Очевидно, що Німеччина зацікавлена у швидкій інтеграції переселенців з України. Зокрема, цьогоріч уряд ініціював полегшену процедуру працевлаштування, а також анонсував декілька змін, щодо соціальної допомоги. Міжнародний сервіс TransferGo вже ознайомився із нововведеннями та розповідає про найважливіші із них.

Корисно Українці у Швейцарії: яку роботу та зарплати пропонує країна

Німеччина активно працює над збільшенням чисельності населення

У п'ятницю, 19 січня, уряд країни проголосував за закон, що змінює умови надання громадянства Німеччини. Вимоги до кандидатів спрощуються. Наприклад, допускається наявність кількох громадянств. Щоб закон набув чинності, його ще має схвалити Бундесрат та підписати президент. Однак ця подія є хорошою демонстрацією вектора країни на найближчі роки.

Ухвалення цього закону зумовлене демографічною ситуацією та дефіцитом робочої сили. Населення Німеччини старіє, а без припливу роботоздатних мігрантів й взагалі очікується його скорочення. Тому залучення іноземців, зокрема українців, завдяки яким у 2023 році чисельність населення зросла на 1,3%, є пріоритетною стратегією країни.

Старіння населення фіксують у ФРН
У Німеччині фіксують старіння населення і зниження народжуваності / Фото Pexels

Є й інший важливий аспект. Так, міністерка внутрішніх справ Ненсі Фезер зазначила, що новий закон має стимулювати інтеграцію переселенців, а не створювати нові перешкоди. Водночас влада розробляє низку інших змін, про які важливо знати нашим співгромадянам, які переїхали сюди на тимчасове проживання.

Програма прискореного працевлаштування JobTurbo

Одним із найголовніших нововведень стане ініційована урядом Німеччини програма прискореного працевлаштування українців. Ініціатива, що отримала назву JobTurbo, насамперед вплине на діяльність центрів зайнятості. Зокрема:

  • Курси стають другорядними. У попередніх роках українцям пропонували підвищити кваліфікацію й лише після цього переводили на ринок праці. Однак зараз пріоритети змінилися. Відтепер пошук вакансій триватиме паралельно з проходженням курсів. Якщо ж роботодавця зацікавить кандидат, курси доведеться завершити або перенести на вільний від роботи час.
  • Зміниться підхід до вивчення мов. Раніше перед працевлаштуванням центри зайнятості спрямовували українців на мовні курси та фінансували їхнє навчання. Тепер всю відповідальність за цей процес отримує роботодавець. Відтак, вчити німецьку доведеться безпосередньо в робочому середовищі.
  • Зустрічі із центром зайнятості стануть частішими. Раніше консультації проводили раз на кілька місяців. Проте за новою програмою вони передбачені кожні 6 тижнів.

Розмір виплат зросте на 12%

З 1 січня 2024 року розміри соціальної допомоги та допомоги від Німеччини зросли на 12%. Причиною такого рішення називають інфляцію у країні, внаслідок якої спостерігається зростання цін на товари та послуги.

Німеччина збільшить виплати біженцям
Німеччина збільшить виплати українцям у 2024 році / Фото Pexels

Допомога Bürgergeld, яка виплачується як основне забезпечення для громадян країни, також передбачена для українців з тимчасовим захистом. Нові суми виплат становитимуть:

  • для самотніх осіб / самотніх батьків – 563 євро;
  • для сімейних пар на одного партнера – 506 євро;
  • для дорослих, які перебувають в інтернатних закладах, – 451 євро;
  • для підлітків 14 – 17 років – 471 євро;
  • для дітей 6 – 13 років – 390 євро;
  • для дітей до 5 років – 357 євро.

Допомога на придбання особистого шкільного приладдя також зросте приблизно на 12%. В першій половині навчального року виплати планують збільшити зі 116 до 130 євро. А в другій половині навчального року – із 58 євро до 65 євро.

Допомогу з безробіття можуть скасувати за відмову від роботи

Зараз майже 928 тисяч осіб працездатного віку у Німеччині щонайменше рік не мають роботи, що на 50 тисяч більше, ніж торік. За даними Федерального агентства з праці, з новозареєстрованих “довготривалих безробітних” 35 тисяч є громадянами України. При цьому уряд країни вбачає у цьому власну стратегічну помилку.

Щоб виправити її, країна підійшла до змін комплексно. Так, Федеральне агентство з праці поставило перед собою нову мету – забезпечити українських переселенців відповідними пропозиціями роботи, які відповідають їхній кваліфікації. Водночас міністерство праці розробляє законопроєкт щодо часткового скасування виплат безробітним, які відмовляються від запропонованих вакансій без поважної причини.

Після першої відмови виплати зупинять на 2 місяці, але центри зайнятості все ж продовжуватимуть оплачувати житло та комунальні послуги.

Після цього центр зайнятості знову запропонує відповідну вакансію. Якщо людина відмовиться – буде введено нове коло санкцій. Зрештою, розмір виплат може бути скороченим на 100%.

Німецькі депутати вже незабаром можуть схвалити ці зміни. Тож переселенцям радять уважно слідкувати за актуальними новинами.