У центрі східноєвропейських досліджень проаналізували, наскільки складно українцям із тимчасовим захистом у Литві, адаптуватися в країні. Для цього опитали понад 200 респондентів. Вони розповіли що саме дається їм найважче. Про які проблеми найчастіше говорять українці у Литві — читайте далі.
До теми Чехія змінила умови для українців: що потрібно знати про тимчасовий захист у 2024 році
Українців опитали про проблеми
Більшість респондентів — це українські жінки старші 30 років, які мають дітей. Дослідники поговорили з ними про роботу, медицину, освіту, соціальну адаптацію та інтеграцію.
Опитані українці розповіли, що майже 90% з них планують вивчити литовську мову. Цікаво, що більшість із них мотивовані саме вдячністю до країни, яка їх прихистила.
65% респондентів з України мають стабільний дохід у Литві. Але все одно багато хто відчуває серйозну тривогу через фінанси.
Найпоширеніші проблеми українців у Литві:
- Відсутність можливості вивчати мову — 45,9%.
- Труднощі з доступом до медичної допомоги та довгий час очікування прийому лікаря — 51,2%.
- Відсутність допомоги із пошуком роботи 29,7 %.
- Труднощі з пошуком житла – 14%.
- Проблеми з матеріальною допомогою – 23,3%.
- Також деякі українці говорили про почуття соціальної ізоляції та відчуженості.
Попри те, що багато українців на сьогодні не мають чіткого плану на майбутнє, адже в Україні триває війна, 64% респондентів у Литві готові розглянути можливість отримання громадянства країни.
Проблеми українських біженців у Польщі
Міжнародний комітет порятунку International Rescue Committee дослідив проблеми українців, які проживають у Польщі. Біженців опитали у Варшаві, Катовіце та Познані.
Переселенців хвилює загроза припинення дії PESEL UKR та пов'язаних із ним соціальних виплат. Про таку проблему згадали у своїх відповідях 31% опитаних. 45% українців поставали перед труднощами під час доступу до медичної допомоги в Польщі.
А 66% респондентів скаржилися на проблеми на роботі в Польщі: траплялися випадки трудової експлуатації або дискримінації.