Проблема з розміщенням і забезпеченням українців спонукає уряди європейських країн приймати креативні рішення. Частина із них намагається вмотивувати українців повернутися додому. Деякі держави ЄС пропонують додаткові виплати за добровільний переїзд, гроші на дорогу та безкоштовні консультації. Сервіс TransferGo детальніше розкаже про можливі механізми повернення українців зі Швейцарії, Чехії та Ірландії.

Читайте також Зміни у Польщі з 1 жовтня: про що потрібно знати українцям

План Швейцарії

Станом на серпень 2023 року у Швейцарії під тимчасовим захистом перебувають понад 65 тисяч біженців з України. Держава має доволі зрозумілу схему, яка спонукає українців зрештою покинути територію країни й повернутися додому. Швейцарія раніше за інших напрацювала сценарій повернення біженців та оприлюднила його для українців.

Державний секретаріат із міграції спільно із владою швейцарських кантонів розробили спеціальний план добровільного повернення українців додому. Біженцям запропонують грошове заохочення від 1 000 до 4 000 швейцарських франків.

Про повноцінну реалізацію "‎плану повернення українців" йдеться лише після того, як в Україні стане безпечніше. Швейцарія має надію, що біженці будуть достатньо вмотивовані, щоб виїхати додому. Уряд розраховує, що 80% з них готові будуть зробити це повністю добровільно.

Попередньо, Швейцарія розглядає, що тимчасовий захист (статус S) можна буде скасувати у 2024 – 2025 роках. Так, зараз неможливо передбачити, коли закінчиться війна в Україні, але швейцарці, як і українці, сподіваються на краще. Після цього процес повернення біженців, згідно з розробленою стратегією, має тривати від шести до дев'яти місяців.

Тепер детальніше про фінансову мотивацію. Швейцарія готова виплатити українцям, які добровільно повернуться додому, від 1 000 до 4 000 франків. Це приблизно від 1 040 до 4 150 євро. Але розмір цієї допомоги буде прямо залежати від того, коли саме біженці покинуть територію Швейцарії: чим раніше, тим більшою буде сума. Таким чином уряд держави розраховує, що біженці прийматимуть рішення швидше.

Цей поспіх пов’язаний із тим, що після 5 років безперервного життя у Швейцарії біженці можуть претендувати на дозвіл на проживання категорії "‎B". Тому влада країни зацікавлена в тому, щоб мотивувати українців повернутися на батьківщину щойно це стане можливим.

Але план Швейцарії передбачає і той нюанс, що залишаться люди, які не захочуть виїжджати. Згідно з прогнозом Держсекретаріату із міграції, близько 20% українців (а це 14 тисяч осіб) спробують залишитися в країні назавжди.

При цьому примусово повертати чи квапити українців не планують. На добровільний виїзд біженці матимуть від шести до дев'яти місяців. Також Швейцарія не наполягатиме на терміновому поверненні дітей, літніх людей та тих, хто має проблеми зі здоров'ям.

До речі, у Швейцарії вже діє схема, за якою можна отримати виплати на повернення, якщо українці вирішують виїхати просто зараз. Ця допомога покриває витрати на дорогу додому: проїзд, ночівлю, їжу тощо.

Точну суму цієї підтримки визначають індивідуально у Міграційній службі. Але найчастіше на дорослого виплачують приблизно 500 швейцарських франків (близько 520 євро), а на дитину – 250 франків (близько 260 євро). На всю родину максимум можуть надати до 2 000 франків. Якщо українці захочуть отримати захист у Швейцарії повторно, їм доведеться повернути цю суму.

Акція на підтримку України в Цюриху / Фото Keystone SDA

Як Чехія планує повернути українців додому

За останніми даними Євростату, Чехія є однією з країн-лідерок за кількість українців, які отримали тимчасовий захист. Тут знайшли притулок понад 365 тисяч тих, хто втікав від російської агресії.

Через це Чехія зараз переповнена і соціальні виплати для українських біженців покривати стає дедалі важче. Тому країна також розробляє сценарії повернення громадян України додому. І вже відомі перші деталі.

Програму повернення українців передбачає шоста поправка до закону, відомого як Lex Ukrajina. Він, нагадаємо, стосується прав та обов'язків українських біженців у Чеській Республіці.

План Чехії буде розрахований на відшкодування частини витрат для біженців, які вирішили повертатися в Україну. Можливу суму компенсації поки не називають. Ця програма має покрити витрати для повернення на територію України та всі необхідні юридичні консультації. Зараз уряд Чехії хоче визначитися із максимальним обсягом коштів, який на це готові виділяти.

Навіть якщо ситуація в Україні не є задовільною і ми не можемо очікувати швидкого завершення війни, доречно запропонувати допомогу людям, які все ще зацікавлені у поверненні,
– заявив міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан.

Відомо, що виплату на повернення в Чехії можна буде отримати тільки один раз, а подати заявку – не пізніше ніж через 3 місяці з моменту припинення тимчасового захисту. Якщо українці через певний час захочуть знову повернутися до Чехії, уряд залишає за собою опцію стягнути з них половину від наданої суми.

Чехія визначається із можливою сумою допомоги на повернення / Фото Shutterstock

Як Ірландія буде стимулювати українців виїжджати з острова

Ірландія переживає серйозну житлову кризу через наплив українців. Вільних місць для розміщення біженців у країні немає.

Останнім часом українські родини навіть почали селити в наметах просто неба. Це тимчасове житло, але мешканці наметового містечка скаржилися на умови перебування: холодно, вогко та тісно. Через осінню дощову погоду в таких наметах жити складно, особливо дітям, які постійно хворіють. Тож уряд закликає українців за можливості розглянути інші країни для переїзду.

Водночас Ірландія надзвичайно зацікавлена в тому, щоб повернути українців додому якнайшвидше. В цьому випадку більше йдеться не про мотивацію людей добровільно виїжджати, а про те, щоб зменшити "‎привабливість" Ірландії для біженців з України.

Зараз українці в Ірландії отримують високі виплати – по 220 євро на тиждень. Це, власне, і стало причиною, чому так багато біженців обирають для життя цей віддалений острів. Зараз уряд держави серйозно задумався про зменшення суми соцдопомоги. Адже в інших європейських країнах, матеріальна підтримка подекуди менша в рази.

Логічно, що для багатьох українців повернення додому може бути доволі складним: і з економічних, і з особистих причин. Тому влада Ірландії розмірковує, як зробити повернення до України більш вигідним і привабливим для біженців.

Зокрема, тут розглядають варіант грошової допомоги для тих, хто готовий покинути острів. Це буде разове заохочення – виплата при поверненні. Також можуть надати додаткову фінансову підтримку на перший час після виїзду. Про які суми йдеться – поки невідомо, адже програма досі розробляється.

Ще один варіант полягає в наданні дозволу на проживання в Ірландії тим, хто працює чи навчається, а також тим, хто не може повернутися в Україну через проблеми зі здоров'ям.

Підтримка для українців в ірландському місті Корк / Фото з інстаграму peoplesrepublicofcork

Отже, країни Євросоюзу активно працюють над розробкою програм поступового повернення українців додому. Очевидно, партнери не планують виганяти біженців та квапити їх із виїздом. Поки що вони зосередились на "‎м'якому" стимулюванні та грошовій мотивації. Зрештою, на повну силу програми повернення біженців запрацюють тільки після покращення безпекової ситуації в Україні.