Історичне рішення Єврокомісія ухвалила у грудні 2023 року. Спершу прикордонний контроль скасують на повітряних та морських кордонах. Над змінами для перетину сухопутних кордонів працюватимуть упродовж 2024 року.

Зверніть увагу Чому українці втрачають виплати від ZUS: найпоширеніші помилки

Міжнародний сервіс TransferGo вже розібрався, як це змінить життя мандрівників.

Що таке Шенгенська зона

Шенгенська зона – це простір, де скасований прикордонний контроль між державами. Разом з Болгарією та Румунією вона збільшиться до 4,5 мільйонів квадратних кілометрів.

До Євросоюзу Румунія та Болгарія увійшли ще у 2007 році. З того часу країни пройшли довгий шлях до майбутнього у Шенгенській зоні. Найдовше дипломатична робота тривала з Нідерландами та Австрією, оскільки вони були проти долучення нових територій через питання мігрантів. Зрештою, вдалося досягнути компромісу.

Відтепер подорожі громадян Румунії та Болгарії до інших країн Шенгенської зони стануть ще легшими та доступнішими. Зокрема, люди зможуть без жодних перешкод полетіти на прогулянку до Парижа або провести романтичні вихідні у Венеції.


Громадянам Румунії та Болгарії стане простіше мандрувати / Unsplash

Румунія та Болгарія – популярні серед туристів з України

Румунія – доволі популярна серед українських мандрівників у всі сезони. Більшість туристичних компаній щомісяця пропонують щонайменше одну подорож на територію країни. Зокрема, українцям рекомендують відвідати міста Бухарест та Брашов, а також – замок Кантакузіно, який став культовою локацією після виходу серіалу Wednesday від Netflix.

Також після 24 лютого 2022 року українці часто приїжджають на територію Румунії, аби полетіти звідти до інших країн.

Тим часом пік відвідування Болгарії щорічно припадає на червень – серпень. Часто українці обирають курорт Золоті піски.


Болгарія славиться своїм морським відпочинком / Unsplash

Які зміни чекають мандрівників з України

На територію Шенгенської зони українці можуть в'їхати, пред'явивши біометричні паспорти.

Безвізовий режим передбачає, що громадяни України можуть перебувати на території держав-учасниць Шенгенської угоди до 90 днів (упродовж 180-денного проміжку часу). Відлік починається з дня в'їзду на територію країни.

Раніше відвідування території Румунії та Болгарії не враховувалося до 90-денного ліміту перебування на території Шенгенської зони. Однак тепер, вочевидь, варто готуватися до змін.

Перебувати на території Шенгенської зони до 90 днів українці можуть з туристичною метою або – з низки інших причин. Зокрема, для:

  • короткотривалого навчання;
  • лікування;
  • відвідування певних подій (наприклад, конференцій або культурних заходів).

ЄС відклав запуск ETIAS

До слова, у ЄС вкотре відклали запуск ETIAS

Мандрівників попереджали, що з 2024 року запрацює система ETIAS. Водночас тепер старт відтермінували щонайменше до травня 2025 року.

ETIAS передбачає, що громадянам понад 60 країн світу (зокрема, України) доведеться платити збір за в'їзд на територію ЄС. Сума – зовсім не кусається: мовиться про 7 євро.