Ким були три королі? Яка символіка Богоявлення? Чи припадає цьогоріч на 6 січня вихідний день у Польщі? А також про історію і традиції святкування Хрещення Господнього за кордоном розповідає міжнародний сервіс TransferGo.
Читайте також Розумна економія: дієві поради, як витрачати менше на продуктах у Польщі
Богоявлення 2023: чи буде 6 січня вихідний день в Польщі
Цього року свято Трьох Королів припадає на п’ятницю, а це означає, що поляків чекають довгі вихідні. 6 січня працівникам не потрібно йти на роботу, а польським учням та студентам – на навчання.
Варто нагадати, що в цей день магазини також будуть закриті. Працюватимуть лише окремі аптеки та АЗС.
Богоявлення 2023 – вихідний день у Польщі / Фото warszawa.naszemiasto
Історія свята Богоявлення (Водохреща)
Свято Богоявлення – одне з найдавніших християнських свят. Його історія сягає 3 століття. Тоді це асоціювалося з Різдвом. Поділ цих двох свят відбувся наприкінці 4 століття, відтоді головним елементом Богоявлення стала подія, коли мудреці зі Сходу вклонилися немовляті Ісусу та піднесли йому дари: золото, ладан і миро.
Ким були три королі: імена і символіка
У відповідному уривку Євангелія імена волхвів не згадуються, їх називають просто "волхвами зі Сходу". А за середньовічною традицією вони називаються Каспер, Мельхіор і Бальтазар. Існують різні теорії про те, звідки взялися волхви: одні припускали, що вони брати з Персії, а інші говорять, що волхви прийшли з різних куточків світу. Кожен з них символізував різний період життя та походження:
- Каспер – у різдвяному вертепі його найчастіше зображують як молодого темношкірого чоловіка. Каспер символізував би Африку.
- Мельхіор – має вигляд мудреця з довгою бородою. Континент, який він символізує, – Європа.
- Бальтазар – найчастіше його зображують як чоловіка середнього віку з коротко підстриженою чорною бородою. Він символізує Азію.
Різні віки волхвів, своєю чергою, мали символізувати окремі етапи в житті людини. Мовляв, Бог відкривається всім людям, незалежно від їхнього віку чи місця походження.
Як волхвів зображають у вертепі / Фото i.pl
Як поляки відзначають свято Трьох Королів: традиції минулого і сьогодення
Впродовж століть виникло багато різних традицій, пов'язаних з цим святом. У минулому люди ходили від хати до хати і співали пісні, пов’язані з Трьома Королями, дітей пригощали круасанами, які називалися "szczodraki", а дім освячували пахощами. У вісімнадцятому столітті стала популярною традиція освячувати крейду і розписувати нею будинок.
Нині поляки, окрім обов’язкової святої меси, також розписують вхідні двері освяченою крейдою. Як правило, пишуть перші три літери імен волхвів: K + M + B або перші літери латинської фрази Christus Mansionem Benedicat (Нехай Христос благословить цей дім) – C + M + B. Крім цього, кадять домівки пахощами.
Дедалі популярнішими стають процесії Трьох Королів, які проходять вулицями як малих, так і великих міст. Учасники вбираються у східних волхвів, одягають на голови вінці та співають різдвяні пісні й колядки.
З нагоди свята Трьох Королів польськими містами проходять процесії / Фото polityka