В цьому питанні існує чимало нюансів, з якими варто ознайомитися. Так, міжнародний сервіс з переказу коштів TransferGo зібрав усю важливу інформацію про життя в Хорватії, зокрема: оформлення прихистку, пошук житла, працевлаштування українців та грошову допомогу.

Читайте також Табори для біженців у Норвегії: в яких умовах живуть українці

В'їзд та реєстрація в Хорватії

Українці, які потребують тимчасового захисту, можуть перетнути кордон Хорватії в будь-якому з чинних прикордонних пунктів пропуску.

Після прибуття до країни варто одразу оформити карту тимчасового захисту, яка дозволяє:

  • безкоштовно їздити громадським міським транспортом,
  • безкоштовно отримати медичну допомогу,
  • влаштовуватись на роботу,
  • записати дітей в школу та садочок,
  • отримати одноразову фінансову допомогу,
  • безкоштовно їздити залізницею.

Існує два варіанти подачі заяви на отримання тимчасового захисту:

  1. В електронному вигляді за посиланням. Після відправлення анкети представники влади сконтактують з вами.
  2. У паперовій формі у найближчому відділенні поліції.

Крім того, слід зареєструватися у Хорватському Червоному Хресті. Організація виконує гуманітарну місію – надає психологічну допомогу та лікування, займається розшуком членів сімей, сприяє возз'єднанню сімей та організовує безплатне харчування. Але важливо розуміти, що реєстрація у Червоному Хресті не замінює державну реєстрацію у поліції на отримання статусу тимчасового захисту.

Житло

Якщо у людини немає варіантів житла, після прибуття на прикордонний пункт можна отримати інформацію про притулки в Хорватії.

Українці в Хорватії можуть отримати прихисток

Українці в Хорватії можуть отримати прихисток / Фото Pexels

Найімовірніше, українців скерують до центрів прихистку і тимчасового перебування для переміщених осіб, розташованих на двох локаціях:

  • Спортивний зал "Південь 2", адреса у місті Осієк: вулиця Краля Петра Свачича 67 (Sportska dvorana Jug 2, Ulica kralja Petra Svačića 67, Osijek);
  • Міський спортивний зал ОШ ім. доктора Юре Турича, адреса у місті Госпич: вулиця Мирослава Кралєвича 19 (Gradska športska dvorana, OŠ dr. Jure Turića, Ulica Miroslava Kraljevića 19, Gospić).
  • Термін перебування у центрі прихистку для переміщених осіб є короткотривалим, зазвичай до 48 годин. Після цього людям пропонують більш постійне місце проживання. У центрах прихистку чергують працівники Управління цивільного захисту, поліції та Хорватського Червоного Хреста.

У разі, якщо українці мають організоване проживання в Хорватії у друзів, родини тощо, то можна продовжити поїздку до потрібного пункту призначення. При цьому варто повідомити про своє перебування у найближчому відділенні поліції та подати там заяву на набуття статусу тимчасового захисту. Щоб заощадити час, можна подати заяву онлайн. Після схвалення звернення, правоохоронці видадуть посвідчення (ідентифікаційну картку) іноземця, якому надано тимчасовий захист.

Працевлаштування для іноземців

Із тимчасовим захистом українці можуть шукати роботу не тільки в Хорватії, а й в усьому Європейському Союзі, використовуючи "Фонд талантів ЄС".

Зауважте Українці в Канаді: все, що треба знати для комфортного життя в цій країні

Інформація про працевлаштування і соціальне забезпечення українців у Хорватії зі статусом тимчасового захисту доступна на сторінці Міністерства праці та соціального забезпечення РГ. Крім цього, хорватський ресурс із працевлаштування moj-posao.net створив окрему рубрику для пошуку роботи тимчасово переміщеним українцям.

Які зарплати в країні?

Зазвичай, в Хорватії пропонують українцям працевлаштуватись покоївкою, хостес, офіціантом, барменом, баристою, кухарем, кур'єром, адміністратором та аніматором. Для іноземців доступна також робота касира, водія вантажівки, столяра, механіка, будівельника, тесляра. Крім цього, жінки можуть знайти вакансії швачки, танцівниці, няні або домробітниці.

Які зарплати в Хорватії

Які зарплати в Хорватії / Фото UnSplash

Середня зарплата в Хорватії в 2023 році дорівнює 5 000 хорватських кун (721 долара США):

  • найвищі зарплати у фахівців, що працюють у сфері IT-технологій – 11 500 кун (1660 доларів США);
  • працівники обслужної сфери в літній сезон заробляють від 3 000 кун до 6 000 кун (865 доларів США);
  • найнижчі заробітні плати у касирів і будівельників – приблизно 2 800 кун (400 доларів США).

Грошова допомога для українців у Хорватії

Українці, що отримали у Хорватії статус тимчасового захисту, мають право на одноразову фінансову допомогу.

Виплата надається на одну людину чи на сім'ю в розмірі від 330 євро до 460. Грошова допомога призначається після співбесіди, рішення про призначення фінансової допомоги залежить від того, чи має особа в Хорватії родичів або друзів, чи влаштована на роботу і який має рівень доходів.

За посиланням можна знайти адреси для отримання одноразової фінансової допомоги та інших необхідних довідок у Хорватії.

Підтримує українців у Хорватії і Червоний Хрест. Приїжджі можуть отримати допомогу їжею, одягом, ліками. Заявку на допомогу можна оформити за посиланням.

Крім цього, допомогу продуктами та іншими необхідними речами надає благодійна організація Карітас – їхні центри можна знайти біля кожного великого католицького Костелу.

Чати допомоги для українців: