Окрім того, Литва зробила ще один крок назустріч українцям й продовжила термін, впродовж якого при працевлаштуванні не вимагатимуть знання литовської мови. Що треба знати тим, хто прагне скористатися цією підтримкою, розібрався TransferGo.
Зверніть увагу Українці можуть перебувати у Великій Британії до 2026 року: які нюанси варто знати
На яких умовах українці можуть перебувати у Литві до 2025
Литва прихистила українців, які приїхали на територію країни після подій 24 лютого 2022 року. Переселенці обирають Литву через систематичну підтримку України ще з 2014 року. Крім того, литовці й українці – дружні народи, між якими панує взаєморозуміння та повага.
Від 24 лютого 2022 року на території Литви зареєструвалися понад 80 тисяч українців. Серед них – понад 25 тисяч дітей.
Литва видає українцям тимчасові посвідки на проживання. Щоб отримати їх, необхідно терміново зареєструватися у Департаменті міграції. Зробити це можна, відвідавши відділ з обслуговування відвідувачів. Так українці отримують право перебувати на території Литви та працювати там щонайменше до 2025 року.
Українці охоче працевлаштовуються у Литві. Станом на січень 2024 року стабільний дохід на території країни мали щонайменше 65% переселенців. Левову частину вакансій відкривають у сферах торгівлі та послуг, а також – будівництва.
Литва ухвалила доленосне рішення про мову
Аби полегшити українцям процес адаптація, уряд Литви ухвалив важливе рішення. Тепер на території країни без знання литовської можна працевлаштуватися впродовж 3 років. Раніше мовилося про два роки й мовні перевірки українців мали розпочатися вже навесні 2024 року.
Литва надає українцям багато можливостей для вивчення мови. Зокрема, безплатні курси проводить Служба зайнятості країни. Окрім того, вивчати литовську можна при Червоному Хресті або Університеті Вітаутаса Великого. Водночас Литва визнає: наразі ще не всі охочі українці можуть пройти безплатне навчання. Станом на перший квартал 2024 року попит перевищує пропозицію.
Литовці наголошують, що українці демонструють величезну зацікавленість життям та культурою країни. Переселенці докладають чимало зусиль, аби інтегруватися у суспільство. Опитування показують, що місцеві жителі дуже позитивно ставляться до переселенців та готові надавати їм всю необхідну для інтеграції допомогу.
Українці й литовці – добрі друзі / Unsplash
До слова, рідні та друзі з України, які хочуть відвідати переселенців у Литві, можуть вільно це зробити за умови наявності закордонного паспорта. Литва – у Шенгенській зоні.
Головне про перші кроки
Відразу після прибуття до Литви українці мають звернутися до реєстраційного центру. Зокрема, там можна отримати:
- першу медичну допомогу;
- тимчасове розміщення;
- їжу та необхідні засоби гігієни.
Українці, які приїхали до Литви, можуть отримати від країни допомогу з житлом. Зокрема, є такі варіанти:
- короткострокове житло – від 7 до 30 днів (українці можуть скористатися послугами AirBNB);
- підселення в оселі литовців – до 3 місяців (громадяни Литви можуть продовжити термін прихистку, якщо матимуть таке бажання);
- пункти тимчасово розміщення (зокрема, мовиться про школи, гуртожитки тощо);
- соціальне житло для незахищених верств.
Найбільше українців проживають у таких містах:
- Вільнюс;
- Каунас;
- Алітус.
Більшість українців їдуть у Вільнюс / Unsplash
Щоб придбати власне житло, доведеться викласти кругленьку суму. Середня ціна на нерухомість стартує від 3000 євро за метр квадратний. Найдорожче житло у столиці – Вільнюсі. Там ціна стартує від 4 700 євро. Також наголошують, що Литва – не з тих країн, де, придбавши нерухомість, можна отримати громадянство.
Яку фінансову допомогу українці можуть отримати у Литві
Громадяни України, які прибувають до Литви, мають право на разову допомогу. Вона становить 147 євро на людину + додаткових 73,5 євро на кожного члена сім'ї.
Якщо середній дохід українця або українки становить менш як 141,9 євро на місяць, він або вона можуть претендувати на соціальну допомогу.
Як перезавантажитися у Литві
Литва – справжній скарб для людей, які люблять мандрувати. У межах країни є чимало must visit локацій. Старовинний Вільнюс запрошує загубитися у затишних вулицях. Клайпеда охоче телепортує в минуле й водночас знайомить з красою сьогодення. А пляжі Нярінги кличуть відпочити на узбережжі Балтійського моря.