, які продовжують прибувати на острів.

Ми прийняли понад 100 тисяч людей за останні два роки. У нас немає житла, ми використовуємо намети, ми використовуємо контейнери. Це не та ситуація, в якій ми хочемо опинитися. Але якщо ми зможемо сповільнити прибуття біженців, тоді у нас є шанс подолати це,
– заявив прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар.

За останній час в Ірландії також ввели суттєве обмеження щодо безплатного житла. Тепер біженці не можуть покидати надане помешкання більш ніж на добу. Інакше це житло можуть передати іншим українцям, які його потребують. А залишені речі з часом утилізують.

Це означає, що українці не можуть поїхати додому чи в подорож без втрати розміщення. Виняток зробили тільки для святкових днів: на Різдво дозволили залишати помешкання з 22 грудня по 5 січня. Не повертатися вчасно можна тільки тим, хто отримав дозвіл на відсутність через особливі обставини або тим, хто відмовився від житла добровільно і заповнив спеціальну форму.

Ірландія намагається контролювати потік біженців / Фото Pexels

Варто визнати, Європа починає "‎втомлюватись" від допомоги українським біженцям. На країни тисне житлова криза та витрати, які йдуть на підтримку переселенців. Але жодна країна не залишить українців без допомоги. Десь стимулюватимуть йти на роботу, десь скоротять занадто високі витрати чи введуть орендну плату. Але жодна європейська країна не планує вказувати українцям на двері. Це більше питання компромісу.