Наразі Чеська Республіка вже видала громадянам України близько 400 тисяч довгострокових віз з метою тимчасового захисту. Докладніше про те, як живуть українці у Чехії та з якими проблемами стикаються, розповіли у міжнародному сервісі переказу грошей TransferGo.
Читайте також Великий успіх починається з маленьких кроків: як хлопець з Волині досягнув успіху в Польщі
Допомога для українських біженців у Чехії
Українцям, яким довелося покинути державу через війну, Чехія видає візу тимчасової охорони. Вона діє до кінця березня 2023 року. За цією візою громадяни України можуть працювати, отримувати соціальні виплати та державне страхування.
Спершу страхування надається безплатно терміном на 150 днів від дати отримання візи. За цей час людині потрібно або знайти роботу, або стати на облік на біржі праці. В іншому разі страховку слід оплачувати самостійно.
Українці, які оселились у Чехії до 24 лютого завдяки робочій карті, програмі возз'єднання сім'ї, студентській візі чи бізнес-візі залишаються у країні й надалі з цією метою перебування.
Ким працюють українці у Чехії
Українці у Чехії найчастіше працюють на підприємствах вторинного ринку праці, для якого властива тимчасова чи нестабільна зайнятість, невисока заробітна плата і низька кваліфікація працівників. Така робота потребує великих фізичних зусиль і може бути небезпечною для здоров'я.
Найчастіше українці в Чехії мають роботу, яка потребує великих фізичних зусиль / Фото Unsplash
Досить поширена практика 10- або 12-годинного, а іноді і більш тривалого робочого дня, а також робота у вихідні та святкові дні.
Важкі умови праці та недотримання техніки безпеки стають факторами ризику у випадках, коли:
- іноземець не є учасником системи охорони здоров'я (наприклад, підприємці з довгостроковим проживанням),
- не має чинної страховки,
- не знає про свої права (не отримав страхову картку від роботодавця).
Зарплати у Чехії
Мінімальна зарплата брутто у Чехії у 2022 році становить 16 200 крон (660 євро). Внески на соціальне та медичне страхування сплачує і працівник (11% від зарплати), і роботодавець (майже 34%).
Українці в середньому отримують:
- жінки – від 25 000 крон (1 000 євро) на місяць;
- чоловіки – від 35 000 крон (1 400 євро).
Зазвичай працівникам офіційно нараховують мінімальну зарплату, що надходить на банківський рахунок, а решту грошей віддають у конверті. Причина – економія на податках.
Може зацікавити Українці в TransferGo: мігранти для мігрантів
Проблеми українських емігрантів у Чехії
- Чеська мова для українців спочатку може видатися простою. Проте це не так. Адже наголоси в чеській мові падають на інші склади, є літери та звуки, не властиві українській мові. Крім цього, багато слів подібні за звучанням, однак мають абсолютно інше значення.
- Дефіцит житла для оренди та високі ціни.
У Чехії українці стикаються із дефіцитом житла та високими цінами на квартири / Фото Getty Images
- Оформлення документів займає багато часу. Крім того, потрібно уважно ставитись до термінів подання документів та оплати рахунків (комунальних послуг і платежів за страхування).
- У Чехії досить дорогий мобільний зв'язок, якщо порівнювати з цінами в Україні.
- Вночі у Чехії не знайти відкритих магазинів. Навіть у великих містах супермаркети працюють максимум до 23:00, а цілодобові аптеки є лише при лікарнях.
Кожна держава має свої правила у працевлаштуванні, оренді житла, наданні адміністративних послуг тощо. Тому українцям надають чимало корисної інформації, яка допомагає у час війни адаптуватись на новому місці. Зокрема, у блозі TransferGo.