Чеська Республіка демонструє чудові показники зайнятості українців. Понад 117 тисяч працездатних біженців вже знайшли тут роботу. А для тих, хто саме зараз планує шукати роботу в цій країні, міжнародний сервіс TransferGo підготував практичні поради. Де найкраще шукати вакансії та яку роботу пропонують українцям у Чехії – дізнаєтесь в матеріалі.

Читайте також Додаткова виплата для українців: як у Чехії отримати Надзвичайну невідкладну допомогу

Наразі Чехія є країною Європи з найнижчим рівнем безробіття, повідомили в Євростаті. І це чудова новина для 365 тисяч українців, які перебувають тут під тимчасовим захистом. З цим статусом надається право на роботу. Її пошуком можна займатися самостійно або звернутися до Úřad práce – чеського Центру зайнятості.

Вакансії Центру зайнятості

Цю установу українці в Чехії знають добре, адже саме тут займаються постановкою на облік та наданням гуманітарної допомоги. Проте Центр зайнятості пропонує ще одну корисну послугу – доступ до бази даних вакансій. Усі легальні пропозиції щодо роботи мають бути зареєстровані в Центрі зайнятості. Тому тут можна бути спокійним на рахунок доброчесності роботодавця та офіційного працевлаштування.

Українці, зацікавлені у нових вакансіях Центру зайнятості, на момент реєстрації можуть продовжувати працювати в іншому місці або навчатись. Але особа, яка хоче зареєструватись як безробітна, не може мати роботу або ФОП, які приносять їй прибуток, вищий від половини мінімалки в Чехії. Зараз розмір чеської мінімальної зарплати – 17 300 крон. Це означає, що безробітній не може мати дохід, який перевищує 8 650 крон.

Для того, щоб стати на облік до Центру зайнятості, необхідно надати трудову книжку (переклад оригіналу).

Щоб перейти до пошуку вакансій у чеському Центрі зайнятості – скористайтеся цим посиланням.

Угода з агенцією з працевлаштування

Також можна проявити ініціативу і шукати роботу самостійно. Для цього варто скласти резюме та відгукуватись на вакансії в мережі. Або ж – звернутися до спеціальних агенцій з працевлаштування.

Щоб не стати жертвою шахраїв, потрібно перевірити агенцію: знайти її реєстрацію та дозвіл на сайті Центру зайнятості. Там потрібно вказати назву установи та її ідентифікаційний номер. Зверніть увагу на те, щоб агенція мала чинний дозвіл на надання посередницьких послуг із працевлаштування (чеською мовою – "‎Povolení agentury").

Далі потрібно укласти договір із перевіреним агентством. Він, фактично, засвідчує відносини між трьома сторонами: майбутнім працівником, агенцією та роботодавцем. Але при цьому працівник і компанія-замовник не укладають угоду напряму. Формально та людина, яка шукає роботу, стає співробітником агенції з працевлаштування, а вже агенція укладає договір із роботодавцем.

Тип договору, який підписують працівник та агенція – це класичний трудовий договір з обмеженим терміном дії – pracovní smlouva na dobu určitou. Водночас укладається угода про тимчасове направлення до конкретного роботодавця – dočasné přidělení. Ці два документи є дійсними тільки одночасно.

Якщо з робітником стався нещасний випадок на виробництві, роботодавець зобов'язаний повідомити про це агентство зайнятості. Потім проводиться розслідування цього інциденту та працівник отримує відшкодування від агенції.

Шукати роботу через перевірену агенцію – це надійний та безпечний спосіб. Але він не безкоштовний, тому повну суму за послуги слід обговорити відразу. Також фахівці радять розраховуватись із агенцією на офіційний банківський рахунок. Якщо від вас вимагають оплату готівкою або переказати кошти на персональну картку – це можуть бути шахраї.

Найпопулярніші кадрові агенції у Чехії:

Трудовий договір укладається з агенцією з працевлаштування / Фото Unsplash

Самостійний пошук роботи

Ще один варіант працевлаштування – пошук вакансій у мережі та розсилання резюме. У цій ситуації головне відгукуватися лише на офіційні пропозиції про роботу. Адже, якщо працювати в Чехії нелегально, ви не зможете захистити свої інтереси у разі невиплати зарплати або недотримання умов праці. Цей спосіб пошуку роботи – покладає всю відповідальність за власний добробут та безпеку на майбутнього працівника.

Вакансії на сайтах можуть бути найрізноманітнішими. Тому залишається лише оцінити власні можливості та обрати рівень заробітку, який вас влаштує. Зараз на порталах стає дедалі більше вакансій українською, російською та англійською мовами. Також на таких сайтах є можливість додавати резюме.

Ось кілька прикладів сайтів із вакансіями:

Алгоритм такий: знайти вакансію або кілька варіантів, які вам підходять, надіслати резюме напряму роботодавцеві й чекати, коли з вами зв'яжуться.

Які вакансії пропонують українцям

На жаль, часто робота працевлаштованих українців нижча від рівня їхньої кваліфікації. Більшість вакансій, які пропонують українцям – це проста фізична робота, яка не потребує знання мови. Лише 30% біженців вдалося влаштуватися відповідно до своєї професії. Часто заради роботи з хорошою оплатою українці беруться за важку фізичну працю в нелегких умовах.

Найбільшою проблемою під час пошуку хорошого місця роботи українські біженці називають незнання мови. Саме так на питання про проблеми з працевлаштуванням відповіли 71% українців у соціологічному дослідженні агентства PAQ.

До того ж працюючим біженцям з України доводиться витрачатися на догляд за дітьми, адже найбільше у Чехії саме українок, які мають малолітніх дітей. Влаштувати дитину до садочка, на жаль, вдається не всім.

У Чехії працює багато фабрик та заводів. Саме тут найбільше потребують робочих рук. Влаштуватися на завод можуть робітники з кваліфікацією і без неї. Для жінок доступна робота пакувальниці на заводі, складі косметики, медикаментів чи іграшок. Також чимало вакансій у сфері торгівлі (розкладання товарів у супермаркетах) та закладах харчування (миття посуду, прибирання, кухня). Без знання мови, працювати з клієнтами не вийде.

Автомобільна промисловість також є дуже популярною за кількістю робочих місць. У країні працюють кілька заводів, які виробляють деталі для відомих світових автогігантів – Škoda та Hyundai.

На чеському ринку праці бракує від 250 до 280 тисяч працівників різних сфер. Такими даними поділилися кадрові агенції, які займаються працевлаштуванням людей. Нестача робочих рук спостерігається в багатьох галузях: від будівництва до інформаційних технологій.

Найбільше у Чехії потребують водіїв вантажівок та автобусів, будівельників та ІТ-фахівців. Робота у будівельній сфері є фізично важкою та не завжди високооплачуваною, тому й відчувається гострий дефіцит кадрів.

Які професії найчастіше пропонують українцям без знання мови:

  • працівники складів;
  • пакувальники;
  • водії вантажівок;
  • будівельники;
  • механіки;
  • прибиральники;
  • техніки;
  • вчителі англійської та української мови;
  • кухарі;
  • молодший медичний персонал.

Найбільше українці в Чехії працевлаштовані у сферах послуг, соціальної допомоги та охорони здоров'я.

У Чехії чимало заводів, які пропонують позмінну роботу без знання мови / Фото Shutterstock

На яку зарплату розраховувати українцям у Чехії

На роботі, де не потрібно знати мову і мати досвід, зарплата для українців складає від 25 до 35 тисяч чеських крон (від 40 до 55 тисяч гривень). Звісно, це середній показник, адже рівень зарплати залежить від графіка роботи, кількості змін і рівня навантаження. Все це має бути попередньо вказано в трудовому договорі.

Надбавки можуть нараховувати за роботу в вихідний або нічні зміни. Також у всіх працівників у Чехії є оплачувана відпустка. Якщо її не використовувати, то перед звільненням, працівник має право на компенсацію – фактично ще одну додаткову зарплату.

Загалом проблем із пошуком роботи в українців у Чехії немає. Так, є бажання отримати кращу пропозицію та працювати за професією, але для цього потрібно інтенсивно вивчати мову. Що стосується фізичної роботи, ринок праці відкриває можливості перед українцями, які готові працювати на заводах, складах чи у логістиці.