Крім того, низка країн допомагає покращити фінансовий стан українських переселенців. Однією із таких є Чехія. Наразі тут діє програма Надзвичайної невідкладної допомоги (МОР). Що це за виплата, як подати заявку та на яку суму можна розраховувати, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.
Читайте також Як подати на аліменти з-за кордону: покрокова інструкція та юридичні поради
Надзвичайна невідкладна допомога: що це таке
Надзвичайна невідкладна допомога або Mimořádná okamžitá pomoc (MOP) – це програма, створена для підтримки осіб, які вже отримували соціальні виплати та використали попередню фінансову допомогу, надану Чехією. Також МОР поширюється на вразливі категорії населення.
На відміну від інших програм, ця допомога не є загальною і виплачується одноразово. Тобто йдеться про особливо критичні випадки. Наприклад, якщо вразлива особа не отримує гуманітарну допомогу та ризикує опинитися без даху над головою, вона має право негайно подати заявку на виплати.
Для українців із тимчасовим захистом сьогодні доступні два типи невідкладної допомоги:
- виплати у зв'язку з загрозою для здоров'я (újma na zdraví);
- одноразові виплати. Наприклад, якщо людина втратила своє посвідчення й потребує коштів на її відновлення, держава може компенсувати суму, необхідну для цього. Утім, після завершення процесу, особа повинна надати квитанції, що засвідчують витрати.
Розглядається MOP індивідуально на основі доходу, майнових та соціальних умов. Щоб отримати допомогу, особи повинні подати заповнену заяву разом з усіма необхідними документами. Після цього розпочинається процедура їх вивчення, яка може тривати до трьох місяців.
Надзвичайна невідкладна допомога (MOP) в Чехії / Фото Ministerstvo práce a sociálních věcí
Як подати заявку та які документи потрібні
Заяву подають у відділенні Управління зайнятості за місцем фактичного проживання. Сформувати запит також пропонують в електронному форматі, наприклад, через ідентифікатор банку. Шаблон заявки на одноразову виплату MOP та основні відомості доступні за посиланням.
Найкраще одразу представити якнайбільше документів. Так, разом із заявою потрібно надати:
- документи про розмір власних доходів та всіх осіб, що проживають разом;
- заяву про загальний соціальний і фінансовий стан особи й членів її сім’ї;
- дані про суму, яку особа витрачає на житло, розмір боргу та доказ, що попередні оплати не відбувалися.
При цьому важливо розуміти, що виплата не відбувається одразу після подання заяви, а лише згодом, після процесу ретельної перевірки всіх даних.
Може зацікавити Як розлучитися за кордоном: юридичні нюанси, які мають врахувати українці
Сума виплати: що треба знати
Розмір виплати залежить від особистих обставин людини. Оскільки Mimořádná okamžitá pomoc є одноразовою допомогою, не існує межі щодо суми виплати.
Саме для того, щоб визначити відповідну суму для кожного конкретного випадку, Центр зайнятості проводить ретельний моніторинг, здійснює перевірки та лише на основі отриманої інформації призначає розмір виплати, що допоможе покрити екстрену ситуацію.
Визначеної суми МОР – нема, оскільки все залежить від ситуації / Фото Pexels
ГУД і МОР: важливі нюанси
Як зазначалося, одноразові витрати MOP призначені винятково для вирішення непередбачених обставин, внаслідок яких людина може втратити житло чи погіршити стан здоров'я. При цьому основним механізмом покриття витрат на помешкання є ГУД (гуманітарна допомога). Саме вона охоплює всі витрати на квартиру чи будинок, що передбачені державою.
Тож особи, які не подали заявки на отримання ГУД у поточному місяці, але запросили одноразову виплату МОР, не будуть пріоритетними. Найчастіше їм надійде повідомлення із порадою подати заявку на ГУД. Зробити це можна до кінця місяця, в якому подано заяву.