Через ці місця проходять не лише громадяни України, а біженці з усіх країн, які чекають на розподіл до житла у комуні та оформлення документів. Міжнародний сервіс TransferGo допомагає детальніше розібратися з тим, що ж таке мутак та які умови чекають там на українців.
Читайте також Норвегія для українців: як отримати тимчасовий захист у цій країні
Що таке мутак у Норвегії
За даними норвезького Міністерства праці та соціальної інтеграції, за 2022 рік країна прийняла близько 32 тисяч переселенців з України. Коли біженці перетинають кордон Норвегії, їх розподіляють до тимчасових таборів – мутаків. Норвегія – одна з небагатьох країн, де їх облаштували близько сотні.
Мутак (норвезькою – Mottak) – це розподільчий табір для біженців, де вони живуть, очікуючи на оформлення документів та переїзд до тимчасового житла у комунах. Найчастіше це готель, пансіонат або комплекс кількаповерхових будинків. Люди, які тут перебувають, не мають права на соціальні виплати, але отримують допомогу на проживання – до 400 крон на день (35 євро). Також мешканцям мутака пропонують й інші послуги, про які розкажемо далі.
Зазвичай мутак – це готель або пансіонат, куди поселяють біженців / Фото Hero
Як довго можна залишатися в мутаку
Не існує чітких термінів щодо того, скільки можна проживати у мутаку. Переселенці залишаються тут на період від кількох тижнів до місяців – все залежить від прогресу із пошуком доступного житла у Норвегії. У середньому в таборі для біженців українці перебувають від 3 до 6 місяців. Протягом цього часу триває підбір муніципалітету (комуни), який погодиться поселити людину на своїй території.
Бувають ситуації, коли громадяни України отримують відповідь від міграційної служби вже через 2 тижні після прибуття до Норвегії. Тоді їх можуть оперативно переселити в окреме житло у певній комуні.
За кожним мутаком закріплюють кількох соціальних працівників – їхня кількість залежить від числа біженців. Вони допомагають українцям з організаційними питаннями та підготовкою документів. Один із найбільших таких Центрів допомоги називається Hero. Деталі про цю установу можна переглянути на сайті.
Табори для біженців у місті Суннмере / Фото з фейсбука Ukrainske flyktninger til Norge
Умови проживання
У розподільчих таборах біженці самостійно облаштовують свій побут. Тобто кожна людина або родина відповідальна, зокрема, за прибирання та прання.
Умови проживання у мутаках можуть дуже відрізнятися. Водночас таке житло обов'язково має необхідний мінімум зручностей. Так, у центрі тимчасового розміщення вас точно забезпечать:
- ліжком (не в наметі), але, можливо, доведеться ділити кімнату з іншими;
- кишеньковими грошима (від 200 до 400 крон на день);
- їжею або коштами на харчування;
- доступом до кухні;
- необхідними засобами гігієни;
- речами для маленьких дітей (візочок, пляшечка, одяг тощо);
- місцем, де прати та сушити одяг;
- доступом до інтернету;
- всією необхідною інформацією (працівники допоможуть розібратися з поселенням, дозвіллям та медичними послугами).
У деяких таборах для біженців доступна послуга нагляду за дітьми до 6 років. А старших можна віддати до дитсадка.
Соціальні працівники допомагають українцям у таборах / Фото з фейсбука Refugees Welcome Kongsberg
Що кажуть українці
Українці розповідають про дуже різний досвід проживання в мутаках. Наприклад, Людмила з сином, які переїхали до Норвегії з Чернігова, мешкали у таборі для біженців понад місяць. Їм надали окремий будиночок і забезпечили триразовим повноцінним харчуванням. Також одразу у мутаку була можливість вивчати норвезьку мову. А раз на тиждень – пропонували поїздки до міста.
Але так щастить не всім. Українці в Конгсберзі, що на півдні Норвегії, скаржилися на умови проживання в таборі для біженців. Зокрема, вони розповідали, що жили по 16 осіб в переповнених кімнатах, де не було навіть вікон. У таких умовах переселенці чекали місяцями, адже для них довго не могли підібрати інші варіанти житла. Також люди нарікали на неякісне харчування, особливо для дітей.
Кімнати у таборі для біженців у Конгсберзі, де перебували українці / Фото "РБК Україна"
Українці, які вже певний час проживають у Норвегії, радять їхати в менші міста. Столиця країни – Осло – відчутно переповнена біженцями. Тобто і в таборах там місця мало, а людей розселяють поступово. Тому краще обрати містечко в іншій частині країни, щоб отримати зручніші умови проживання і менше чекати на переселення.
Після мутака українських біженців переселяють в інше житло: у маленьких містах на півночі країни найчастіше – в окремий будинок, а у великих населених пунктах – у таунхаус чи квартиру. Можливості обрати, де саме ви будете жити, у Норвегії не надають.