Більшість громадян ЄС готові надалі приймати українців – за результатами опитування Єврокомісії таку відповідь дали 79% європейців. Але ресурси цих країн не безмежні, тому деякі з них намагаються мотивувати переселенців повернутися додому. Сьогодні міжнародний сервіс TransferGo розкаже, яку допомогу за переїзд пропонують у Норвегії, Чехії та Фінляндії.
Читайте також Зимовий відпочинок у Чехії: які локації обрати поціновувачам гір
1 500 євро від Норвегії
За останні місяці Норвегія стала найпопулярнішою скандинавською країною для переселенців з України. У 2023 році вона навіть побила рекорд зі зростання населення. Вся справа в українцях – їх тут зараз близько 61 тисячі.
Країна ще в жовтні заявила, що готова фінансово стимулювати українців виїжджати додому. Норвегія пропонує переселенцям із тимчасовим захистом виплату на повернення у розмірі 1 500 євро (63 000 гривень).
Норвегія запроваджує два ключові принципи, як зробити країну менш привабливою для переселенців з України та стимулювати їх виїхати додому чи до іншого безпечного місця. У норвезькому Директораті у справах іноземців (UDI) повідомили, що для тих, хто готовий повертатися запровадять спеціальну програму з грошовою мотивацією.
Повертатися просять тільки у разі, якщо дозволить безпекова ситуація. Щоб громадяни України, які знайшли прихисток у Норвегії, могли виїхати додому і почати там нове життя, країна надає виплати – 17 500 норвезьких крон (1 500 євро).
Щоб отримати цю виплату, українцям потрібно вчасно подати заяву на добровільне повернення з Норвегії. Її можна знайти за посиланням. Заповнювати заяву потрібно англійською мовою. Далі – додати документи: копії квитків на транспорт (автобус, потяг або літак), форму самодекларації (для тих, хто планує повертатися на власному авто) та детальний план маршруту.
Щоб UDI виділив фінансову допомогу на повернення, потрібно надіслати також документ-підтвердження майбутнього виїзду з Норвегії. Тут в українців є кілька можливих варіантів:
- копія повідомлення про виїзд із країни з підтвердженням або печаткою з Національного реєстру населення (Folkeregisteret) або податкової;
- підтвердження від NAV, муніципалітету чи держустанови про те, що особа подала повідомлення про виїзд;
- цифрова квитанція від Норвезької податкової адміністрації (Skatteetaten).
Достатньо одного з перелічених документів. На паперах радять зазначити свій персональний номер DUF (реєстраційний номер у комп'ютерній системі Директорату у справах іноземців).
Українці мають надсилати документи сюди: Utlendingsdirektoratet, Postboks 2098 Vika, 0125 Oslo.
Додаткову консультацію можна отримати за телефоном: +47 23 35 16 00 (після з'єднання натиснути "7" – допомога при поверненні). Також можна зв'язатися через пошту: varp@udi.no
Норвегія виплачує по 1 500 євро за виїзд / Фото Unsplash
Чехія визначається із сумою допомоги на повернення
Чеська Республіка є третьою країною за кількістю українців, яким надали притулок. Зараз тут перебувають майже 365 тисяч осіб під тимчасовим захистом.
Масовий наплив призвів до того, що у великих містах Чехії, таких як Прага, українцям більше не надають безкоштовний прихисток. І хоча переселенці мають право на безплатне проживання протягом 150 днів, реальних варіантів поселення критично мало.
Чехія вже майже рік розробляє програму про допомогу на повернення українців додому. І в останній редакції закону Lex Ukrajina вирішили надавати фінансову підтримку тим, хто готовий незабаром виїхати. Відповідні зміни до закону вже підписав президент Петр Павел.
У нових поправках сказано, що українці зможуть і надалі отримувати тимчасовий захист в Чехії до березня 2025 року. Також там зазначено, що особи, які повертатимуться додому, будуть отримувати одноразову виплату. Гроші надійдуть, коли українці вже виїдуть із Чехії та будуть на території України.
Зараз розмір такої допомоги невідомий – суму ще має визначити уряд. Щоб отримати виплату, українці мають подати заявку не пізніше, ніж за три місяці до закінчення права на перебування в Чехії.
Що відомо про допомогу на повернення від чеського уряду:
- Чехія готова покрити деякі витрати (квитки, проживання) та необхідні юридичні консультації, якщо це пришвидшить процес повернення до України;
- Максимальний розмір виплати уряд ще не визначив;
- Допомога на повернення буде надаватися лише один раз;
- Термін подачі заявки — не пізніше, ніж за три місяці до закінчення тимчасового захисту;
- Допомога буде поширюватися і на тих українців, які отримали захист у Чехії після початку російського вторгнення у 2014 році.
Чехія допрацьовує програму підтримки / Фото Shutterstock
5 300 євро за повернення пропонує Фінляндія
Однією з останніх країн, яка визначилась із розміром допомоги за добровільне повернення, стала Фінляндія. За попередніми даними, країна пропонує велику суму – 5 300 євро.
Такий пакет матеріальної допомоги розробив уряд Фінляндії. Інформація про нього з'явилась на сайті Міністерства внутрішніх справ держави. Очікується, що механізм запрацює вже в січні 2024 року.
У МВС країни уточнюють: ця програма підходить тільки для тих, кому не вдалося отримати притулок у Фінляндії або тих, хто передумав його просити.
Розмір субсидії на добровільне повернення становитиме 5,3 тисячі євро у випадку, якщо заяву подали протягом 30 днів після повідомлення про перше негативне рішення щодо притулку або відкликання заяви. Якщо заяву подали після 30 днів, розмір гранту знизять до 2 тисяч євро,
– роз'яснили в Міністерстві.
Уряд Фінляндії планує, що це рішення стимулюватиме переселенців з України якнайшвидше виїжджати з країни та відмовлятися оскаржувати рішення про надання притулку. Виплату на добровільне повернення можуть надати у вигляді матеріальної допомоги на оплату проїзду та влаштування життя або у вигляді гуманітарної допомоги.
Така велика допомога на повернення буде виплачуватися тільки тим, хто має в країні статус особи, яка потребує додаткового захисту. Це потрібно врахувати, адже виплата 5 300 євро не стосується тих, хто перебуває під тимчасовим захистом. А більшість українців у державах ЄС отримали саме такий статус.
У Фінляндії найбільша допомога, але вона доступна не всім / Фото Unsplash
Отже, ще три країни Європи активно розробляють програми фінансової мотивації для добровільного повернення українців. Тепер відомо, що пропонують у Норвегії, Чехії та Фінляндії. А раніше про свої плани платити переселенцям за виїзд говорили у Швейцарії та Ірландії. Більше про їхні пропозиції – у цьому матеріалі.