Консультантка з легалізації Українського дому у Варшаві Оксана Пестрикова в інтерв'ю TransferGo розповіла про те, що коїться з візовими центрами і які зараз є можливості все ж подати документи на польську візу. Закордон 24 передає деталі.
Читайте також Я тут почуваюсь вдома, – менеджер з маркетингу TransferGo про життя і роботу в Польщі
Що відбувається з пунктами прийому візових анкет в Україні?
З кінця січня ми отримуємо інформацію, що пункти прийому візових анкет припинили приймати сервісний збір для отримання польської національної візи D. Для решти видів документів пункти продовжують приймати заявки. Варто зазначити, що пункти прийому не працюють у 3 консульських округах із 6:
- Львівському;
- Луцькому;
- Вінницькому.
Разом з тим без перебоїв приймають документи Харківський, Київський і Одеський округи. Проте це не означає, що подати документи і отримати візу у цих пунктах можуть всі охочі – тут діє правило прописки, тобто подачі винятково за місцем проживання. Якщо ви, наприклад, прописані у Львові, то, на жаль, не можете подати документи у Києві.
Що робити у цій ситуації і які є інші можливості подати документи?
Наразі існує можливість реєстрації у консульстві. Тобто так, як це працювало раніше, коли не було пунктів прийому візових анкет, які фактично є посередниками у цій справі.
Зареєструватись можна через систему e-Konsulat, однак вона теж не завжди добре працює. Навіть на сторінках консульств з'являється інформація про те, що через технічні проблеми не вдасться зареєструватись і прийом заявок взагалі припинено. Тобто фактично у такому консульському окрузі взагалі зникає можливість податись на візу.
Проте якщо вам все ж таки вдається почати реєстрацію, то я б радила обов'язково йти за тими правилами, які там зазначені, і слідкувати за своєю електронною поштою. Обов'язково перевіряйте теку "Спам", щоб нічого не пропустити, адже сервіс дає лише 48 годин на наступний етап реєстрації.
Зверніть увагу, що про дату також повідомляють електронною поштою. Вона визначається двома способами – шляхом жеребкування, або ж ви вказуєте її самі. Коли система перевантажена, тобто подається багато заявок, тоді дата визначається жеребкуванням.
Цікаво Народження та виховання дитини в Польщі: українка поділилася досвідом і дала корисні поради
Що робити, якщо не вдається зареєструватись і через сервіс e-Konsulat?
У такій ситуації потрібно слідкувати за сторінками консульств з актуальною інформацією щодо перетину кордону на продовжених документах і у межах безвізового режиму. Не забувайте, що по біометрії ви також маєте можливість в'їжджати на територію Польщі за правилом 90 днів, навіть якщо залишився вільним лише 1 тиждень. Однак тут варто пам’ятати, що після в'їзду все ж потрібно подати документи для легалізації свого перебування.
Чи з'являться додаткові 90 днів безвізу, якщо я оформлю новий біометричний паспорт?
Ні, не з'являться. Знаю, що так роблять, і часто мають 2 закордонні паспорти. Законодавчо громадяни України мають на це право, однак 90 днів даються на людину, а не на паспорт. Тобто в'їжджаючи за іншим паспортом вам може пощастити або не пощастити, залежно від уважності прикордонника. Гратися із законами ЄС не раджу.
У такій ситуації особи, які не мають можливості податись на візу або не мають продовжених документів, повинні дочекатись, поки ці 90 днів минуть, щоб відновити легальну можливість в'їзду по біометрії.
Коли чекати відновлення стабільної роботи візових центрів?
Нещодавно переглядала інформацію щодо відновлення пункту прийому візових анкет. На сторінці польського консульства у Львові з'явилась інформація, що система e-Konsulat не приймає документи у зв'язку з відновленням роботи пунктів прийому візових анкет. Однак там нічого не сказано ні про конкретну, ні про приблизну дату відновлення. Тому наразі очікуємо офіційну інформацію.
Що відбувається з візовими центрами в Україні: дивіться відео