Свіжі дослідження показують: що довше українці проживають за кордоном, тим більше у них з'являється причин, щоб осісти у новій країні. Вони влаштовуються на роботу, думають про перспективу європейської освіти для дітей та навіть відкривають бізнес. Міжнародний сервіс TransferGo розкаже, у яких країнах Європи найбільше прагнуть залишитися українці.

Читайте також Водійське посвідчення в Польщі: обмін, відновлення та нюанси на 2024 рік

Чому не повертаються

Дослідники з Центру економічної стратегії презентували аналіз настроїв українських переселенців. Вони спрогнозували, скільки з них не повернеться на батьківщину навіть тоді, коли в Україні буде безпечно. За даними експертів, йдеться про приблизно 3,3 мільйони громадян.

Міжнародний досвід допоміг дослідникам визначити ключові чинники повернення українців додому:

  • безпека;
  • наявність житла, у яке можна повернутися;
  • можливість заробляти на життя;
  • порівняння умов вдома та в країні перебування.

Річ у тім, що багатьом переселенцям безпечніше залишатися в Європі. Особливо це стосується вихідців з тимчасово окупованих територій і прифронтових регіонів. В деяких випадках людям просто нікуди повертатися, адже їхнє житло зруйноване або залишається в окупації.

Згідно з опитуванням ЦНС, переважна більшість українців за кордоном (63%) все ж планують повернутися до України. Але чим довше вони перебувають у Європі, тим більше адаптуються до життя в новій країні: вивчають мову, звикають до особливостей нового місця, знаходять роботу та відкривають нові перспективи для своїх дітей.

Саме можливість отримати роботу, бажано за фахом, та гідна оплата праці виступають головними рушіями, коли людина ухвалює рішення будувати подальше життя в Європі.

Скільки українців хочуть залишитися в Німеччині

У 2023 році Німеччина стала лідером серед країн, які надали прихисток українцям. Чимало з них мігрували до ФРН із Польщі у пошуках кращих умов та високооплачуваної роботи. Це вже свідчить, що багато переселенців можуть залишитися в Німеччині назавжди.

Водночас Німеччина підтримує таке рішення, особливо, якщо його приймають працездатні особи. Це пояснюється тим, що держава має дефіцит робочих рук, який заповнюють мігрантами з різних країн світу. А освічені, працьовиті й кваліфіковані українці цілком влаштовують місцевих роботодавців.

Держава відправляє переселенців з України на інтеграційні курси, де надають можливість вивчити мову та підвищити кваліфікацію. Особи, які їх пройшли, одразу потрапляють на роботу. При цьому Німеччина навіть пом'якшила умови працевлаштування для українців. Тепер працевлаштуватися можна без достатнього володіння німецькою мовою.

Такі поступки і швидке працевлаштування також стимулюють українців задумуватись про те, щоб залишитися в Німеччині надовго або назавжди. Когось, до речі, лякає німецька бюрократія. А хтось, навпаки, завдяки роботі державної машини ФРН відчуває стабільність, якої йому бракувало вдома.

А що про це каже соціологія? Настрої українців, які планують залишитися в Німеччині, дослідили у Федеральному інституті народонаселення. 44% українців у Німеччині планують залишитись у країні ще на кілька років або навіть назавжди. Це на 5% більше, ніж наприкінці літа 2022 року.

Дослідники зазначають, що важливу роль тут відіграє сімейна ситуація та соціальна інтеграція. Ті переселенці, які мають партнера чи партнерку в Україні, набагато рідше хочуть залишатися в Німеччині надовго. Але ті, хто вчать німецьку мову, здобувають освіту та працевлаштовуються, ймовірно, плануватимуть переїхати сюди назавжди.

Робота в Німеччині

Німеччина охоче бере українців на роботу навіть без знання мови / Фото Freepik

Чи планують українці залишатися в Польщі

Польща за останній рік втратила статус країни, яка прихистила найбільше українців. Як вже було згадано, вони мігрували до більш перспективної Німеччини. Але частина не переїхала до інших країн і не повернулась додому. Деякі з них планують залишитися в Польщі і після перемоги України.

Міграційні настрої українців у Польщі дуже залежать від віку. Це показало дослідження міграційної платформи EWL. Молодь часто планує затриматися на рік чи довше, а от старші люди – поспішають повернутися додому.

Загалом 50% опитаних українців, які зараз проживають у Польщі, хочуть отримати посвідки на проживання в країні. А 15% громадян України налаштовані звернутись по польське громадянство. Середній вік переселенців, які планують поки не повертатися із сусідньої країни – 34,3 роки.

Загалом наміри українців такі:

  • 18 – 25 років: 21% хочуть залишитися у Польщі, а 12% – повернутися в Україну;
  • 26 – 35 років: 26% мають намір залишитися, а 36% – повернутися в Україну;
  • 36 – 45 років: 48% хочуть залишитися, а 35% – повернутися додому;
  • від 45 років: хочуть залишитися в Польщі 5%, а повернутися додому 12%.

А от щодо причин, які можуть стимулювати українців повернутися додому, вони називають такі:

  • безпека,
  • перспективне членство в ЄС та НАТО,
  • економічна ситуація,
  • підвищення зарплати,
  • поліпшення умов праці,
  • возз'єднання з родиною.

Бажання залишитися в Польщі залежить від віку

Молодь налаштована залишатися в Польщі, а от старші – хочуть повернутися / Фото Unsplash

Настрої українців у Швейцарії

Тимчасовий захист у Швейцарії отримали понад 66 тисяч українців. Багато з них досі не визначилися щодо повернення додому, але деякі вже зрозуміли, що точно хочуть залишитися в новій країні.

В рамках дослідження осіб, які переїхали з України, опитали, чи розглядають вони повернення додому зі Швейцарії після покращення безпекової ситуації. Результати опитування виявилися такими:

  • близько третини українських переселенців хочуть повернутися на батьківщину;
  • близько 40% респондентів досі не визначилися;
  • ще третина опитаних українців зізналася у бажанні залишитися у Швейцарії.

Дослідники детальніше розпитали українців, які хочуть залишитися у Швейцарії, чому вони не повернуться до України. Основними перешкодами вони назвали такі:

  • проблеми з безпекою,
  • окупація регіону, де вони жили,
  • поганий доступ до медичної допомоги,
  • відсутність роботи.

При цьому, на відміну від Німеччини, влада Швейцарії мотивує українців переїжджати додому. Країна навіть розробила спеціальний план, що передбачає виплати за повернення – від 1 000 до 4 000 швейцарських франків.

Чи хочуть українці залишатися в Данії

Данія прихистила понад 40 тисяч українців. Частину із них країна планує повернути додому після того, як в Україні стане безпечно. Але ті, хто захоче залишитися в державі й надалі, матимуть таку можливість.

За даними масштабного опитування Копенгагенського університету "‎Українці в Данії", половина українських громадян хочуть залишитися жити і працювати в цій країні. Про такі наміри оголосили 49,5% респондентів. Усього в опитуванні взяли участь 7 тисяч українців. Як зазначають експерти, цей результат виявився доволі неочікуваним.

Я не очікувала, що майже половина скаже, що хочуть тут залишитися. Це стало для нас великим сюрпризом. Ми бачимо, що це група, яка добре прижилася в суспільстві. Багато хто працює, багато дітей ходять до школи,
– розповіла одна з авторок дослідження Карен-Інге Карстофт.

Вона також вважає, що бажання українців залишитися в Данії може бути пов'язане з тим, що в Україні досі небезпечно. А люди закономірно прагнуть до спокійного повсякденного життя, яке пропонує їм Данія.

Після закінчення дії тимчасового захисту українці зможуть залишитися в Данії, використавши інші механізми, наприклад подати заяву на отримання дозволу на проживання через бізнес-схему. У цьому випадку дохід має перевищувати 3 000 євро на місяць.

Українці в Данії

Половина українців хотіли б залишитися в Данії / Фото Pexels

Отже, найбільше на перспективи залишитися жити в Європі впливають можливості з працевлаштування та бажання дати краще майбутнє дітям. Очевидно, що країни, які надали притулок для українців зовсім не проти, щоб вони залишалися й надалі. Але головна умова — інтеграція в економічне життя країни і самозабезпечення.