Однак з 1 лютого умови проживання в Ірландії будуть дещо змінені. Нові правила стосуватимуться умов проживання та скорочення виплат. Кого саме торкнуться обмеження, розповідає міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo.

Читайте також Болгарія та Румунія з березня – у Шенгенській зоні: як це вплине на в'їзд для українців

Оновлені умови для українців у Ірландії

З 1 лютого в Ірландії запровадили скорочення виплат для новоприбулих українців. Однак обмеження діятиме лише на час їхнього перебування у державному житлі. Якщо ж переселенці вирішать самостійно орендувати помешкання, соціальні виплати будуть вищими.

Інша, не менш важлива зміна, стосується терміну перебування у безплатному державному житлі. Цьогоріч його обмежено 90 днями. Упродовж цього періоду українці зможуть отримувати допомогу в розмірі 38,80 євро на тиждень. Раніше сума виплат дорівнювала допомозі, яку надають особам з інвалідністю (disability allowance), та становила 220 євро на тиждень.

Для українців в Ірландії з 1 лютого змінили правила

Для українців в Ірландії з 1 лютого змінили правила / Фото Unsplash

Спеціальні центри прибуття для українців прийматимуть лише новоприбулих. Щоб не допустити перевантаження окремих локацій, Ірландія обіцяє побудувати більше поселень, необхідних для короткотривалого проживання, по усій країні. В кожному із таких центрів українці зможуть безкоштовно проживати упродовж 90 днів.

Як відомо, ці зміни набули чинності 29 січня, й не вплинули на тих українців, які отримали тимчасовий захист в Ірландії раніше.

Чому прийняли таке рішення

За даними Міністерства юстиції Ірландії, в період з 1 листопада по 20 грудня 2023 року країна стикнулася зі значним припливом українців. В середньому за тиждень, держава приймала від 484 до 702 осіб. А 3 740 переселенців з України висловили намір отримати тимчасовий захист.

Завдяки хорошим умовам проживання та солідарності місцевого населення, потік українців до Ірландії залишається стабільним і зараз. І якщо до 24 лютого 2022 року в державі проживало 3 – 4 тисячі наших співгромадян, то за перший рік повномасштабного вторгнення їхня кількість зросла до 85 тисяч. Сьогодні ж, згідно з даними ООН, тимчасовий захист в країні отримали 102 560 осіб з України.

Однак масова міграція виявила і слабкі сторони держави. Вже восени 2022 року уряд Ірландії висловив серйозне занепокоєння щодо житлової кризи. За словами представників влади, саме наплив українців став одним із факторів дефіциту доступного житла. Це унеможливило розселення всіх, хто продовжував прибувати до країни.

Реакцією на це стали заходи, спрямовані на обмеження підтримки переселенців з України. Уряд вважає, що ці зміни зроблять країну менш привабливою для тих, хто потребує тимчасового захисту в Європі. Однак, попри ці зусилля, існує ризик, що ситуацію не вдасться врегулювати.

Ірландія стимулюватиме українців шукати власне житло / Фото Unsplash

Зараз ірландські політики відзначають, що нові заходи створять суттєву різницю між українцями, які проживають у центрах розміщення, та тими, хто самостійно шукає житло. До того ж новий наплив орендарів лише погіршить і без того суттєву проблему з помешканнями.

Зверніть увагу Зміни для українців у Німеччині: до чого варто підготуватися у 2024 році

Водночас важливо зауважити, що орендодавці, які прийматимуть переселенців, й надалі отримуватимуть від Ірландії компенсацію у розмірі 800 євро щомісячно.

До речі, Ірландія – не єдина країна, що скорочує термін безкоштовного проживання. Раніше про схожі умови, які наберуть чинності з 1 вересня 2024 року, заявила і Чехія. Більше можна дізнатися за посиланням.