Сервіс TransferGo дізнавався, чи зможуть українці повторно заїхати до Польщі, якщо вони вже пробули у цій країні понад 90 днів.
Читайте також TransferGo долучився до допомоги українським дітям з особливими потребами, що опинилися в Польщі
Статус українця, який через війну виїхав до Польщі
З перших днів війни в Україні Польща пропускала у свою країну українців не лише на підставі закордонних паспортів, а й за будь-якими документами, зокрема внутрішніми українськими паспортами та свідоцтвами про народження дітей.
Польський уряд ухвалив спеціальний закон про допомогу громадянам України, відповідно до якого вони отримали безпрецедентну масштабну підтримку:
- легалізація перебування на території Польщі протягом 18 місяців;
- можливість за спрощеною процедурою отримати номер PESEL;
- доступ до державної соціальної допомоги (одноразова виплата, виплати при народженні дитини, допомоги на дітей);
- доступ до ринку праці та можливість влаштуватися на роботу за спрощеною процедурою;
- можливість для українських дітей відвідувати дитячі садки та школи;
- безкоштовний проїзд по країні та у великих містах протягом декількох місяців тощо.
Поляки безкоштовно дали притулок сотням тисяч українців у своїх будинках. По всій Польщі було організовано гуманітарні пункти, де українці безкоштовно могли отримати продукти, мийні засоби та одяг.
Поляки допомагають українцям з першого дня війни / Фото Straz_Graniczna
У спеціальному законі про допомогу українцям зазначено, що якщо громадянин України залишить територію Польщі більше ніж на 30 днів, весь набір пільг анулюється.
Якщо українець збирається назавжди виїхати з Польщі, він має сповістити соціальну службу про відмову від допомоги. Інакше суму, виплачену понад необхідну, буде утримано, також може бути накладено штраф.
Чи можна після 90 днів перебування в Польщі повторно заїхати в цю країну
Велика кількість українців, які заїхали до Польщі після початку війни, перебувають на території країни 90 днів і більше. Тобто вичерпали термін перебування у Шенгенській зоні за безвізовим режимом. Наприкінці травня Straż Graniczna (Прикордонна служба Польщі) на це запитання відповідала так: для повторного заїзду до Польщі має бути якась підстава – віза чи дозвіл на проживання.
Зауважте Громадський транспорт у Польщі відзавтра стає платним для українських біженців: ціни на квитки
За роз'ясненнями щодо перетину кордону українськими біженцями Посольство України звернулося до компетентних органів Республіки Польща. 2 червня на сайті посольства було опубліковано повідомлення, в якому йдеться:
Громадяни України, які будь-якої миті при перетині кордону оголосили про виїзд з України з метою отримання захисту в Польщі, можуть протягом 18 місяців з 24 лютого цього року вільно виїжджати з Польщі та їх повернення до Польщі у цей період буде законним.
Чи можна в'їхати до Польщі після того, як дні безвізу вичерпані / Фото ДПСУ
Посольство України в Польщі звертає увагу, що ухвалення рішення про пропуск громадянина України на територію Польщі або відмова у в'їзді залишається винятково за Прикордонною службою Республіки Польща.
Як бути з поїздками Шенгенською зоною
Щодо пересування по Шенгенській зоні, то українці, які не мають короткострокової або довгострокової візи чи посвідки на проживання, виданої державою-членом ЄС, й мають право на тимчасовий захист, згідно із законодавством Польщі, можуть виїхати з Польщі лише до тієї держави-члена ЄС, де вони хочуть реалізувати свої права, пов'язані з тимчасовою охороною.