Українка Тетяна Литвинова, яка живе в Польщі, надала цінну інформацію для емігрантів, які планують стати батьками або вже мають малих дітей. Вона дала поради не лише як мама, а і як професійна консультантка з легалізації.

До теми Переїзд у Польщу з дітьми: на що звернути увагу – досвід українки

Народження дитини в Польщі

Закордон 24 раніше писав про Тетяну Литвинову – колишню вчительку з Краматорська, яка зараз веде блог в інстаграмі та допомагає українцям легалізуватися в Польщі. Також дівчина є співавторкою книги "Легалізація іноземців від A до Z" та однією з героїнь першого сезону проєкту "Українці за кордоном", який знімає компанія TransferGo.

Тетяна Литвинова / Фото Тетяна Литвинова

Українка стала мамою у 2017 році. Доньку народжувала у місті Лодзь. На той момент дівчина до кінця не розуміла, як правильно крок за кроком легалізувати дитину. Зараз, коли Тетяна самостійно пройшла цей шлях, вона готова ділитися досвідом з іншими. Відтак, дає важливі поради українським дівчатам, які збираються народжувати в Польщі:

  1. Варто уточнити, чи буде надано дитині PESEL (польський аналог ідентифікаційного коду) одразу після виписки з пологового будинку.
  2. Слід заздалегідь дізнатися, чи є у медичному закладі лактаційний лікар.

Щодо другої поради, то такі лікарі, як правило, відсутні у польських пологових будинках. Є медсестри, які допомагають прикласти малюка до грудей, але, запевняє українка, молодим мамам цього недостатньо, бо дитина часто не може правильно взяти груди. Як наслідок, у дівчат з'являється лактостаз (поширене ускладнення грудного годування, що означає застій молока в залозі).

Далі можна зайнятися легалізацією дитини. Коли мама знає приблизну дату пологів, доречно починати дбати про запис дитини на вироблення закордонного паспорта у консульстві України, бо натрапити на вільну дату – завдання не з простих.

Отже, коли дитина народжена на території Польщі, то потрібно зробити такі 3 основні кроки для її легалізації:

  1. Виробити довідку про громадянство.
  2. Подати запит на закордонний паспорт.
  3. Подати документи на картку тимчасового побиту.

Пологи у Польщі безплатні, якщо мама офіційно працювала чи була на забезпеченні чоловіка. Декрет у країні триває рік.

Виїзд з дитиною в Польщу

Щоб забрати дитину до Польщі, пояснює спеціалістка з легалізації, достатньо мати візу типу D02 або скористатися безвізом. У першому випадку потрібно мати документи, які підтверджують те, на підставі чого була відкрита віза. Якщо ж переїзд з дитиною відбувається на підставі безвізу, то є два варіанти.

1. Говорити на кордоні, що їдете на екскурсію чи до знайомих, щоб не надавати жодних документів. Тут достатньо пам'ятати про дні, безвіз, страховку.
2. Якщо на кордоні, заїжджаючи по безвізу, кажете, що їдете вчитися та жити, то будьте готові надати ще zaświadczenie або zaproszenie з навчального закладу.

Тетяна Литвинова

Спеціалістка з легалізації

Аналогічно, додає експертка, для дорослих: якщо їдете по робочій візі або безвізу і при цьому зазначаєте, що на роботу, то приготуйте дозвіл на роботу.

Державні програми підтримки сімей

На думку Тетяни Литвинової, Польща дуже добре підтримує сім'ї з дітьми. Програм допомоги батькам достатньо. Серед них:

  1. Zasiłek macierzyński – одноразова виплата 1 000 злотих за умови, що жінка стала на облік вагітних до 10 тижня. Стосується тих, хто працює офіційно (на umowie o prace, o dzieło) або навіть тих, хто зареєстрований у центрі зайнятості.
  2. Becikowe – аналогічна підтримка, але лише для тих, хто працює на umowie zlecenie.
  3. Kosiniakowe – підтримка тих, хто не має права на допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами та батьківська допомога. Її можуть оформити особи, зайняті на підставі цивільноправових договорів (umowy zlecenie, o dzieło), студенти, у яких народилася дитина. Людям виплатять 1 000 злотих через 52 тижні після пологів, якщо на світ з'явилася одна дитина або через 65 тижнів – для двох дітей.
  4. Dobry start або 300+ – це фінансова підтримка батьків школярів, яка надається для полегшення підготовки до початку навчального року. Для цих цілей польський уряд кожного року виділяє допомогу в розмірі 300 злотих.
  5. 400+ – допомога в сумі 400 злотих для дітей, які відвідують ясла, дитячий садок чи їх доглядає няня. Кошти щомісяця переказують безпосередньо на рахунки установ або няні.
  6. Zasiłek rodzinny – отримують сім'ї з дітьми, які перебувають у складній фінансовій ситуації. Сума допомоги залежить від віку дитини та доходу сім'ї, який ділиться на кількість її членів. Щоб отримувати допомогу на дитину, дохід на одну людину не може перевищувати 674 злотих.
  7. Zasiłek wychowawczy – можливість піти у відпустку для виховання дитини на період до 3 років за відповідного договору та за згодою начальства. При цьому є можливість отримувати 400 злотих на місяць, але це залежатиме від доходу.
  8. Karta Dużej Rodziny – дозвіл на використання великих знижок для сімей з трьома і більше дітьми.
  9. 500+ – щомісячні виплати у розмірі 500 злотих на кожну дитину отримують всі сім'ї, незалежно від доходів. Виплати здійснюються до досягнення дитиною 18-річного віку.
  10. Rodzinny kapitał opiekuńczy – допомога на кожну другу та наступну дитину в сім'ї у віці від 12 до 36 місяців життя дитини. Максимально можна отримувати до 12 000 злотих.

Як влаштувати дитину у школу чи садок в Польщі

Набір дітей у польські дошкільні заклади щороку відкривається у березні або квітні. Довідатися точну дату можна на сайті urząd miasta вашого міста. Ясла в деяких містах ще не мають електронної системи, розповідає Тетяна Литвинова, тому доведеться приходити, дізнаватися і записуватися на місці. Якщо протягом навчального року є вільні місця, то дитину можуть прийняти.

В ясла приймають дітей з 1 до 3 років, рідше готові прийняти малюка від 6 місяців. Набір у дитячі садки переважно доступний для дітей від 3 років, рідше – від 2,5 року.

Влаштування дитини в сад залежить від того, скільки пунктів набереш під час рекрутації. На кількість пунктів впливає рівень доходу батьків, чи працюють обидва батьки, як далеко від будинку садок, кількість дітей в сім'ї, інвалідність, та інші пільгові категорії,
– зауважує експертка.

Вибір школи для дитини є непростим рішенням, каже Тетяна Литвинова. Загальноосвітня система Польщі серйозно відрізняється від української. Тому, на думку спеціалістки з легалізації, важливо перед переїздом ознайомитися з місцевими правилами, щоб прийняти найкраще рішення для своєї дитини.

Які помилки роблять батьки при переїзді з дітьми за кордон

Найбільша помилка при переїзді – думати, що на місці все вирішиться. А потім з'ясовується, що не все так гладко, як хотілося б,
– застерігає Тетяна Литвинова.

Для початку експертка рекомендує знайти хорошу роботу хоча б одному з батьків. Після вибору житла можна шукати садок, ясла чи школу. Пункт із житлом та вибором дошкільного закладу можна поміняти місцями, якщо знайдеться заклад, готовий прийняти дитину в середині року. У такому разі житло варто шукати ближче до цієї навчальної установи.

Одиноким матерям, які переїжджають до Польщі з дітьми, доводиться складніше. Перед тим, як віддати дитину до навчального закладу, мама повинна мати роботу, щоб могти платити за житло та навчання. Робота можлива лише на одну зміну, а знайти таку на початках в Польщі непросто.

Випадки бувають різні, говорить Тетяна, але без фінансової подушки та без знання будь-якої іншої іноземної мови буде складно знайти себе швидко.

Крім того, українка радить вмикати вдома мультфільми, пісні чи казки польською мовою, щоб дитина адаптувалася. Корисно також купувати польську літературу та вдома читати разом.

Зв'язок з Україною

Практично у всіх українців, які переїжджають жити в іншу країну, на Батьківщині залишаються рідні. Це дідусі й бабусі, батьки, брати та сестри, інші родичі, друзі, добрі знайомі. В іншій країні також можуть проживати партнери по бізнесу. Відповідно, дуже часто виникає потреба владнати якісь фінансові справи дистанційно або просто підтримати близьких матеріально.

За роки закордонного життя Тетяна Литвинова переконалася, що найкраще для цих цілей підходить TransferGo. Робити міжнародні грошові перекази з додатком TransferGo легко, швидко, безпечно ще й дуже вигідно.

Обов'язково всім рекомендую TransferGo! Ось буквально недавно замовила бабці картину з її двома правнучками. Скільки ж було сліз щастя! Сплатила я через TransferGo. Дуже зручно, швидко та вигідно!
– ділиться Тетяна Литвинова.

TransferGo з 2012 року активно збільшує аудиторію прихильників. 1,5 мільйона вдячних українців за кордоном довіряють цьому сервісу. Ба більше, у жовтні минулого року міжнародна платіжна система TransferGo була зареєстрована в Національному Банку України.

Тетяна Литвинова рекомендує TransferGo / Фото Тетяна Литвинова